ERR Washingtonis: senati vabariiklaste juht kinnitas Obamacare'i asendamise soovi ({{commentsTotal}})

USA senati vabariiklaste juht Mitch McConnell kinnitas, et Obamacare'i tühistamine ja asendamine on vabariiklaste prioriteetides tähtsal kohal.

Trumpi valijad andsid selgelt märku, et tahavad muutust - muutust eelkõige selles, kuidas töötab föderaalvalitsus, kongress ja ministeeriumid. Trump nimetas pealinna sooks, mis tuleb kuivendada, senistest tegelastest ja tegevustest puhastada, vahendas "Välisilm".

Nüüd on Trump juba nädal aega uurinud ja pakkunud välja erinevaid nimesid, kes võiks hakata tema valitsuses ministriteks. Kõige olulisemad on Trumpi lähimad nõunikud Valges Majas, kes nädal tagasi ametisse nimetati - Valge Maja kabinetiülem Reince Priebus ja Trumpi strateegiline nõunik Steve Bannon.

"Nende nõunike kohta on kaks huvitavat aspekti. Reince Priebus on Washingtoni vana kaardiväe sümbol. Ta on tegelane, kes teab ja tunneb kõiki Washingtonis, ta on liitlane mõõdukamatele, konservatiivsematele ja liberaalsematele vabariiklastele. Ta on sedasorti poliitik, kelle vastu Donald Trump kampaaniat tegi ja nüüd on tal väga suur roll Valges Majas," selgitas ajalehe Washington Post poliitikareporter Elise Viebeck.

"Teine aspekt on see, et Steve Bannonil on väga vastuoluline taust seetõttu, et ta on toetanud valgenahaliste ülemvõimu pooldajate ideoloogiat ja kriitikute hinnangul ka rassistlikku, misogüünset ja antisemiitlikku ideoloogiat. Seega tema niivõrd prominentsele kohale nimetamine on pannud Trumpi kriitikud muretsema, et selle kaudu antakse taolistele äärmuste esindajatele oma platvorm," lisas ta.

ERR-i Washingtoni korrespondent Lauri Tankler selgitas, et seega peab Trump koostööd tegema samade teenekate poliitikutega, kes esindavad n-ö valitsevat klassi, kuid võidu tõttu on tal hulk kaasteelisi ja lojaalseid poliitkuid, kes võivad olla küll vastuolulised, kuid tema valijate silmis olulised.

See tähendab Tankleri sõnul vastuolusid ka vabariiklaste jaoks oluliste teemade puhul. Näiteks president Barack Obama ravikindlustusreform, mis on vabariiklastel olnud pinnuks silmas juba kuus aastat. Selle seaduse tagasikeeramine oli neli aastat tagasi nende presidendikandidaadi Mitt Romney üks peamine valimislubadus, kuid tema kaotas. Nüüd on Trump võitnud ja vabariiklased näevad selles võidus mandaati lõpuks Obamacare'i ravikindlustusskeem ära muuta.

"Ma arvan, et kongressil ja vabariiklastel üldiselt on vaja aru saada sellest, milline mandaat on neile praegu antud. See oli ju ootamatu valimistulemus. Keegi ei oodanud Donald Trumpilt võitu. Uuringufirmad, kõik inimesed Washingtonis alahindasid teda, eelkõige Kesk-Lääne osariikides. Seega ma arvan, et vastvalitud vabariiklastest poliitikutel on tähtis aru saada sellest mandaadist, milleks on Obamacare'i seaduse tühistamine ja asendamine ning mõnele keerukamale teemale keskendumine, näiteks valitsuskulude piiramine," ütles konservatiivse mõttekoja Heritage poliitikadirektor Rachel Bovard.

Senati vabariiklaste juht Mitch McConnell kinnitas, et Obamacare'i tühistamine ja asendamine on vabariiklaste prioriteetide hulgas kõrgel kohal. "Ma oleksin üllatunud, kui me ei peaks oma lubadust ameeriklastele. See oli kõige halvem seadus kõigist halbadest seadustest, mis esimese kahe Obama valitsemisaasta jooksul vastu võeti. Mida kiiremini me saame kurssi muuta, seda parem," ütles McConnell.

Trump aga ütles, et tervet ravikindlustusreformi prügikasti ei visata.

"Ma tahaks küsida Obamacare'i ravikindlustusseaduse kohta, mida te olete lubanud tühistada ja asendada. Kui te seda asendama hakkate, kas varasemate tervisehäiretega inimesed saavad jätkuvalt end kindlustada?" küsis telesaate "60 minutit" saatejuht Leslie Stahl Trumpilt.

"Jah, sest see on selle seaduse üks tugevamaid külgi. Samuti võimalus lastel olla oma vanemate kindlustuspoliisidel pikemat aega, selle hoiame ka alles," vastas Trump. "Väga üritaks need alles hoida. See on küll kallis, aga neid me väga üritaks alles hoida," lisas ta.

Kõige suurem küsimus ongi see, kas vabariiklased senatis ja esindajatekojas suudavad Trumpiga kokku leppida, mida nad teha tahavad või mitte, kas vabariiklastest poliitikud kongressis saavad öelda, et nad seisavad samade põhimõtete eest nagu Trump?

Näiteks, kui neljapäeval kohtus kaitseminister Hannes Hanso vabariiklastest senaatoritega, anti väga lootusrikkaid signaale - teadmata veel, kes hakkavad Trumpi käe all päriselt poliitikat tegema ja ellu viima.

"Mina arvan, et need inimesed, kellega mina siin kohtunud olen, on pika ajalooga ja tunnevad meie regiooni ka päris hästi. Kui need inimesed moodustavad selle tiimi, ja see tiim saab olema ka nii senatis kui ka kongressis selle taustaga, siis erilistel suurtel muudatustel, ma arvan ka Donald Trumpi administratsioonilt välispoliitika mõttes, julgeolekupoliitika mõttes ei ole alust," rääkis Hanso.

Viimase kahe presidendi ametiajal on üha suurem osa välispoliitilistest hoobadest läinud välisministeeriumist ja kaitseministeeriumist Valge Maja ja presidendi julgeolekunõukogu kätte. Seega ülejäänud maailma küsimus on see, kas Trumpi tulevaste nõunike vaated on pigem kooskõlas traditsiooniliste vabariiklaste tõekspidamistega või annab Trump neile mingid selged juhised teistmoodi USA välispoliitikat ajada.

Donald Trump vastandus juba kandidaadina üsna ootamatult kümnete miljonite vaatajate ees teledebatis omaenda asepresidendikandidaadi Mike Pence'i seisukohale.

"Ja kui Venemaa on jätkuvalt osaline ja jätkab selle barbaarse rünnaku toetamist Aleppo linnas tsiviilisikute vastu, peavad Ameerika Ühendriigid olema valmis kasutama sõjalist jõudu, et rünnata Süüria valitsusvägede sõjalisi sihtmärke," ütles Pence.

"Ma ei ole temaga seda arutanud. Ma ei ole temaga nõus. Me peame ISIS-e hävitama," kommenteeris Trump Pence'i sõnu.

Toimetaja: Merili NaelOpositsiooni esindajad on trahvide sissetulekuga sidumise vastu

Riigikogu opositsioonierakondade esindajad ei toeta valitsusliidu algatusel justiitsministeeriumis valminud eelnõu, millega raskemate väärtegude puhul sõltuks trahvisumma inimese ametlikust sissetulekust.

Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.
Merkel osaleb Tallinnas 29. septembril toimuval tippkohtumisel

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel osaleb 29. septembril Tallinnas toimuval Euroopa Liidu digitaalvaldkonna tippkohtumisel.

tamm ja krummtamm ja krumm
Vaata uuesti: Tamm ja Krumm annavad saunale võimaluse

Pühapäeva õhtul Kadrioru roosiaias toimunud presidendi vastuvõttu väisasid ka näitlejad Katariina Tamm ja Piret Krumm, tuues endaga rea humoorikaid sketše.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.