Tralla: Ukraina on viisavabaduse sooviga sattunud justkui poliitilisse panvangidraamasse ({{commentsTotal}})

ERR-i Brüsseli korrespondent Johannes Tralla ütles, et kui Ukraina pani korruptsiooni ohjeldamisega proovile Euroopa Liidu kannatuse, siis Brüssel omakorda paneb nüüd viisavabaduse küsimusega proovile Kiievi kannatuse.

"Kui tahta tuua paralleele, siis võiks öelda, et umbes samamoodi nagu ukrainlased panid korruptsiooni ohjeldamisel proovile Euroopa kannatuse arvukate seadustega, mis neil kuidagi parlamendist läbi ei läinud, siis nüüd paneb Brüssel omakorda proovile ukrainlaste kannatuse viisavabadusega," märkis Tralla "Aktuaalses kaameras".

Ta tõdes, et Euroopa Komisjon on korduvalt rõhutanud ning seda tehti ka neljapäeval, et Ukraina on teinud viisavabaduse saamiseks ära kogu kodutöö, oodatakse nüüd lihtsalt, kuni Euroopa Parlament ja liikmesriigid omavahelise vaidlusega ühele poole saavad.

"Ühelt poolt on siin tegemist võimumänguga, kus europarlament surub peale oma mängureegleid, aga teisalt tahavad mitu suurt liikmesriiki, eeskätt Saksamaa ja Prantsusmaa oma kodustele valijatele väga kindlaid garantiisid, et paika pannakse selline viisavabaduse peatamise mehhanism, millega saaks väga kiiresti katkestada ukrainlaste, aga ka kõigi teiste kolmandate riikide kodanike viisavaba liikumise Euroopa Liidus," selgitas Tralla.

"Olgu öeldud, et seline mehhanism on juba praegu olemas, aga seda tahetakse muuta veel operatiivsemaks. Ja kuna on õhus viisavabadus Türgiga, siis on valitsustel väga oluline näidata, et hoovad on kindlalt nende käes ja nüüd ongi nii läinud, et Ukraina ja Gruusia on sattunud sellisel õnnetul kombel oma - tegelikult välja teenitud - viisavabaduse sooviga poliitilisse pantvangidraamasse," lisas ajakirjanik.

Tralla sõnul andsid küll Euroopa liidrid lootust, et lahendus võib tulla juba järgmisel nädalal kui uuesti europarlamendiga koos istutakse, kuid tema sõnul ei maksaks liiga optimistlik selles osas olla, arvestades kui kaua on sellega siiani venitatud.

Schulzi taandumisega on Brüsselis ees huvitavad ajad

Neljapäeval teatas Euroopa Parlamendi president Martin Schulz, et pöördub tagasi Saksa poliitikasse.

"Viimaste kuude jooksul on ajakirjanduses palju spekuleeritud minu tuleviku üle. Ma olen selle otsuse langetanud. Ma ei kandideeri kolmandaks ametiajaks Euroopa Parlamendi presidendiks. Järgmisel aastal kandideerin Saksa parlamenti oma partei SPD esinumbrina Nordrhein-Westfaleni liidumaal. Ma olen püüdnud tugevdada Euroopa poliitika tõsiseltvõetavust ja nähtavust ja Euroopa Parlamendi mõjukust. Täna, rohkem kui kunagi varem, vajab maailm tugevat, enesekindlat ja ühtset Euroopa Liitu, mis seisab oma väärtuste ja tõekspidamiste eest," kõneles Schulz.

Tralla kommenteeris, et kuna Saksamaal toimuvad üldvalimised, siis peavad ka sotsiaaldemokraadid oma kandidaadi välja panema. Suur küsimus on aga selles, kas sotside poolt läheb kantsler Angela Merkeli vastu parteijuht Sigmar Gabriel või võib see olla Martin Schulz.

"Nädal tagasi näitas üks küsitlus, et Schulz on Saksa sotside valijate seas isegi populaarsem kandidaat, kui parteijuht Gabriel. Nii et Schulzil võivad olla šansid selles valimisvõitluses vähemalt sotside kandidaadiks saada," rääkis Tralla.

Tema sõnul on aga huvitav kindlasti ka see, mis hakkab toimuma Brüsselis, sest europarlamendi kahe suurema fraktsiooni kokkuleppe järgi peaks parlamendi presidendi koht nüüd rändama konservatiivide kätte.

"Aga selles olukorras tekib seis, kus tegelikult kõigi kolme suurema institutsiooni - Euroopa Parlamendi, Euroopa Komisjoni ja Nõukogu eesotsas on konservatiivid. Seega tekib küsimus, kuidas rahustada sotse, kes võivad nõuda mõne konservatiivi ametist tagandamist. Ja siis loomulikult tekib küsimus, kas lahkuma peaks Donald Tusk või Jean-Claude Juncker. Diplomaadid usuvad, et leitakse kompromiss ja Parlamendis pannakse ametisse hoopis mõni liberaal. Aga igal juhul on huvitavad ajad tulemas ka Brüsselis," selgitas Tralla.

Toimetaja: Merili NaelSteve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Ruja proovRuja proov
Kirglik Ruja proovisaalis: pidev nääklemine ja vaidlemine väsitab

20. augustil on põhjust pidutseda, sest Eesti iseseisvuse taastamisest möödub 26 aastat. Et peost saaksid osa kõik eestimaalased, teeb ETV vastuvõtult ka teleülekande, kus musitseerib vaid üheks õhtuks kokku tulev ansambel Ruja. 

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.