Uus koalitsioon tõstab tulumaksuvaba miinimumi, maksustab täiendavalt jõukamaid ({{commentsTotal}})

{{1479391237000 | amCalendar}}

Koalitsioonikõnelusi pidavad erakondade juhid avalikustasid neljapäeva õhtul pärast läbirääkimiste lõppu oma maksu- ja majanduspoliitika detailid. Tegemist on Eesti ulatuslikema maksureformiga sel sajandil, rõhutasid uued koalitsioonipartnerid.

Teaduste Akadeemia saalis koalitsioonikõnelusi pidavad Keskerakonna (KE) esimees Jüri Ratas, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) esimees Jevgeni Ossinovski ning Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) esimees Margus Tsahkna tutvustasid pressikonverentsil kokku lepitud maksumuudatusi ja muutuseid Eesti majanduspoliitikas.

"Riigieelarve tasakaal ei muutu," rõhutas Ratas paketti tutvustades.

"Need on olnud hirmujutud, jätkame konservatiivset poliitikat," ütles ka Tsahkna.

Maksureform

Elluviimisel on ulatuslik maksureform. "Tulumaksumäär ei tõuse, see jääb 20 protsendile. Ka astmeid on sama palju kui täna," rõhutas Jüri Ratas.

Ka Margus Tsahnka rõhutas, et tulumaksuvaba määr ei muutu. "Astmelist tulumaksusüsteemi me ei rakenda."

Tulumaksuvaba miinimum tõuseb 170 eurolt 500 eurole alates 1. jaanuarist 2018. 1200 eurot teeniv inimene hakkab teenima 64 eurot rohkem kui täna. 1200 eurost alates hakkab tulumaksuvaba miinimum sujuvalt langema ja 1758 eurot on ülempiir, milleni vabastus ulatub - sealt alates saavad inimesed kätte sama palju kui praegu. Praegu teenib kuni 1758 eurot 86 protsenti Eesti töötajaskonnast. Alates 2100 eurost maksuvaba tulu määr kaob, st sellest rohkem teeniv inimene saab kuus 38 eurot vähem kätte kui praegu.

Tulumaksureform aitab Tsahkna sõnul leevendada ettevõtjate palgakoormust ja tõsta investeeringuid. Tööjõu maksukoormus kokkuvõttes langeb.

Jevgeni Ossinovski rõhutas, et tehakse üks Eesti ajaloo olulisemaid maksureforme. "75 protsendil Eesti palgasaajatest jääb iga kuu üle 60 euro kuus rohkem kätte."

Jätkub veini ja õlle aktsiisitõus. Alkoholipoliitika karmistamise eelnõu on peagi valitsusest riigikokku jõudmas.

Diisliaktsiisi ja majutusasutuste käibemaksumäära tõstmine jäävad ära. See peaks aitama regionaalset konkurentsivõimet parandama.

Ära jääb ka sotsiaalmaksu langetamine poole protsendi võrra, see asendatakse muude meetmetega. Sotsiaalmaksu suuruseks jääb 33 protsenti.

Kehtestatakse pangalõiv, et suurendada pankade solidaarset panustamist Eesti ühiskonda.

Piiratakse kasumi maksuvaba väljaviimist riigist, lihtsustatakse firmaautode kasutamise süsteemi.

Ettevõtete tulumaksukoormust vähendatakse stabiilsete dividendimaksete korral 20 protsendilt 14 protsendile.

Viiakse sisse suhkrujookide maks lisatud suhkruga jookidele. Selle alla ei kuulu toiduained, kus suhkur on looduslikult sees ega ka muud suhkrut sisaldavad toiduained, vaid üksnes nn limonaadimaks.

Vähendatakse eluaseme tulumaksuvabastuse piirmäära, st väiksemate eluasemete puhul jääb eluasemele intresside tulumaksuvabastus kehtima, suurematele mitte. "Intressid on tulud nagu kõik muud," põhjendas Ossinovski, miks suurema eluaseme omanikud, kes eeldatavasti on jõukamad, ei peaks seda saama.

Mootorsõidukimaks tuleb suuremate mootoritega autodele suurem, väiksematele uutele autodele umbes üks-kaks protsenti uue auto soetushinnast.

Alustavatele ettevõtetele kehtestatakse maksuerisused.

Töötuskindlustusmakset ei ole 2017. aastal plaanis tõsta. Sealt edasi pole asja arutatud.

Erinevaid maksuerisuse meetmeid võetakse kasutusele 20 miljoni euro ulatuses aastas, et eeskätt innustada töökohtade loomist. Muuhulgas soovitakse motiveerida laevade Eesti lipu alla toomist.

Maksureformil on Ossinovski kinnitusel nii sotsiaalne mõõde kui ettevõtlust soodustav mõju. Oodata on ka mõningate maksude tõstmist, et võimaldada teiste langust. Kokkuvõttes nimetas Ossinovski uut maksupaketti ettevõtjasõbralikuks.

Suurendatakse kohalike omavalitsuste tulubaasi. Ühistranspordi korraldamise dotatsioon ja lisaraha maakonnasiseste bussiliinide korraldamiseks antakse otse maakonnakeskustele.

Haldusreform plaanitakse sisulise lõpuni viia.

Riigiettevõtete erastamine

Luuakse investeeringute programm 315 miljonit eurot, mida rakendatakse kolme aasta jooksul. Investeeringud puudutavad kolme valdkonda: taristu, elamumajandus ja kaitseinvesteeringud. Riigile ei võeta laenu jooksvateks kulutusteks, seda kaasatakse vaid investeeringuteks, rõhutasid kõik uued koalitsioonipartnerid.

Ees ootab riigi äriühingute reform, toimub riigi vähemusosaluste võõrandamine. Võõrandamisele läheb kuni 30 protsenti Tallinna Sadama aktsiatest, kuni 49 protsenti Eesti Energia all oleva Enefit Taastuvenergia aktsiatest, kuni 49 protsenti raudtee kaubaveo ettevõtte EVR Cargo aktsiatest ning sajaprotsendiliselt AS Eesti Teed.

Palgatõusud ja toetused

Aastal 2019 tõuseb õpetajate palk 120 protsendini keskmisest palgast, mis praeguste prognooside järgi on 1600 euroni kuus.

Suurendatakse oluliselt doktoranditoetust. Haridus on Ossinovski kinnitusel uue valitsuse üks olulisemaid prioriteete.

Ka kultuuritöötajaid ootab täiendav palgatõus.

Arendatakse kogukonnapolitseid, tõstetakse politsei- ja piirivalveameti kiirreageerimisvõimekust.

Vanemahüvitise kord muudetakse paindlikumaks.

Luuakse täiendav ravimihüvitise kompsensatsioon neile, kes vajavad rohkem ravimeid.

Järgmisest aastast hakatakse riigieelarvest vaktsineerima tüdrukuid emakakaelavähi vastu.

Laiendatakse eesti keele õppe kättesaadavust.

Rahastatakse täiendavalt ujumise algõpet.

Toetatakse täiendavalt erakoole.

Lapserikka pere toetus tõuseb 300 euroni. Kolmelapseline pere hakkab alates 2017. aasta 1. juulist saama pere-eelarvesse täiendavalt 500 eurot kuus.

Põllumajanduses taastatakse top-up toetused järgmisest aastast. Põllumeestele antakse täismahus kriisiabi.

Koolilõuna maksumus 78 senti tõstetakse ühele eurole.

Lisarahaga toetatakse väiksemaid maagümnaasiume, et nad ei peaks oma uksi sulgema ja lapsed saaksid kodu lähedal koolis edasi käia.

Reedesed ülesanded

Vene koolide haridust arutatakse reedel, soovitakse toetada paremat eesti keele õpet.

Lisaks lihvitakse reedel lõpuni koalitsioonilepe ning otsustatakse ära ministrikohtade jaotus. Laupäeval peavad erakondade volikogud võtma vastu otsuse, kas minnakse ühiselt valitsusse.

Vabaerakonnaga kohtutakse reede hommikul, et otsustada, kas nad võetakse koalitsiooni või ei.

Ratas ei kinnitanud Olga Ivanova spekulatsioone ministrikohtade jaotuse üle. "Neid läbirääkimisi hakkavad koalitsioonipartnerid pidama homme, nii et need on valed nimed." 

Laupäeval kogunevad erakondade volikogud, selleks ajaks peavad ministrite nimed paigas olema, kinnitas Ratas.

Toimetaja: Merilin PärliÜleujutus Rocca al Mares.Üleujutus Rocca al Mares.
Tugev vihmasadu põhjustas Rocca al Mare keskuses uputuse

Neljapäevaõhtune tugev vihmasadu põhjustas üleujutusi mitmel pool Tallinnas, sealhulgas tekkis uputus Rocca al Mare keskuses.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.