Varblane: maksupoliitika peaks olema stiimul nii töötajatele kui ka ettevõtjatele ({{commentsTotal}})

Tartu ülikooli majandusprofessori Urmas Varblase sõnul peaks maksupoliitika pakkuma stiimuleid nii töötajatele hästi töötamiseks kui ka ettevõtjatele motivatsiooni edasi pingutamiseks.

Koalitsioonikõnelusi pidavad erakondade juhid avalikustasid neljapäeva õhtul pärast läbirääkimiste lõppu oma maksu- ja majanduspoliitika detailid. Muu hulgas on kavas tõsta tulumaksuvaba miinimumi 170 eurolt 500 eurole alates 1. jaanuarist 2018.

Urmas Varblane tõdes ETV saates "Kahekõne", et tegemist on radikaalse ettepanekuga ning ilmselt on hea, et selle elluviimiseni jääb aasta aega. "Selle aja jooksul jõuab selle üle korralikult aru pidada," märkis ta.

Tema sõnul puudutab see ettepanek majanduse aluspõhimõtteid.

"Kui räägime, mis üldse majandus on, siis see on koht, kus on koos ühelt poolt ettevõtjad ja teiselt poolt need, kes tööd teevad. Maksud on ka alati nii, et kumma poole jaoks on nad olulised ja kumba poolt nad toetavad. Antud juhul võime öelda nii, et see maksumuudatus väga selgelt toetab neid inimesi, kes on alla keskmise ja keskmise palga lähedal töötanud. Teiselt poolt võib öelda, et need ettevõtted, kes on suutnud luua töökohad, mis on kõrgema palgaga, saavad jälle signaali, et nad on justkui valesti teinud, et nende töökohtade puhul, mis nad on loonud, peavad nad veel palka tõstma, et inimesed sama sissetuleku saaksid," selgitas professor.

Seda, kas tulumaksuvaba miinimumi tõstmine toob ka heaolu, saab Varblase sõnul vaadata lühikeses ja pikas perspektiivis.

"Kui vaatame lühikeses vaates, siis on väga lihtne küsimus: kust see raha võetakse. Ma ei oska seda praegu öelda, sest kogu seda pilti ei ole veel," rääkis ta.

"Kui see raha võetakse niimoodi, et selle tulemusena mingitest teistest kohtadest võetakse raha ära nii, et ettevõtjate poolt makstud rahast inimene saab rohkem kätte, siis selles mõttes tõstetakse nende inimeste sissetulekuid. Aga teiselt poot, kui vaatame edasi pikas plaanis, siis on tõesti küsimus selles, mismoodi see käik motiveerib ettevõtjaid keerukamaks oma ettevõtlust tegema, tootlikumaks oma töökohti viima," lisas ta.

"Antud juhul on nii, et selle sammu juures on üks oluline teema veel - mida ikkagi plaanitakse teha nende ettevõtetega, kes ongi paremad, kuidas neid aidata edasi, kuidas teha nii, et nemad saaksid paremaks. See samm praegu seda ei tee," tõdes professor.

Varblase sõnul räägitakse liiga palju maksudest ja maksupoliitikast, justkui algaks kõik sellest pihta. Tegelikult kasutatakse ettevõtluses erinevaid varasid: inimvara, finantsvara, loodusvarasid ja teadmisi.

"Kõik need varad on vajalikud ja kui räägime sellest, mis on see, mis Eesti majandust peaks edasi viima, siis on just küsimus selles, mis on need kitsaskohad, milliseid varasid meil vähe on ja mida peaks rohkem olema," märkis ta.

Urmas Varblane on üks majanduskasvu töörühma raporti autoritest. Raport ütleb, et Eestis on tulu ja omandit suhteliselt vähe maksustatud, kuid tarbimist on võrreldes teiste riikidega maksustatud suhteliselt palju ja ka sotsiaalmaksu võetakse palju.

"Arvan, et maksupoliitika puhul peaks olema nii, et see peaks olema stiimul nii selleks, et töötajad hästi töötavad, aga ka selleks, et ettevõütjatel on motivatsiooni edasi pingutada. Mõlemad peavad olema," selgitas ta.

Toimetaja: Merili Nael"1944""1944"
Forum Cinemas Baltic tegevjuht Kristjan Kongo: kodumaised filmid on muutunud kinodes tugevamaks

20. juuli "Huvitaja" keskendus filminduse ja kinokultuuri arengule, kus juttu tuli nii Eesti kinomaastiku kasvust kui ka Netflixist, mis haarab ka aina suuremat turuosa. Avaldame täismahus intervjuu Forum Cinemas Baltic tegevjuhi Kristjan Kongoga.

FC Flora - FC LevadiaFC Flora - FC Levadia
TÄNA OTSE | A. Le Coq Arenal kohtuvad Levadia ja Trans

Täna algusega kell 19.25 algab ETV2 vahendusel jalgpalli Premium liiga mäng Tallinna Levadia - Narva Trans. Kohtumist kommenteerivad Tarmo Tiisler ja Jan Harend, stuudios on Alvar Tiisler.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Õlle väljapanek kaupluses.Õlle väljapanek kaupluses.

Õlletootjad ennustavad: Eestis on õlu varsti kolm korda kallim kui Lätis

Eesti suurimad õlletootjad, Saku õlletehas ja A. Le Coq ennustavad, et seoses aktsiisitõusuga hakkab Eestis õlu varsti maksma ligi kolm korda enam kui Lätis. 2020. aastal võib pooleliitrine õlu poes maksta juba üle kahe euro.

Kaustik nimedega.Kaustik nimedega.
"Tegusa Tallinna" koosolekul oli kaustik võimalike nimekirja liikmetega

ERR-i fotograaf sai pildile Urmas Sõõrumaa, Jüri Mõisa ja Mart Luige valimisliidu koosolekul laua peal olnud kaustiku, kuhu oli kirja pandud hulk nimesid.

Võistlustöö "New Balance"Võistlustöö "New Balance"
Fotod: Vanasadama silla arhitektuurikonkursi võitis Hollandi-Läti büroo

Tallinna Sadam avaldas reedel Vanasadamasse Admiraliteedi basseinile rajatava jalakäijate silla arhitektuurivõistlused võitjad. Edukaks osutus Hollandi ja Läti arhitektide tandemi SIA Witteveen + Bos Latvia võistlustöö märksõnaga "New Balance 100".

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine

Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema