Varblane: maksupoliitika peaks olema stiimul nii töötajatele kui ka ettevõtjatele ({{commentsTotal}})

Tartu ülikooli majandusprofessori Urmas Varblase sõnul peaks maksupoliitika pakkuma stiimuleid nii töötajatele hästi töötamiseks kui ka ettevõtjatele motivatsiooni edasi pingutamiseks.

Koalitsioonikõnelusi pidavad erakondade juhid avalikustasid neljapäeva õhtul pärast läbirääkimiste lõppu oma maksu- ja majanduspoliitika detailid. Muu hulgas on kavas tõsta tulumaksuvaba miinimumi 170 eurolt 500 eurole alates 1. jaanuarist 2018.

Urmas Varblane tõdes ETV saates "Kahekõne", et tegemist on radikaalse ettepanekuga ning ilmselt on hea, et selle elluviimiseni jääb aasta aega. "Selle aja jooksul jõuab selle üle korralikult aru pidada," märkis ta.

Tema sõnul puudutab see ettepanek majanduse aluspõhimõtteid.

"Kui räägime, mis üldse majandus on, siis see on koht, kus on koos ühelt poolt ettevõtjad ja teiselt poolt need, kes tööd teevad. Maksud on ka alati nii, et kumma poole jaoks on nad olulised ja kumba poolt nad toetavad. Antud juhul võime öelda nii, et see maksumuudatus väga selgelt toetab neid inimesi, kes on alla keskmise ja keskmise palga lähedal töötanud. Teiselt poolt võib öelda, et need ettevõtted, kes on suutnud luua töökohad, mis on kõrgema palgaga, saavad jälle signaali, et nad on justkui valesti teinud, et nende töökohtade puhul, mis nad on loonud, peavad nad veel palka tõstma, et inimesed sama sissetuleku saaksid," selgitas professor.

Seda, kas tulumaksuvaba miinimumi tõstmine toob ka heaolu, saab Varblase sõnul vaadata lühikeses ja pikas perspektiivis.

"Kui vaatame lühikeses vaates, siis on väga lihtne küsimus: kust see raha võetakse. Ma ei oska seda praegu öelda, sest kogu seda pilti ei ole veel," rääkis ta.

"Kui see raha võetakse niimoodi, et selle tulemusena mingitest teistest kohtadest võetakse raha ära nii, et ettevõtjate poolt makstud rahast inimene saab rohkem kätte, siis selles mõttes tõstetakse nende inimeste sissetulekuid. Aga teiselt poot, kui vaatame edasi pikas plaanis, siis on tõesti küsimus selles, mismoodi see käik motiveerib ettevõtjaid keerukamaks oma ettevõtlust tegema, tootlikumaks oma töökohti viima," lisas ta.

"Antud juhul on nii, et selle sammu juures on üks oluline teema veel - mida ikkagi plaanitakse teha nende ettevõtetega, kes ongi paremad, kuidas neid aidata edasi, kuidas teha nii, et nemad saaksid paremaks. See samm praegu seda ei tee," tõdes professor.

Varblase sõnul räägitakse liiga palju maksudest ja maksupoliitikast, justkui algaks kõik sellest pihta. Tegelikult kasutatakse ettevõtluses erinevaid varasid: inimvara, finantsvara, loodusvarasid ja teadmisi.

"Kõik need varad on vajalikud ja kui räägime sellest, mis on see, mis Eesti majandust peaks edasi viima, siis on just küsimus selles, mis on need kitsaskohad, milliseid varasid meil vähe on ja mida peaks rohkem olema," märkis ta.

Urmas Varblane on üks majanduskasvu töörühma raporti autoritest. Raport ütleb, et Eestis on tulu ja omandit suhteliselt vähe maksustatud, kuid tarbimist on võrreldes teiste riikidega maksustatud suhteliselt palju ja ka sotsiaalmaksu võetakse palju.

"Arvan, et maksupoliitika puhul peaks olema nii, et see peaks olema stiimul nii selleks, et töötajad hästi töötavad, aga ka selleks, et ettevõütjatel on motivatsiooni edasi pingutada. Mõlemad peavad olema," selgitas ta.

Toimetaja: Merili NaelEurod.Eurod.
Tabel: valitsus katab kasvavaid kulusid mitmete maksumuudatuste toel

Riigieelarve strateegia aastateks 2018-2021 näeb ette, et tuleval aastal jõuavad valitsussektori investeeringud kõigi aegade kõrgeimale tasemele. Selleks saadakse raha mitmetest uutest maksudest ja maksumuudatustest, samuti kavandatakse riigifirmadest lisadividende võtta.

Anett KontaveitAnett Kontaveit
VIDEOD | Kontaveit pidi tunnistama Šarapova paremust

Anett Kontaveit (WTA 73.) kaotas kõrgetasemelisel Stuttgardi tenniseturniiril kaheksa parema hulgas dopingukaristusest vabanenud endisele maailma esireketile Maria Šarapovale 3:6, 4:6. Mäng kestis tunni ja 24 minutit.

Uuendatud: 16:39 
Rändlustasude kaotamine võib tõsta kõikide telekomioperaatorite hindu, kui erisust ei saavutata.Rändlustasude kaotamine võib tõsta kõikide telekomioperaatorite hindu, kui erisust ei saavutata.
Elisa ja Tele2 oma rändlustasujärgseid paketihindu veel ei avalda

Telia avalikustas oma uued hinnapaketid möödunud nädalal, Elisa ja Tele 2 on uute pakettidega välja tulemas paari nädala jooksul. Mõlemad taotlevad esmalt tehnilise järelevalve ametilt (TJA) hinnaerisust koduturul ja EL-is kasutamiseks pärast rändlustasude kadumist alates 15. juunist.

Sven Sester ja Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil.Sven Sester ja Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil.
Ratas soovitab Sesterit idioodiks nimetanud Ligil vabandada

Peaminister Jüri Ratas soovib, et riigikogu liige Jürgen Ligi vabandaks rahandusminister Sven Sesteri ees, keda ta idioodiks nimetas.

Uuendatud: 12:12 
BLOGI
Allan RajaveeAllan Rajavee
Kokkuvõtvalt paastust | Kirjutab Allan: mida õppisin?

“Kristus on üles tõusnud”, “Ta on tõesti üles tõusnud” - need kaks lauset märgivad suure paastu lõppu. Kuna ma pole õigeusklik, pole ma kunagi soovinud seda kogemuseksperimenti sisuda õigeusu religioossete tavadega. Siiski olid need sõnad suur kergendus. Nüüd, nädal pärast paastu lõppu, on aeg vaadata tagasi 40 päevale ja jagade teiega saadud õppetunde.