Haldusreform võib muuta ka maaraamatukogude rolli ({{commentsTotal}})

Eestis on üle 500 maaraamatukogu, millest paljud on juba praegu kogukonna viimseks tugipunktiks ning aknaks maailma, kus lisaks raamatute laenutamisele korraldatakse kultuuri- ja seltsielu. Et maaraamatukogusid nähakse ka riiklikul tasandil võrdsete võimaluste tagajana, peaks nende tähtsus haldusreformi järel veelgi tõusma.

"Raamatukogu nähaksegi ainult, et on üks riiul kuskil toanurgas, hea kui seal keegi ka soovitab. Aga tegelikult on raamatukogu võimalus ju palju enam ja inimestele ka vajalik," ütles MTÜ Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu juht Katre Riisalu saatele "Aktuaalne kaamera. Nädal".

Näiteks ongi Valgjärve raamatukogust saanud pärast kooli sulgemist ning teiste teenuste kokkukuivamist kogukonna viimane tugipunkt, kus korraldatakse ära kogu elu kultuurist spordini.

"Ammu ei ole see enam raamatute kogu. Raamatukogu töötaja teeb kõiki töid. Raamatukogu on ka sotsiaaltöökeskus - inimene tuleb siia, räägib oma muredest, oma rõõmudest," selgitas Valgjärve raamatukogu juhataja Ilse Aigro.

Aga raamatukogus aetakse korda ka kõik see, milleks on vaja internetti. Statistikaameti andmeil puudub käesoelva aasta seisuga kodune internet ligi 15 protsendil maa-asulate leibkondadest. Osad inimesed saavad raamatukogus internetis asjaajamisega hakkama ja juhendamist ei vaja, kuid omajagu on neidki, kes vajavad põhjalikku õpet. Sealgi tuleb appi raamatukogupidaja.

"Kogu maailmas räägitakse raamatukoguhoidja muutunud rollist. Kui ta algselt oli ainult uue kirjanduse tundja ja soovitaja, siis see vaieldamatult jääb, aga lisaks peab raamatukoguhoidja olema õpetaja, viima läbi koolitusi, kultuuriüritusi, kohtumisi, olema turundaja ja kes kõik veel," selgitas Riisalu.

Nii pakubki Ilse Aigro kõige muu kõrval ka kojukande teenust neile, kes ise enam raamatukokku minna ei jõua.

Valgjärve raamatukogu on vaid üks näide sellest, kuidas maaraamatukogu sisu on ajas muutunud. Eestis on aga 540 maaraamatukogu, mille roll võib eelseisva haldusreformiga ühel või teisel moel muutuda.

"Ka praegu, nende läbirääkimiste käigus tuleks maaraamatukogu rolli näha laiemalt - mitte ainult kohana, kust saab kirjandust laenutada, vaid ühe osana kogukonnast," arvas Riisalu.

Üks osa omavalitsuste ühinemislepinguid näebki ette raamatukogude säilimise endises mahus ning vormis. Teine osa lepinguid ütleb aga, et raamatukogud kujundatakse ümber funktsionaalseteks külakeskusteks, kus osutatakse piirkonnale olulisi teenuseid.

"Ma arvan, et väiksemate külaraamatukogude tulevik võikski olla selline, kus pakutakse võimalikult palju külale vajalikke teenuseid ehk eesmärk on see, et inimesed külastaksid seda asutust, mida avaliku rahaga üleval peetakse," rääkis Rõuge vallavanem Tiit Toots.

Näiteks täidab Rõuge vallas asuv Sänna kultuurimõis juba praegu sellist rolli. Lisaks hubasele raamatukogule saab seal ka ökopoodi külastada, dušši all käia ja pesu pesta.

"Tõenäoliselt, kui oleks ainult raamatukogu, võiks siin töötajal natuke igav hakata, aga kuna siin on muid teenuseid ka, siis ühte neist teenustest ikka on kellelgi vaja kasutada, mis kutsub siia. Ja siis möödaminnes, miks mitte, see leht läbi lugeda, ajakiri läbi vaadata," ütles Sänna kultuurimõisa perenaine Kadi Noor.

Seaduse kohaselt peab Eestis olema iga 500 elanikuga piirkonna kohta üks raamatukogu. Milline saab aga nende saatus olema rahvastiku vähenemise taustal, pole täna veel selge.

"Ma arvan, et kui ikkagi selle raamatukogu või teenuskeskuse külastatavus on suur, siis ka ükski tulevane vallajuht ei hakka raha kokkuhoiu mõttes seda kohta sulgema," arvas Rõuge vallavanem.

Toimetaja: Merili NaelOpositsiooni esindajad on trahvide sissetulekuga sidumise vastu

Riigikogu opositsioonierakondade esindajad ei toeta valitsusliidu algatusel justiitsministeeriumis valminud eelnõu, millega raskemate väärtegude puhul sõltuks trahvisumma inimese ametlikust sissetulekust.

Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.
Merkel osaleb Tallinnas 29. septembril toimuval tippkohtumisel

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel osaleb 29. septembril Tallinnas toimuval Euroopa Liidu digitaalvaldkonna tippkohtumisel.

tamm ja krummtamm ja krumm
Vaata uuesti: Tamm ja Krumm annavad saunale võimaluse

Pühapäeva õhtul Kadrioru roosiaias toimunud presidendi vastuvõttu väisasid ka näitlejad Katariina Tamm ja Piret Krumm, tuues endaga rea humoorikaid sketše.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.