Endine suursaadik: Soome kaitsejõud on tänapäeval täiesti NATO-ga ühilduvad ({{commentsTotal}})

Möödunud nädalal Eestit külastanud endine Soome suursaadik Venemaal Rene Nyberg ütles "Välisilmale" antud intervjuus, et viimase aja arengutest on Soome jaoks kõige ebameeldivam Euroopa Liidu nõrgenemine. Kuigi NATO-ga ühinemist hetkel ei kaaluta, on protsess selle sammu jaoks paika pandud ning ka relvajõud selleks liitumiseks valmis.

Diplomaat Nyberg ei keeruta, vaid ütleb otse - see, mis Donbassis toimub, on sõda. Ilusaid eufemisme pole vaja. Ning selle sõja taga on selgelt Venemaa, isegi kui ta kahurilihana tõepoolest kohalikke separatiste kasutab. Just Donbassis peetav sõda on ka põhjuseks, miks Venemaa Läänemere kandis end väga puhevile kipub ajama ning kohalikega norima, sõjategevust siinkandis Venemaa Nybergi hinnangul vähemalt praegu veel ei kavanda.

Siiski on Venemaa pidevad jõudemonstratsioonid piisav põhjus, et Põhjamaad iseendast kehtivasse igavesse rahusse enam ei usu ning on kaitsetegevuse tõsisemalt käsile võtnud. Nõnda ka Soome, kes koos naaberriigi Rootsiga on hakanud kiiresti NATO-le lähenema. See toob kaasa ka olulisi muutusi Soome poliitikas.

Pealtnäha ei muutu justkui midagi, viienda artikli õigused ja kohustused Soomele ei laiene, sest ta pole NATO riik. Samuti ei kavatse Soome NATO-sse astuda, kuid valitsus jätab endale õiguse NATO-ga liitumist vajadusel kaaluda. Nõnda, nagu see oli senigi.

Nyberg aga rõhutas, et nüüd pandi paika protseduur, kuidas see NATO-ga liitumise kaalumine täpselt käib ning see tegu iseenesest on Soome kaitsepoliitikas üsna murranguline.

"See meetod, kuidas Soome jätab endale selle õiguse ja võimaluse NATO-liikmesust kaaluda, seda ei ole varem välja öeldud. See on õigupoolest alles praeguse valitsuse tegevuse ning tema tellitud aruannete tulemus," märkis ta.

Nyberg lausus, et A ja O on endiselt Soome enda sõltumatu kaitsetegevus, nagu see alati on olnud. Soome on oma Põhjala naabreist paremas seisus, sest olemasolevat süsteemi pole kunagi likvideeritud, territoriaalkaitse põhimõtteist pole loobutud ega ajateenistuse süsteemi leevendatud või sootuks kaotatud. Seetõttu on Soomel olemas koolitatud reserv, keda iga kell relvile kutsuda ning pole vaja ka vahepeal muuseumisse viidud relvi uuesti positsioonidele paigutada, nagu Rootsis juhtus.

Väga oluliseks aga peabki Nyberg viimasel ajal ülikiiresti arenevat kaitsekoostööd Rootsiga. Ka Rootsi peaminister Stefan Löfven rõhutas hiljutisel Soome visiidil, et kaks riiki plaanivad kaitsekoostööd, mis ulatuks rahuaegsest kaugemale. See tähendab siis nii mitmesuguseid kriisiolukordi kui paraku ka otsest sõda, kui selline peaks siinkandis lahti minema. NATO suunal aga on oluline, et Soome armee võib mis tahes hetkel kaitseorganisatsiooniga ühineda, vaja on ainult poliitilist otsust.

"Soome kaitsejõud tänapäeval on täiesti NATO-ga ühilduvad. Areng algas meie NATO-partnerlusega 1994. aastal ning on pärast seda edenenud, sest Soome väed osalesid NATO koosseisus nii Balkanil Kosovo rahutagamismissioonil kui ka operatsioonidel Afganistanis.

Soome uueneva kaitsepoliitika kolmas suur sammas on koostöö USA-ga. "Transantlantilise koostöö olulisus kasvab pidevalt. See ei ole ainult relvastusalane, vaid see on terviklik. See tähendab ühisõppusi ja igasugust koostegevust," nentis Nyberg.

Uuenev kaitsepoliitika on leidnud ka muidu üldiselt patsifistliku Soome ühiskonna heakskiidu. Töögrupi, mille liige ka Rene Nyberg oli, aruanne kaitsepoliitika arengusuundadest kiideti parlamendis pea üksmeelselt heaks, ainsana oli vastu Vasakliidu fraktsioon. Aga mitte ainult poliitikud, ka inimesed tänavalt saavad prioriteetidest aru.

"Koostöö Rootsiga on Soomes eriti soositud, kaitseotsuste aluseid, näiteks üldist ajateenistust, kahtluse alla ei seata. Rääkisin eile juhuslikult riigikaitsekõrgkooli rektoriga, kes kinnitas, et kadetikooli ehk ohvitseri erialale pürgijate arv kasvab pidevalt. Ehk siis kaitsetahe on tugev. Toetus armeele on hea ja koostöö Rootsiga on eriti soositud. Koostöö NATO-ga sel viisil positiivseid tundeid ei ärata, kuid ka mingeid tugevaid negatiivseid hoiakuid mitte," lausus diplomaat.

Nybergi sõnul on viimaseist arenguist Soome jaoks kõige ebameeldivam Euroopa Liidu nõrgenemine. Sarnaselt Eestiga toetab Soome NATO ja Euroopa Liidu sõjalise koostöö tugevdamist. Nyberg rõhutas ka, et vaba Eesti on Soomele otseselt vajalik, sest kui Eesti on võõrvägede kätte langenud, on Soomet hoopis raskem kaitsta.

"Soome seisukohalt on ajalooliselt oluline, et Eesti rannik, Soome lahe lõunarannik, on vaba, et see on Eesti valduses ja nüüd on see veel ka osa NATO-st. See on Soome huvides. NATO liikmesus, Eesti, Läti ja Leedu NATO-liikmelisus on Läänemere piirkonnas tasakaalustav jõud. Eesti võime saada oma kaitsmisega hakkama, Eesti üldine ajateenistus, Kaitseliidu tegevus ja eestlaste üldine suhtumine oma riigi kaitsmisesse - kõik see tõestab meile, et Eesti võtab enda kaitsmist tõsiselt," selgitas Nyberg lõpetuseks.

Toimetaja: Laur ViirandReformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.