Ratas sai riigikogult volitused valitsuse moodustamiseks ({{commentsTotal}})

Riigikogu andis esmaspäeval Keskerakonna esimehele Jüri Ratasele volitused valitsuse moodustamiseks.

Ratase poolt hääletas 53 riigikogu liiget, vastu oli 33 ja erapooletuks jäi seitse. Hääletamiselt puudus viis ja hääletamata jättis kolm saadikut.

Ratasele volituste andmise poolt hääletasid Keskerakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu saadikud. Keskerakondlane Peeter Ernits ei hääletanud. Hääletamiselt puudusid Keskerakonnast Rein Ratas ja riigikogust taandumisest teatanud sotsiaaldemokraat Mark Soosaar.

Vastu olid Reformierakonna ja Vabaerakonna fraktsioonid. Reformierakondlased Kristjan Kõljalg ja Kalle Palling jätsid hääletamata. Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon jäi erapooletuks.

Jüri Ratas seisis riigikogu ees ja vastas küsimustele kolm tundi. Küsimus, mida mitmeid kordi ja erineval moel küsiti, puudutas Keskerakonna ja Ühtse Venemaa koostöölepet ja selle kehtivust.

"Protokoll, mis on sõlmitud kahe erakonna vahel üle kümne aasta tagasi, on oma tänases seisus: ta ei tööta, ta on laua pealt maas, ta on külmutatud," rõhutas Keskerakonna esimees, peaministrikandidaat Jüri Ratas korduvalt.

Ratas kinnitas riigikogu liikmete küsimustele vastates oma seisukohta, et Venemaa on okupeerinud Ukrainale kuuluva Krimmi poolsaare.

"Krimmi teema on oluline. See on oluline nii kaua kui Krimm on okupeeritud ja seda ei tohi ka riigikogu laualt maha võtta. Jah Krimm on okupeeritud," ütles Ratas riigikogus saadikute küsimustele vastates.

Peab opositsioonikogemust meeles

EKRE esimees Mart Helme tõdes, et EKRE ja Keskerakond on olnud koos opositsioonis ning Jüri Ratas on tema hinnangul olnud alati konstruktiivne ja sõnapidaja. "Aga paraku peaministrina peab ta vastutama mingil määral ka koalitsioonipartnerite seisukohtade eest ja siin mulle tundub, et nii mõneski küsimuses ta väga veenev ei ole," arvas Helme.

EKRE vajutas hääletusel kollast nuppu ehk jäi erapooletuks. Koos EKRE ja Vabaerakonnaga opositsiooni jääva Reformierakonna ridades on ka neid, kes kuulusid kunagi Keskerakonda.

Reformierakondlane Deniss Boroditš oli viis aastat tagasi ka ise Jüri Ratase meeskonnas, kuid lahkus Keskerakonnast. "Mul on siiralt hea meel, et lõpuks Keskerakond on isolatsioonist väljas, vaatamata sellele, et Reformierakond on opositsioonis," tunnustas Boroditš.

Jüri Ratas lubas, et püüab muuta Eesti poliitilist kultuuri ning opositsiooni ideid tuimalt kõrvale ei lükata. Kõige viimane küsimus oligi Ratase kui senise opositsioonipoliitiku meenutuste kohta. Ratas ütles, et häiris opositsiooni ideede tagasilükkamine ning poliitilises retoorikas maaliti ühed erakonnad valgeteks ja teised mustadeks.

Ta lubas, et võtab valitsusse kaasa oma pikaajalise kogemuse opositsioonipoliitikuna. "Tean väga hästi, mis tunne on, kui iga su idee kohta öeldakse, et see on vale. Soovin tõesti muuta Eesti poliitilist kultuuri ning kaotada arusaama, et vale mees ei või õiget asja teha. Kui opositsioon algatab asjaliku ja edasiviiva seadusemuudatuse, siis arutame selle läbi, mitte ei lükka tuimalt kõrvale."

Ratas ütles, et tunnustab Reformierakonda nende pikaajalise panuse eest riigi juhtimisel ja EKRE-t ja Vabaerakonda koalitsioonikõnelustel.

Samas nimetas ta kurvastavaks välismeedias pärast Reformierakonna esimehe Taavi Rõivase umbusalaldamist Eestis ja välismeedias ringelnud teadetele, et Eesti kaldub senisest kursist kõrvale. "Tuletan veelkord meelde, et meie omariikluse alusväärtuste ning Eesti Vabariigi rahvusvahelise mainega mängimine on lubamatu."

President nimetab ametisse teisipäeval

President Kersti Kaljulaid kohtub teisipäeval kell 16.30 presidendi kantseleis Keskerakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu moodustatud uue valitsuse ministritega ning nimetab Jüri Ratase juhitava valitsuse ametisse, teatas presidendi kantselei.

Kolmapäeval annab uus valitsus riigikogus ametivande, mille järel vabastab president Kaljulaid ametist Taavi Rõivase juhitud valitsuse. Kolmapäeval annab uus valitsus riigikogu ees ametivande ja peab neljapäeval esimese istungi.

Valitsuse koosseis paigas

Isamaa ja Res Publica Liit (IRL) tõi valitsusse Kaia Iva, erakonna esimees Margus Tsahkna hakkab kaitseministriks.Toompeal koos olnud IRL-i eestseisus otsustas esmaspäeval, et Keskerakonna esimehe Jüri Ratase juhitava valitsuse kaitseministri kandidaat on senine sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna ja sotsiaalkaitseminister Kaia Iva.

Ametis jätkavad rahandusminister Sven Sester, justiitsminister Urmas Reinsalu ja keskkonnaminister Marko Pomerants. Ajakirjanduses nimetati võimalikuks kaitseministriks ka riigikogu väliskomisjoni esimeest Marko Mihkesoni ning keskkonnaministri kandidaadiks riigikogu aseesimeest Helir-Valdor Seedrit.

Keskerakonna volikogu kinnitas laupäeval ministrikandidaadid: majandusministriks Kadri Simsoni, haridus- ja teadusministriks Mailis Repsi, maaeluministriks Martin Repinski ning riigihalduse ministriks Mihhail Korb.

Sotsiaaldemokraatide ridadest kandideerib tervise- ja tööministriks Jevgeni Ossinovski, kultuuriministriks Indrek Saar, välisministriks Sven Mikser, siseministriks Andres Anvelt ning ettevõtlus- ja majandusarengu ministriks Urve Palo. Riigikogu esimehena jätkab Eiki Nestor.

Toimetaja: Indrek Kuus, Merilin PärliOpositsiooni esindajad on trahvide sissetulekuga sidumise vastu

Riigikogu opositsioonierakondade esindajad ei toeta valitsusliidu algatusel justiitsministeeriumis valminud eelnõu, millega raskemate väärtegude puhul sõltuks trahvisumma inimese ametlikust sissetulekust.

Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.
Merkel osaleb Tallinnas 29. septembril toimuval tippkohtumisel

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel osaleb 29. septembril Tallinnas toimuval Euroopa Liidu digitaalvaldkonna tippkohtumisel.

tamm ja krummtamm ja krumm
Vaata uuesti: Tamm ja Krumm annavad saunale võimaluse

Pühapäeva õhtul Kadrioru roosiaias toimunud presidendi vastuvõttu väisasid ka näitlejad Katariina Tamm ja Piret Krumm, tuues endaga rea humoorikaid sketše.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.