Iraagis missioonil käinud ohvitser: ISIS leiab endale pelgupaiga islamimaailma äärealadel ({{commentsTotal}})

Poliitikasaade "Välisilm" arutas Iraagis toimuvate sündmuste teemal kolonelleitnant Toomas Väliga, kes on selles riigis kaks korda missioonil käinud - 2004. ja 2008. aastal. Väli märkis, et sõjaliselt on ISIS praegu kaotamas, kuid leiab tõenäoliselt pelgupaiga kuskil islamimaailma äärealadel.

"2004 oli julgeolekuolukord väga keeruline ja väga hull. Kõik sõdisid kõigi vastu," meenutas praegu Kaitseliidu Tallinna maleva pealikuks olev Väli. "Et sellest aru saada, kes kellega sõdib ja miks, tuleb ajas tagasi minna 1400 aastat."

2008. aastaks oli Iraagi omakaitse ja politsei väljaõpetamine kandmas esimesi vilju. Nad tegid iseseisvaid operatsioone ning julgeolekuolukord riigis oli märgatavalt paranenud.

"Aga Iraagi üksused koos koalitsioonijõududega olid niivõrd edukad, et kusagil 2010. aastaks olid sunniäärmuslased surutud Iraagi piiridest välja. Nad läksid sinna, kus neil oli ohutu olla. See ohutu koht oli Süüria," nentis Väli.

Need olid ka ajad, mil Saddam Husseini kukutamise järgselt vähemusena opositsiooni jäänud sunniidid tegid koostööd Iraagi keskvõimuga, et kaitsta end Süüriast ähvardava omaenda usukaaslastest äärmusluse vastu. Šiiitide juhitud keskvõim osutus aga sunniitidele lõpuks samuti pettumuseks.

"Sunniidid tundsid, et neid on jälle nagu valitsemisest ilma jäetud. Föderaalne riik, mida Iraagi põhiseadus lubab, seda ei ole ja see võimaldas Islamiriigil edasi minna," märkis kolonelleitnant Väli.

Šiiitidele käis aga sunniitidega arvestamine üle jõu neile varasemalt tehtud ülekohtu tõttu.

"Šiiad, keda on lihtsalt 60% Iraagist, nemad said võimule ja kuna neid oli Ottomani impeeriumist alates koheldud teise klassi inimestena, siis nad lõpuks ometi tundsid, et nad saavad valitseda," märkis Väli.

2014. aasta suvel, mil maailmal jätkus silmi eelkõige vaid Ukrainale, vallutas ISIS Iraagis peaaegu et iga päev mõne linna. Jäi mulje, nagu oleks sunniitlik osa Iraagist näinud ISIS-es vabadusvõitlejaid ning avanud neile ise linna väravad.

Päris nii see siiski polnud. Iraagi hästi välja õpetatud armee osutus nõrgaks, sest ei arvestatud hõimureeglitega.

"Kui sa võtad nüüd kusagilt Lõuna-Iraagist värvatud sõduri, kes on šiia ja paned ta rindele kusagile Mosuli lähedale, mis on valdavalt sunniitlik ja esimesed paugud käivad, siis see Iraagi armee lihtsalt lagunes laiali," selgitas Väli.

Ja ISIS manipuleeris eelkõige lihtsama ning vaesema inimesega. "Kujutage ette, nüüd tuleb mingi, ma nimetaksin neid isegi bolševikeks, kes tuleb kohale ja ütleb, aga meie viime teid tagasi sinna aega, kui maa peal oli paradiis. Ja jagame ümber kogu selle rikaste araablaste vara. Oled olnud kitsekarjus. Nüüd tuleb mees, kes ütleb, kui sa nüüd tuled meie juurde ja tuled meie musta lipu alla ja tunnistad seda ainult õiget šariaati, seda õiget islamiseadust, siis me anname sulle ilusa maja, me anname sulle ka kaks naist. Kui sa hästi sõdid, hakkad saama 200 dollarit kuus."

"Kogu see sotsiaalne kord on tagurpidi pööratud. Ja seda toetatakse avaliku võika terroriga. Sa oled kas meiega, just nagu bolševikud tegid seda 1918. aastal Venemaal, et kui sa oled meie vastu, siis me lihtsalt lööme su maha," lisas Väli.

Tänaseks on viimane suurem ISIS-e tugipunkt Iraagis, Mosul, ümber piiratud. ISIS-e vastast võitlust on kaks aastat toetanud ka USA moodustatud rahvusvaheline koalitsioon. "Nad toetavad Iraaki nende vahenditega, mida iraaklastel endale pole. See põhimõtteliselt on õhusõda, kõik luurevahendid."

Lahingud Mosuli tagasivõtmisel on kestnud umbes poolteist kuud ning kulgenud väidetavalt edukalt. Ja ehkki piirkonnas tegutsevad ka šiiitide üksused ning kurdid, võivad linna siseneda vaid Iraagi sunniitidest eriüksused. Ida-Mosulis ongi juba tagasi vallutatud mitu linnaosa. Sõjakäik Mosulile algas suurejooneliselt. Eriti hea meelega näitasid end telekaameratele kurdi üksused.

ISIS-e võitlejatel pole põgeneda mujale, kui Süüriasse Raqqasse. "Aga fakt on see, et Islamiriik on kaotamas. Ja väga tugevalt kaotamas," nentis Väli.

Tõenäoliselt on ISIS muutumas millekski Al Qaeda taoliseks, mis endale kusagil islamimaailma äärealadel pelgupaiga leiab. "Kui ta välja lüüakse ka Raqqast ühel hetkel, siis läheb Liibüasse. Liibüast läheb sinna, kus on Boko Haram, Musta Aafrika ja Berberi Aafrika piirialadele," prognoosis Väli.

Toimetaja: Laur Viiranduudised
Kremli pressiesindaja Dmitri Peskovi poeg Nikolai Choles.Kremli pressiesindaja Dmitri Peskovi poeg Nikolai Choles.
Navalnõi võttis uues videos vaatluse alla Peskovi poja luksusliku eluviisi

Venemaa võimuringkondade korruptsiooni paljastav opositsioonipoliitik Aleksei Navalnõi on saanud valmis järjekordse värvika videoklipi, kus seekord võetakse ette Kremli pressiesindaja Dmitri Peskovi poja luksuslik eluviis.

Donald Trump ja Lindsey Graham.Donald Trump ja Lindsey Graham.
Trump süüdistas teda kritiseerinud parteikaaslast "jälgis vales"

USA president Donald Trump süüdistas neljapäeval teda kritiseerinud erakonnakaaslast Lindsey Grahamit "jälgis vales" ja ähvardas, et valijad peavad seda meeles.

Ott TänakOtt Tänak
Tänak sai Saksamaa MM-ralli testikatsel 9. aja

Sel nädalavahetusel sõidetakse Saksamaa MM-ralli, kus stardis on ka Eesti ekipaaž Ott Tänak - Martin Järveoja (Ford). Neljapäeva hommikul sõidetud testikatsel said eestlased 9. koha.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.