Fotod: koalitsioonilepe sai Keskerakonna, IRLi ja sotside volikogu heakskiidu ({{commentsTotal}})

{{1479545669000 | amCalendar}}

Keskerakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu volikogud kiitsid laupäeval koalitsioonileppe heaks ning avalikuks tehti ka loodava valitsusliidu aluspõhimõtted.

Keskerakonna volikogu kogunes kella 11ks Mustamäele Mectorysse, sotside kohtumine algas kell 12 Meritoni hotellis ning IRLi volikogu tööandjate keskliidus samuti kell 12.

Keskerakonna volikogu kiitis koalitsioonileppe IRLi ja sotsidega heaks konsensuslikult. Keskerakonna esimehe Jüri Ratase sõnul kaitseb lepe partei toetajate huve. “Meie juhtimisel loodav koalitsioon viib Keskerakonna programmi üle pika aja taas riigi juhtimisse ning kahtlemata on inimestel meie suhtes suured ootused,” rääkis Ratas.

Erakonna eesmärkidena tõi ta välja kohalike valimiste võitmise, absoluutse enamuse Tallinna linnavolikogus ning riigikogu valimiste võitmise 2019. aastal.

Loodava valitsuse majandus- ja maksupoliitikat kirjeldades ütles Ratas, et tegemist on taasiseseisvunud Eesti suurima maksureformiga.

"See on märgiline reform. Klaarime kohe ära astmelise tulumaksu küsimuse — kas see siis tuleb või ei tule. Vastus on see, et viime astmelise tulumaksu idee maksusüsteemi sisse ning tekivad selged astmed, kuid klassikaliseks astmeliseks tulumaksuks me seda nimetada ei saa. Kindlasti on uus maksupakett oluliselt õiglasem ning suurendab madalapalgaliste ja keskklassi sissetulekuid," lausus ta.

Keskerakonna juht kinnitas, et lubadustel on katteallikad olemas.

"See leping on kolme erakonna nägemus Eesti sõlmprobleemide lahendamiseks ning enda valijate soovide täitmiseks. Seda kokkulepet polnud lihtne saavutada, kuid see tuli välja parimal võimalikul kujul, sest lähtusime sellest, kuidas mingit probleemi lahendada,” rõhutas Jüri Ratas ja lubas, et uus valitsus on headele ideedele alati avatud.

Sotside esimees Jevgeni Ossinovski lausus SDE volikogu koosoleku eel, et nad lähevad sellesse koalitsiooni tegema suuri tegusid. "Kindlalt võib väita, et tegemist on vähemalt viimase kümnendi kõige ambitsioonikama valitsusleppega,” usub ta.

Koalitsioonilepe peab põhiväljakutseks rahvastikuprobleeme

Laupäeval tehti avalikuks ka dokument loodava valitsusliidu aluspõhimõtetega aastateks 2016-2019. Selle eessõnas öeldakse, et valitsuse peamine eesmärk on hoida ja tugevdada meie julgeolekut, viia Eesti välja majandusseisakust, suurendada ühiskondlikku heaolu ja sidusust ning pöörata Eesti rahvaarv taas tõusule.

Välispoliitikat ja riigikaitset puudutavas peatükis tuuakse välja, et Eesti välisteenistusele suunatud ressurss pole piisav ja seda kavatseb loodav valitsus tunduvalt suurendada. Julgeoleku tagamisel on dokumendi järgi eriline kaal suhetel USAga. Välja on toodud ka toetust ELile ja NATOle Ukraina suveräänsuse kaitsmisel ning kaitsekulutuste hoidmine vähemalt kahe protsendi tasemel SKPst.

Majanduspoliitika peatükk sõnastab eesmärgina kiirema majanduskasvu. "Meie majandusruum peab ettevõtlusega alustamise lihtsuse kõrval pakkuma ettevõtetele paremaid kasvuvõimalusi," seisab dokumendis.

Muu hulgas lubatakse ettevõtluskonto loomist, FIEde maksustamise ja aruandluse lihtsustamist ning mõnede riigi äriühingute vähemusosaluste börsiletoomist, pensionifondide turul konkurentsi soodustamist, toimetulekutoetuse süsteemi muutmist ning tulumaksureformi, mis vähendab ebavõrdsust. Kavas on läbi viia riigireform, vähendada valitsemiskulusid, kaotada maavalitsused ja viia riigiasutusi maakondadesse. Uus koalitsioon lubab ka presidendivalimiste süsteemi muudatused välja töötada.

Lisaks tuuakse välja vajadus suurendada riigijuhtimises naiste osakaalu ja vähendada soolist palgalõhet.

Haridus- ja teadusvaldkonnas näeb dokument ette lasteõpetajate palgatõusu, kesk- või kutsekeskhariduse omandamise tagamise kõigile noortele, IT-õppe laiendamist ja doktorantide stipendiumite tõstmist. Kultuuri ja spordi peatükis lubab dokument jätta muutumatuks kultuurkapitali aluspõhimõtted ja seista kultuuris ja spordis töötavate tippspetsialistide väärika tasustamise eest. Muinsuskaitsekorraldust lubatakse reformida, nagu ka spordi rahastamist. Välja on toodud ka ujumise algõppe taseme tõstmine.

Integratsiooniteemas lubab loodav valitsus tagada kvaliteetse eesti keele õppe kättesaadavuse. "Rajame Narva ja Tallinna eesti keele majad, mis korraldavad tasuta eesti keele kursusi, töötavad välja õppe- ja metoodilisi materjale jm," seisab alusdokumendis.

Neile, kes soovivad Eesti kodakondsust, võimaldab riik dokumendi kohaselt lepingut, millega pakutakse tasuta eesti keele kursusi. Senised kodakondsuspoliitika aluspõhimõtted lubab uus koalitsioon säilitada.

Liiklustrahvid seatakse sõltuvusse sissetulekust, sisekaitseakadeemia viiakse Narva

Keskkonnapeatükis tuuakse välja, et metsanduse raiemahud ei tohi olla suuremad kui Eesti metsa juurdekasv. Arendada lubatakse mahetoodete- ja teenuste eksporti. Energiajulgeoleku kindlustamiseks peab uus valitsus tähtsaks toetust Balticconnectori rajamisele ja regionaalse LNG-terminali rajamist Eestisse.

Regionaalpoliitika valdkonnas lubatakse viia ellu haldusreform, tõsta kohalike omavalitsuste tulubaasi ning suurendada nende finantsautonoomiat.

"Töötame välja Ida-Virumaa programmi, mis sisaldab vajalikke investeeringuid infrastruktuuri ja inimeste elukvaliteedi parandamisse. Viime sisekaitseakadeemia Narva," sätestab dokument.

Samuti lubatakse suurendada riigi investeeringuid teedeehitusse ja töötada välja regionaalse raudteevõrgu arendamise kava.

Dokumendi kõige lühemas, maaelu käsitlevas peatükis lubatakse suurendada tuleval aastal kriisiabile suunatavat raha, tõsta tõuaretustoetusi seakasvatajatele ning seista Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika läbirääkimistel ühtse ja üleeuroopalise ÜPP ja ühisturu säilimise ja tugevnemise eest.

Siseturvalisuse peatükis lubatakse tugevdada kogukonnakeskset politseitööd, ehitada välja idapiir ja rakendada Istanbuli konventsioon.

"Seame raskemate liiklusrikkumiste puhul trahvid sõltuvusse sissetulekust (alkoholijoobes juhtimine, kiiruse ületamine 40 km/h või enam)," lubab loodav valitsus.

Senine rändepoliitika jätkub

Eesti riigi senine rändepoliitika jätkub ka uue koalitsiooniga. "Me ei toeta kohustuslikku kvoodisüsteemi varjupaigataotlejate ümberasustamisel ja -paigutamisel," seisab leppes.

Sotsiaalpoliitika ja tervishoiu valdkonnas soovib valitsus viia läbi pensionireformi, rakendada emapensioni, muuta vanemapuhkuste süsteemi paindlikumaks ja fikseerida vanemahüvitise ülempiir. Lisaks lubatakse 250-eurose matusetoetuse taastamist kõigile.

Samme lubatakse astuda haigekassa kulude tõhistamiseks ja tulude suurendamiseks muudest allikatest. Alkoholimüüki ja -reklaami kavatseb uus valitsus veelgi piirata.

Toimetaja: Karin KoppelRassismivastane marss BostonisRassismivastane marss Bostonis

Fotod: Bostoni rassismivastasel marsil osalesid tuhanded inimesed

Bostonis toimus laupäeval tuhandete inimeste osavõtul rassismivastane meeleavaldus, millega kaasnesid väiksemad kähmlused politseiga, tõsisem vägivald suudeti ära hoida.

Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Belinda CarlisleBelinda Carlisle
Galerii: Belinda Carlisle'ile kingiti temanimelise mustriga Haapsalu sall

Eile esines Haapsalus Belinda Carlisle, kes tähistas siin oma 59. sünnipäeva. Pitsikeskuses kingiti staarile temanimelise mustriga Haapsalu sall.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.