Veerand valijaskonnast pole Itaalia referendumi suhtes veel otsust langetanud ({{commentsTotal}})

Itaalias käivad viimased ettevalmistused pühapäevaseks põhiseaduse referendumiks, mille läbikukkumine ohustab peaminister Matteo Renzi tulevikku. Viimased arvamusküsitlused näitavad, et vähemalt veerand valijaskonnast ei ole veel otsust langetanud.

Ligi 50 miljonit itaallast on registreeritud pühapäeval toimuvale referendumile, kus valitsus küsib nõusolekut vähendada senati ja regioonide mõjuvõimu ning tõsta parlamendi alamkoja ja valitsuse oma, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Reformi algataja, peaminister Matteo Renzi ütles, et praegune süsteem takistab majanduskasvu.

"Alates 1994. aastast on nelja valimise järel kuuest olnud erinev enamus alamkojas ja senatis ning seetõttu ei saanud luua parlamentaarset valitsust. Esiteks, valitsus peaks toetuma ainult ühele kojale. Teiseks, on number 50. Konstitutsioonikohus on pidanud viimastel aastatel umbes 50 protsenti ajast kulutama keskvalitsuse ja regioonide konflikti lahendamisele. See pole jätkusuutlik," selgitas "jah" leeri põhiseaduse ekspert Stefano Ceccanti.

Parlamendi ülemkoja 315 kohta väheneks sajale. Senaatoreid ei valiks enam rahvas, vaid neid nimetaks ametisse regioonide võimukeskused. Senatil ei oleks enam igapäevaste seaduseelnõude hääletusõigust. Praeguse süsteemi järgi peab iga eelnõu saama heakskiidu parlamendi alam- ja ülemkojas.

Peaminister on aga loobunud esialgsest lubadusest astuda kaotuse korral tagasi.

"Kui inimesed lükkavad reformi tagasi, siis analüüsime poliitilist olukorda. Kuid mina arvan, ja riskin kõlada naivistlikult optimistlik, et sügavas sisimas on riigis erakordne ootus muutusteks," ütles Renzi.

Beppe Grillo Viie Tähe liikumise ja Põhjaliiga esindajad leiavad aga, et praegust tasakaalus süsteemi ei tohi rikkuda. Pealegi annab referendum neile hea võimaluse Renzit rünnata.

"Ma anun teid. Probleem pole "jah"-is või "ei"-s. Sa ei taha hääletada? Kui te ei lähe hääletama, olete tõelised egoistid. Te lihtsalt mõtlete vaid endale. Lihtsalt mõelge. Mul ei ole õigust kedagi hukka mõista, kuid teadke, et 20 aasta pärast me peame olema vastamisi meie laste sarimõrvaritega," kõneles Beppe Grillo.

Alates suvest on kehtiva põhiseadusega rahulolijad arvamusküsitlustes ülekaalus, mis viitab Matteo Renzi kaotusele.

Toimetaja: Merili NaelSoomet külastab iseseisvuse juubeliaastal ka Hiina president

Soome presidendi kantselei kinnitas ajalehele Helsingin Sanomat, et käesoleval aastal tuleb Soome riigivisiidile Hiina Rahvavabariigi president Xi Jinping.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.