Minister: koolides on suur puudus tugispetsialistidest ({{commentsTotal}})

Paljudes Eesti koolides pole praegu koolivägivalla ennetamiseks ettevalmistatud tugispetsialiste ning sellega seoses saatsid haridustöötajate ja õpilasesinduse liit uuele koalitsioonile pöördumise, lootes toimiva tugispetsialistide süsteemi loomist. Haridusminister Mailis Reps küll lubab koolivägivalla vastaseks võitluseks raha juurde anda, ent tõdeb, et spetsialiste, keda koolidesse palgata, lihtsalt ei ole.

Eesti haridustöötajate liidu teatel ei ole riik ja kohalikud omavalitsused suutnud seni kokku leppida, kuidas tugiteenuste süsteem Eesti koolides toimima peaks ja nii kasutavad paljud kohalikud omavalitsused tugispetsialistide palkamiseks mõeldud raha mittesihtotstarbeliselt, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Peamise põhjusena näeb liit asjaolu, et võimalused ja tahe tugispetsialiste palgata on omavalitsuseti väga erinevad.

"Kohalikud omavalitsused ei pruugi alati leida selleks raha ja tegelikult oleks vaja konkreetsemalt üleriigiliselt lahendada ja süsteemselt paika panna, kuidas ja mismoodi. Paraku on erinevates kohalikes omavalitsustes erineval hulgal spetsialiste ja see ei ole eriti hea," rääkis haridustöötajate liidu esimees Reemo Voltri.

Tema sõnul ei piisa koolivägivalla ennetamiseks vaid õpetajate koolitamisest. Näited maailmast ütlevad, et eritähelepanu vajavate laste jaoks on kooli juurde vaja ka spetsialiste.

Uus koalitsioonilepe lubab suurendada tugispetsialistide toetust kohalikele omavalitsustele. Haridus- ja teadusministri Mailis Repsi sõnul ei tähenda see ühtse tugiteenuste süsteemi loomist, vaid lisaraha kaudu omavalitsuste toetamist spetsialistide palkamisel.

"Mul on hea vastata, et meil on selleks ette nähtud lisavahendeid. Meil on järgmisest aastast kokku lepitud, et me anname kohalikele omavalitsustele kuus miljonit eurot lisatuge juurde. Aga loomulikult see ühtne süsteem tähendab ka arutelu, kust me leiame logopeede. Meil täna ikkagi logopeedide juurdekasv on väga väike ja puudjääk spetsialistidest väga suur," ütles Reps.

Kuidas omavalitsused juurde antavat kuut miljonit eurot kasutama peaksid, on Repsi sõnul veel lahtine. Otsustuspädevus tugispetsialistide palkamisel jääb endiselt kohalikele omavalitsustele.

"See kuus miljonit, mis sinna on juurde pandud, on ka summa, mida on kohalikud omavalitsused ise eelmistel läbirääkimistel välja toonud. On esimene samm selles suunas, et ehk me leiame siin kokkuleppe, et kohalikud omavalitsused võtavad vastutuse ja tulevad oma ettepanekutega riigi juurde," rääkis Reps.

Toimetaja: Merili NaelVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.