Linnahalli renoveerimistööd algavad enne tasuvusuuringut ({{commentsTotal}})

Audit soovitab konverentsikeskusena linnahalli.
Audit soovitab konverentsikeskusena linnahalli. Autor/allikas: Martin Dremljuga/ERR

Koalitsioonilepingus on eraldi punktina välja toodud otsus investeerida Linnahalli renoveerimisse. Kui varem oli linnahalli renoveerimine puhtalt Tallinna linnavalitsuse otsus ja kulu, siis nüüd võttis uus valitsus selle ka enda kohustuseks. Kas tegemist on uue püsikulu või investeeringuga, pole siiski veel selge, sest tasuvusuuringu ja äriplaaniga asutakse tegelema pärast ehitusprojekti valmimist.

Linnahalli renoveerimine on poliitiline otsus. See tähendab, et esmalt linn ja nüüd ka riik on otsustanud kunagise maamärgi, kuid nüüd nukralt laguneva ja varisemisohtliku majalahmaka igal juhul ise renoveerida. Kümmekond aastat lootis linn leida hoonele investorit, teatades aeg-ajalt läbimurretest läbirääkimiste protsessis, kuid rikkad kosilased jäid alati saabumata.

Niisiis teatas Tallinn juba kevadel otsusest muinsuskaitse alla kuuluva hoone renoveerimisest omal käel, et pealinnas oleks olemas 5000 istekohaga kaasaegne kontserdi- ja konverentsisaal, mis tõstaks Tallinna atraktiivsust rahvusvaheliste konverentside ja kõrgetasemeliste klassikaliste kontsertide korraldamise kohana.

Juunikuus valminud ehituskonstruktsioonide ekspertiisi otsuses seisis, et linnahall on hästi säilinud ning hoone rekonstrueerimine ja uuesti kasutusele võtmine on võimalik. Linnavalitsus on järgmise aasta eelarvesse plaaninud kolm miljonit eurot, millega peaks valmima ehitusprojekt.

Samas ei ole linn tellinud hoonele tasuvusuuringut ega äriplaani, et selgitada välja, kaua tuleb hoonele peale maksta ning kas ja millal võiks see end ära tasuda, samuti milliseks kujunevad püsikulud ning kes oleksid hoone peamised kasutajad, palju oleks reaalne seal aastas üritusi korraldada jne. ehk kõik need aspektid, millest alustab ettevõtja, enne kui "kopa maasse lööb". Linna (ega nüüd ka riiki, kuivõrd uus valitsus otsustas õla alla panna) tasuvus ei huvita. Linnahall äratatakse uuele elule maksumusest ja kaasnevatest kuludest sõltumata.

Ka see, kui suureks koguneb renoveerimise kogumaksumus ja iga-aastased ülalpidamiskulud, selgub alles pärast projekti valmimist.

"Hetkel käib projekteerimise lähteülesande koostamine, alles selle käigus selgub rekonstrueeritud-renoveeritud linnahalli ruumiprogramm ja renoveerimise umbkaudne kogumaksumus, samuti tulevased kasutusvõimalused, tasuvus ja äriplaan jms," kirjeldati ERR-ile Raepressist.

Ka seda, kuidas jagunevad kulud linna ja riigi vahel, pole veel teada.

"Tallinna seisukohalt on riigi osalemine sellise märgilise tähtsusega objekti taastamises ja taaskasutuselevõtus mõistagi igati tervitatav, ent riigi ja linna koostöö ja riigi toetuse osakaal ja muud üksikasjad selguvad alles algavate arutelude ja läbirääkimiste käigus - hetkel on tegemist üksnes koalitsioonileppesse kirjutatud põhimõttelise seisukohaga linnahallile riigi õlg alla panna," kinnitati Raepressist.

Ka rahandusministeeriumi pressiosakonnast anti teada, et täpsemat infot plaani kohta veel ei ole.

"Kinnisvarainvesteeringuid puudutavad otsused teeb valitsus riigi eelarvestrateegiaga. Eelarvestrateegia kinnitab valitsus hiljemalt kaheksa kuud enne järgmise eelarveaasta algust ehk aprilli lõpul. Eelarvestrateegia koostatakse igal aastal vähemalt järgmise aasta ja sellele järgneva kolme aasta kohta," oli ministeeriumi napp kommentaar.

Linna plaani kohaselt kuulutatakse aasta lõpul välja hange projekteerija leidmiseks. Projekteerimine lõppeb ja renoveerimistööd algavad järgmise aasta sügisel, täielikult uuendatud linnahall avatakse eeldatavasti 2019. aasta hakul.

Linnahall kui arhitektuurimälestis tuleb rekonstrueerida vastavalt muinsuskaitse eritingimustele ja ehituskonstruktsioonide ekspertiisile, mistõttu ei kavandata rekonstrueerimisprojektiga hoonele olulisi laiendusi või välisilme muutmist, küll aga on tõenäoline, et jäähalli ei säilitata.Politsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics