Käina ja Hiiu valla ühinemisel tekib kolm osavalda ({{commentsTotal}})

{{1479919786000 | amCalendar}}

Hiiumaal on lõpusirgel Käina ja Hiiu valla ühinemine, mille tulemusena sünnib 6700 elanikuga Hiiumaa vald. Omavalitsusse plaanitakse kolme osavalda, kuid liitujad lubavad, et valitsemiskulud kokkuvõttes ei kasva.

Kõrgessaares peetud rahvakoosolekul oli üheks enam tähelepanu pälvinud teemaks plaanitavate osavaldade roll, mida peaks tulema kolm: Käina, Kärdla ja Kõrgessaare, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Hiiu vald loodi 2013. aastal Kärdla linna ja Kõrgessaare valla ühinemisel. Praegu Kõrgessaare piirkonnal osavalla staatust ei ole. Nüüd, mil Hiiu vald ühineb Käinaga, peaksid nad piirkondade tasakaalu põhimõttel selle saama.

"Kohapeal ei ole omavalitsus ainult teenuste osutaja, vaid ka kohapeal otsustaja. Kõrgessaare on ka koht, kus kohalikud inimesed võivad oma asju otsustada vastavalt võimalustele ja pädevustele, mis on siin kirjutatud," ütles Kõrgessaare Vaba Aja keskuse juhataja Artur Valk.

Rahvakoosolekul osalenute hulgas oli ka neid, kes leidsid, et kolme aastaga kokku kasvanud Hiiu valla territooriumile kahe osavalla tegemine pole mõistlik.

"See tähendab, et me läheme elus tegelikult kolm aastat tagasi ja hakkame uuesti selle jamaga peale," arvas Üllar.

Osavald peaks korraldama igapäevast kohalikku elu. Selleks oleks nii osavallavalitsus kui ka volikogu. Strateegilised otsused teeks aga ühine vallavolikogu ja vallavalitsus.

"Arvestades seda, et rahakotid on kokku pannes ikkagi enam-vähem samad, ei saa me endale kindlasti lubada seda, et valitsemiskulud kokkuvõttes suureneks," ütles Hiiu vallavanem Reili Rand.

Ühise volikogu valimised hakkavad toimuma kolmes valimisringkonnas. Et vältida tulevikus üksteise süüdistamist selles, et kedagi eelistatakse raha jagamisel enam kui teist, hakatakse valla tulude ja kulude üle arvet pidama osavaldade kaupa.

Emmastet ja Pühalepat ootab ilmselt sundliitmine

Enamiku sellest aastast kestsid Hiiumaal ühinemisläbirääkimised kolme valla, Käina, Emmaste ja Pühalepa vahel.

Käina tegi augustis ettepaneku pidada neljapoolseid läbirääkimisi, kus osaleks ka Hiiu vald, et arutada üle-Hiiumaalise omavalitsuse loomist.

"Kui nüüd riigireformiga ikkagi edasi minnakse ja maavalitsuste funktsioonid omavalitsustele kraesse pannakse, siis tegelikult üks omavalitsus Hiiumaale on täiesti hädavajalik," ütles Käina vallavolikogu esimees Üllar Padari.

Emmaste ja Pühalepa ei olnud nõus kõneluste neljapoolseks muutmisega.

"Need kolmepoolsed läbirääkimised ei olnud minu meelest veel sealmaal, vaadates väga tihedat ajagraafikut, et tunda ennast kindlana, et meie kodanike, valla elanike põhieesmärgid saavad täidetud, et teenused ja kõik asjad jäävad samale tasemele, kus nad on täna," rääkis Pühalepa vallavolikogu esimees Toomas Remmelkoor.

Emmastes ja Pühalepas on kahepeale kokku 2800 elanikku, mis tähendab, et tõenäoliselt sundliidetakse nad järgmisel aastal Käina ja Hiiu valla ühinemisel tekkiva omavalitsusega.

Toimetaja: Merili NaelÜleujutus Rocca al Mares.Üleujutus Rocca al Mares.
Tugev vihmasadu põhjustas Rocca al Mare keskuses uputuse

Neljapäevaõhtune tugev vihmasadu põhjustas üleujutusi mitmel pool Tallinnas, sealhulgas tekkis uputus Rocca al Mare keskuses.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.