Õpilaste hinnangul ei arenda Eesti koolid laste andeid ({{commentsTotal}})

Eesti koolid ei otsi õpilastes üles ega arenda nende andeid, vaid suunavad noortesse eelkõige suures mahus uut teavet, kuid sel moel pole koolis võimalik olla õnnelik, kinnitasid gümnaasiumiõpilased Valgas peetud Rajaleidja konverentsil.

Uuringud pole Eestit seni kõige õnnelikumate kooliõpilastega riikide hulka arvanud. Õpiedukus ei pruugi alati tähendada õnnelikkust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Õpetaja seisab klassi ees, kus on 20 õpilast. Igal õpilasel on erinevad vajadused, anded, unistused. Ja õpetaja õpetab sama asja samamoodi. See on minu jaoks täielikk absurd!" ütles Valga riigigümnaasiumi 11. klassi õpilane Karl-Steven Vijar.

"Õnnelikkuse tagab suhtlemine, et sa suhtled, sul on seltskond ja sul tekivad elamused," arvas Valga gümnaasiumi 12. klassis õppiv Ly Joakit.

"Kui jõuame kolmandasse klassi, siis tunneme oma klassikaaslasi. Tunneme, et mõni neist on rohkem arenenud ja tahaks temaga samale järjele jõuda. Sa hakkad endalt rohkem nõudma ja see võib muutuda kurnavaks," arutles 11. klassi õpilane Katarina Kasemets.

Gümnaasiuminoored soovitavad uue valitsuse moodustajail lubada õpetajad varem pensionile ja küsivad, miks on nii, et George Washingtoni sünni- ja surma-aasta on hästi peas, kuid ei tea, kuidas elus edukas olla ja last kasvatada.

Rajaleidja konverentsil selgus, et Eestis on juhtumeid, kus tuge vajatakse isegi kooli sisseastumisavalduse kirjutamisel. Ja selgitada, miks mõni noor tegelikult kooli ei jõua, on päris keeruline.

"Me ei pruugi tuvastada, miks laps nii käitub, ta on nukker ja depressiivne. Tegelikult on ta üksi," ütles koolipsühholoogide ühingu juhatuse esimees Triin Kahre.

"Just tagasihoidlikumad inimesed vajavad täiskasvanu toetust, et inimestevaheline suhe oleks mõjusam ja aktiivsem ja tekiks vastastikune rahulolu," sõnas Valgamaa Rajaleidja keskuse psühholoog Endla Lõkova.

Noored kurdavad, et kool, trenn ja muu tegevus venitavad päevad nii pikaks, et ei jõua väljagi magada.

"Ma põlen läbi, mul on vahepeal selline tunne. Ja kui on ka mingi töö, siis mõtlen - ah, metsa see, ma tahan magada ka," tõdes Vijar.

"Olen õnnelik siis, kui olen meeldivas suhtluskeskkonnas, õppimises ree peal, saan aru, olen teadmistejanuline," sõnas Valga gümnaasiumi 12. klassi õpilane Karel Simson.

Kelle kodu on õnnelikum, sel on ka koolis rohkem rõõmu ja energiat toime tulla, kinnitavad psühholoogid.

Toimetaja: Merili NaelVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.