Erdogan ähvardas europarlamendi hääletusest lähtumise korral "piiriväravad avada" ({{commentsTotal}})

{{1480067754000 | amCalendar}}

President Recep Tayyip Erdogan teatas reedel, et Türgi võib avada oma piirid Euroopasse pürgivatele migrantidele, kui Euroopa Liit Ankarale liigset survet avaldab. Euroopa Parlament hääletas neljapäeval Türgiga peetavate liitumiskõneluste külmutamise poolt põhjendades seda Türgis kestvate riigipöördejärgsete repressioonidega.

Tegemist on mittesiduva resolutsiooniga, kuid parlament kutsub selles Euroopa Komisjoni ja liikmesriike üles algatama Türgi käimasolevate liitumisläbirääkimiste ajutist külmutamist.

"Kui te lähete kaugemale, siis need piiriväravad avatakse. Ei mind ega ka minu rahvast ei saa mõjutada nende kuivade ähvardustega. See ei loeks, kui ka teie kõik kiidaksite selle hääletuse heaks," vahendas Reuters Erdogani sõnu Istanbulis toimuval konverentsil.

Samuti tuletas ta meelde, et just Euroopa Liit tuli Türgilt migratsioonikriisiga seoses abi paluma ning et Türgi territooriumil viibib endiselt umbes 3,5 miljonit põgenikku.

Türgi president ütles juba kolmapäeval enne hääletust, et sellel pole Ankara jaoks "mingit väärtust".

Erdogan on pakkunud välja alternatiivina Euroopa Liidule liituda Shanghai Koostööorganisatsiooniga.

Saksa välisministeerium: lepe on nii Euroopa Liidu kui ka Türgi huvides

Saksamaa välisministeerium teatas reedel kommentaariks, et EL ei peaks liitumisläbirääkimisi Türgiga külmutama.

"On oluline, et me jätkaksime rääkimist. On oluline, et me ei külmuta liitumisläbirääkimisi, sest see tekitaks ainult rohkem kahju Türgi ja Euroopa suhetele ning see poleks ei Türgi ega ka Euroopa huvides," selgitas ministeeriumi pressiesindaja Sawsan Chebli.

Kõneisik märkis, et ka migratsioonilepe on mõlema poole huvides.

"kui vaadata fakte, siis mõlemad pooled täidavad oma osa leppest ning me loodame, et see nii ka jääb, sest see on mõlema poole huvides," sõnas Chebli.

Alaealiste abielusid puudutav eelnõu läheb peagi uuele ringile

Lisaks märkis president konverentsil, et äsja protestide tõttu tagasi võetud seksuaalsuhteid käsitlev eelnõu polnud hästi ette valmistatud, ning avaldas arvamust, et teema tuuakse peagi parlamendi ette tagasi suurema konsensuse saavutamiseks.

Türgi peaminister Binali Yildirim võttis meeleavalduste järel tagasi eelnõu, mis võimaldanuks alaealise tüdrukuga seksimise eest süüdi mõistetuil ohvriga abiellumise korral vanglast vabaneda.

Eelnõu pidi teisipäeval minema parlamenti lõpphääletusele, vahetult enne seda otsustati see aga siiski tagasi võtta. Yildirim põhjendas otsust vajadusega leida laiem konsensus ning anda opositsiooniparteidele võimalus oma ettepanekud välja töötada.

Justiitsminister Bekir Bozdag kaitses eelnõu, öeldes, et see ei anna vägistajatele amnestiat, vaid aitab lahendada mõnedes riigi piirkondades levinud probleemi.

Ka president Erdogani islamijuurtega Õigluse ja Arengu Partei (AKP) parlamendisaadik Ravza Kavakci Kan ütles, et eelnõust on valesti aru saadud.

"Selle mõte on anda normaalne elu noortele naistele, kes on kultuuriliste või muude normide tõttu alaealisena abiellunud ja peavad nüüd koos lastega kannatama, sest nende abikaasad istuvad vangis," rääkis ta.

Kavakci Kan tõi näite, et kui 15aastane naine ja 17aastane mees abielluvad, on nad mõlemad alaealised. Kui nad mõne aasta pärast lapsed saavad, lähevad nende sündi registreerima või arsti juurde, peavad arstid ja ametnikud sellisest alaealiste abielust võime teavitama. Seega võib juhtuda, et selleks ajaks 20ndates paari meespool peab vangi minema.

Opositsiooniparteid kritiseerisid eelnõu teravalt ning avaldasid selle vastu meelt. Selle vastu võidelnute hinnangul oleks see julgustanud lapspruute võtma.

Kuigi eelnõu esitanud AKP parlamendisaadikud põhjendasid eelnõu sellega, et nii saanuks vangist vabastada mehed, kes on sinna pandud abiellumise eest alaealisega, kelle perekond on selleks ilmselgelt nõusoleku andnud, leidsid vastased, et patriarhaalses Türgis ei ole noortel tüdrukutel võimalustki oma arvamust avaldada. Seega legaliseerinuks eelnõu lapsevägistamise. Ka ÜRO agentuurid kutsusid valitsust üles eelnõu mitte heaks kiitma.

BBC Türgi korrespondent märkis, et kui eelnõu vastu võtsid sõna ka tavaliselt valitsusmeelsed konservatiivsed naised, kelle hulgas oli president Erdogani abikaasa, oli selge, et see kukub läbi.

Toimetaja: Laur ViirandReformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.