Maria Alajõe selgitused seoses uute faktidega OÜ Ermamaa toetusest ({{commentsTotal}})

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) endine juht Maria Alajõe uuris 2012. aastal võimalusi, kuidas saaks Ärma talule eraldatud 190 000-eurose toetuse tagasi maksta hoopis EAS-i reservidest. Alajõe põhjendas "Aktuaalsele kaamerale", et tol hetkel arvati EAS-is, et see võib olla ainuke viis, kuidas Ermamaa saaks veekord pikendust majutustegevuse alustamiseks.

Postimees kirjutas, et 2012. aastal uuris EAS-i toonane juht Maria Alajõe võimalust jätta presidendi abikaasa Evelin Ilvese firmale Ermamaa makstud 190 000 euro suurune toetus täielikult Eesti maksumaksja õlule.

Maria Alajõe neljapäeval saadetud selgitused ERR-ile muutmata kujul:

2007. aastal taotles OÜ Ermamaa toetuse otsuse muutmist kuni Vabariigi Presidendi ametiaja lõppemiseni. 2007. aasta novembris tegi EASi juhatus otsuse, kus on muuhulgas kirjas, et toetuse saaja on peatanud esialgses äriplaanis toodud põhitegevuse - majutusteenuse pakkumise avalikkusele. Samuti kitsendati projekti raames rajatud keskuse kasutamise sihtotstarvet kuni presidendi ametiaja lõppemiseni.

2007. aasta EAS juhatuse otsus kohustab jätkama äriplaani elluviimist peale takistavate asjaolude äralangemist.

2011. aastal valiti president Toomas Henrik Ilves teistkordselt ametisse ja peatamise põhjus ei langenud ning OÜ Ermamaa taotles uuesti projekti muutmist alljärgneval moel:

1. Erma Pargi külalistemaja majutus- ja konverentsiteenuste avalikkusele osutamise peatamine pikeneb kuni hr T. H. Ilvese kui Vabariigi Presidendi ametiaja lõppemiseni;

2. külalistekeskuse üürilepingut kokkulepitud tasu eest Kinnistu omanikuga hr T. H. Ilves´ega pikendatakse tähtajaga kuni tema kui Vabariigi Presidendi ametiaja lõpuni;

3. võimalusel ja vastava avalikkuse huvi olemasolu korral jääb piiratud ulatuses avatuks avalikkusele Erma Park territoorium, eeldusel, et sellist tegevust on võimalik ühitada Vabariigi Presidendi tegevuskava ning sellele esitatavate nõudmistega, eelkõige turvalisust puudutavate nõuetega.

2007. aastaga võrreldes ei olnud Toetuse saaja seisukohast võttes asjaolud muutunud ning ta soovis eelmise otsusega samalaadse langetamist. Kuid 2011 aastal puudus EAS-il selgus, kas on võimalik äriplaani elluviimist pikendada, sest toetus oli antud perioodi 2004-2006 struktuuritoetuste vahenditest. Nimetatud perioodi projektid pidid olema täielikult lõpetatud hiljemalt järgmise struktuuritoetuste perioodi lõpuks, mis lõpeb ennem kui presidendi ametiaeg.

Arutades tekkinud olukorda nähti ühe võimalusena toetuse katteallika muutmist, millega viia projekt unikaalsete asjaolude tõttu välja struktuuritoetuste regulatsiooni alt.

Seega küsis EAS juhatus 2012 jaanuaris MKM seisukohta katteallika muutmise kohta. Rahastamine EAS reservide arvel oleks võimaldanud sõlmida toetuse saajaga eraldi lepingu, millega kohustada teda projekti jätkama peale presidendi ametiaja lõppu või tagastama toetuse mitte koheselt vaid pikema perioodi jooksul. 2011 aastal oli EAS arvestuste järgselt tagasinõude summa oluliselt suurem. EAS arvestuste kohaselt tuli sihtotstarbelise kasutusena käsitleda vastavalt seadusele ja EL määrusele aega otsuse tegemisest st, so 13.03.2006 kuni august 2007, seega 1 aastat ja 5 kuud, ülejäänud perioodi arvestati osalise kasutamisena. Toetuse saaja ei olnud võimeline nimetatud summat koheselt välja maksma ja taotles hoopis äriplaani elluviimise aja pikendamist. MKM-ist kahjuks EAS-i juhatusele sellele kirjale mingit tagasisidet ei antud, mistõttu ei saanud sellist lahendusvarianti ka rohkem analüüsida.

2012 aasta alguses jõuti koos MKM ja RM ametnikega siiski seisukohale, et projekti on võimalik veelkordselt pikendada, juhul kui tehakse ära ka tingimuslik tagasinõue. Kohtumisel Toetuse saajaga saadi ka veelkordne kinnitus, et äriplaani täismahus elluviimis jätkatakse peale presidendi ametiaja lõppu.

Seega võttis EAS juhatus märtsis 2012 vastu otsusega, millega kohustas OÜ Ermamaa jätkama äriplaani elluviimist 2017 aasta jaanuarist ning sätestas otsuses ka tingimusliku tagasinõude. EAS leidis 2012 peale pikka kaalumist, et pole võimalik etteulatuvalt täpselt hinnata majanduslikku kahju projektil, mis ka äriplaani elluviimise peatamise ajal omab majanduslikku mõju. Seetõttu tugineti valitsuse 2006. aasta määrusele, mis ütleb, et kui tekitatud kahju suurust ei ole võimalik hinnata, võib EAS nõuda tagasi 5%, mida võib suurendada ka 10% või kuni 25% toetuse summast.

EAS arvestas igaks juhuks võimalusega, et 2016 tuleb vastavalt olukorrale see otsus uuesti läbi kaaluda ja analüüsida, mille kohta on vastavalt ka otsuses viide: "Tulenevalt HMS § 53 lg 1 p 4 võib haldusakti hiljem muuta ning täpsustada tagasinõutava summa määra tagasinõude otsuse ajal kehtiva Määruse 278 alusel."

Toimetaja: Indrek KuusOpositsiooni esindajad on trahvide sissetulekuga sidumise vastu

Riigikogu opositsioonierakondade esindajad ei toeta valitsusliidu algatusel justiitsministeeriumis valminud eelnõu, millega raskemate väärtegude puhul sõltuks trahvisumma inimese ametlikust sissetulekust.

Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.
Merkel osaleb Tallinnas 29. septembril toimuval tippkohtumisel

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel osaleb 29. septembril Tallinnas toimuval Euroopa Liidu digitaalvaldkonna tippkohtumisel.

tamm ja krummtamm ja krumm
Vaata uuesti: Tamm ja Krumm annavad saunale võimaluse

Pühapäeva õhtul Kadrioru roosiaias toimunud presidendi vastuvõttu väisasid ka näitlejad Katariina Tamm ja Piret Krumm, tuues endaga rea humoorikaid sketše.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.