ERR Brüsselis | Analüütik: Euroopa poliitika võidakse segamini lüüa ({{commentsTotal}})

Analüütiku Steven Blockmansi sõnul oli Trumpi valimine USA presidendiks nagu Molotovi kokteili heitmine Washingtoni poliitilise ladviku sekka. Tema hinnangul võivad sama teha ka Euroopa valijad.

Euroopa Parlamendi saadiku Urmas Paeti sõnul saaks Brüssel kiirete otsustega Euroopa Liidu seesmist kaitsekoostööd paremaks muuta. Hirmud NATO dubleerimisest ei tohiks neid samme tema sõnul pidurdada, vahendas "Välisilm".

Euroopa kaitseliidu raporti üle hääletatakse Euroopa Parlamendi täiskogul teisipäeval.

"See raport pakub ühe variandina välja kaitseschengeni loomise, mis tähendab, et kui ühest liikmesriigist teise on vaja kasvava kriisi korral liigutada sõjaväelasi ja tehnikat, siis see peaks toimuma kiirelt ja sujuvalt. Täna on palju bürokraatlikke takistusi. Ühe Euroopa riigi sõjaväelaste liikumine teise võib võtta päevi või nädalaid," rääkis Paet.

Tema sõnul on kriisid Euroopa sees ja ümber sedavõrd tõsised, et EL-i välispoliitika esindaja Federica Mogherini kõrvale oleks vaja eraldi kaitseküsimustega tegelevat volinikku.

"Ma arvan, et see on igati mõistlik, et kaitse- ja julgeolekuteemadega tegeleks keegi eraldi. Ma väga loodan, et kahe ja poole aasta pärast, kui järgmine Komisjon kokku tuleb, saavad kõik aru, et see on vajalik," sõnas Paet.

Tema sõnul on vaja suurendada kaitsekulutusi nii liikmesriikides kui ka Euroopa Liidu ühiseelarves. Euroopa armeed Paet praegu aga tulemas ei näe, sest seda rolli täidab NATO. "Nagu teame, asjad muutuvad ruttu, tihti mitte paremuse suunas, nii et, nagu välismaalased ütlevad, never say never," rääkis Paet.

Ajal, mil britid valmistuvad lahkuma Euroopa Liidust ja Donald Trump kolib peagi USA-s Valgesse Majja, ei peaks ühtegi poliitilist stsenaariumi välistama. Ka mitte Marine Le Peni sattumist Prantsusmaa etteotsa. Eriti siis, kui talle on lubanud appi minna masinavärk, mis tegi Trumpist presidendi.

USA ülipopulaarne ja vastuoluline Breitbart News Network, mida vedas neli aastat Trumpi strateegiapealikuks määratud Stephen Bannon, tahab laieneda Prantsusmaale ja Saksamaale. Prantsusmaa presidendiks pürgiva Marine Le Peni sõnul on praegu käimas globaalne revolutsioon. Trumpi võit teeb võimalikuks selle, mida varem nimetati võimatuks.

"USA valijad otsustasid kasutada Trumpi ja visata Molotovi kokteili Washingtoni poliitilise eliidi sekka. Paljuski sama võivad teha Euroopa valijad, kes näevad, et see on tõepoolest võimalik. Pärast Ungarit, Poolat ja Brexitit on võimalik Euroopa poliitika segamini lüüa ja nad võivad valida sama tee," arutles mõttekoja CEPS analüütik Steven Blockmans.

"Ükskõik, kas see nii ka tegelikult on, aga populistid mõjuvad üsna siiralt. Tundub, et nad mõtlevad seda, mida ütlevad - tahame kontrolli tagasi, riiki tagasi, tahame piire ja ehitame müüri, tahame töökohti ja kaotame kaubanduslepped. Me ei tea, kas need lahendused töötavad või mitte - üsna tõenäoliselt mitte - , aga see siiruse tunne on midagi, mida pealiini poliitiliskutel suure osa valijate silmis pole. Nii USA-s kui ka Euroopas," rääkis mõttekoja European Policy Centre analüütik Giovanni Grevi.

Marc Porter on tulihingeline Donald Trumpi toetaja, kes juhib Prantsusmaal vabariiklaste partei välisesindust. "Kui aus olla, siis oleme eurooplastes pettunud, sest nad on meid pidevalt solvanud. Saab olema huvitav, kui Trump nende liidritega kohtub, kes teda solvanud on. Nägime, kuidas Obama Putinit solvas ja see ei läinud ka hästi. Nii et üksteise solvamine peab lõppema," rääkis Porter.

Vastates küsimusele, kuidas leevendada Balti riikide mure selle pärast, mida Trump kampaania ajal nende kaitsmise kohta rääkis, ütles Porter, et seda saab teha Venemaaga koos töötades.

"See on vajalik, me ei saa Venemaad isoleerida ja me ei taha seda. Aga Balti riigid on osa EL-ist. USA vaatest on see üsna kummaline. Mõistame ajaloolisi erimeelsusi, aga mõistame ka, et head naabrid peaksid omavahel läbi saama," ütles Porter.

Pea pool sajandit USA poliitikaelus kaasa teinud endine USA suursaadik EL-is Stuart Eizenstat usub, et Trump lõpetab Süürias mässuliste aitamise ja loobub Venemaa-vastastest sanktsioonidest.

"Ta tahab poliitikaid muuta nii, et me tegutseksime koos Venemaa ja Assadiga ISIS-e vastu. See oleks väga suur muutus. Aga ma arvan, et sanktsioonidest loobumise signaal oleks viga, kui ta selle eest just midagi väga konkreetset vastu ei saa, näiteks Putini lubadust edaspidi mitte sekkuda," rääkis Eizenstat.

Ta leiab, et Brexit ja Trump said võimalikuks sama valemi alusel ja kuni eliit käitumist ei muuda, toimib see ka mujal.

"Populism tõuseb Prantsusmaal, Saksamaal ja Hollandis Wildersi näol. Me näeme seda ilmselt Itaalia referendumil. See on Lääne trend ja see on seetõttu, et minusugused, kes peavad globaliseerumist tähtsaks ja heaks, ei ole piisavalt arvestanud nende inimestega, kelle jaoks globaliseerumine on oht, mitte võit," selgitas Eizenstat.

"Seda saab muuta, kui eliit saab aru, et me ei saa lihtsalt nautida globaliseerumist, vaid peame sellest tekkinud tulu õiglasemalt jaotama," lisas ta.

Toimetaja: Merili NaelReformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.