Veerand valijaskonnast pole Itaalia referendumi suhtes veel otsust langetanud ({{commentsTotal}})

Itaalias käivad viimased ettevalmistused pühapäevaseks põhiseaduse referendumiks, mille läbikukkumine ohustab peaminister Matteo Renzi tulevikku. Viimased arvamusküsitlused näitavad, et vähemalt veerand valijaskonnast ei ole veel otsust langetanud.

Ligi 50 miljonit itaallast on registreeritud pühapäeval toimuvale referendumile, kus valitsus küsib nõusolekut vähendada senati ja regioonide mõjuvõimu ning tõsta parlamendi alamkoja ja valitsuse oma, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Reformi algataja, peaminister Matteo Renzi ütles, et praegune süsteem takistab majanduskasvu.

"Alates 1994. aastast on nelja valimise järel kuuest olnud erinev enamus alamkojas ja senatis ning seetõttu ei saanud luua parlamentaarset valitsust. Esiteks, valitsus peaks toetuma ainult ühele kojale. Teiseks, on number 50. Konstitutsioonikohus on pidanud viimastel aastatel umbes 50 protsenti ajast kulutama keskvalitsuse ja regioonide konflikti lahendamisele. See pole jätkusuutlik," selgitas "jah" leeri põhiseaduse ekspert Stefano Ceccanti.

Parlamendi ülemkoja 315 kohta väheneks sajale. Senaatoreid ei valiks enam rahvas, vaid neid nimetaks ametisse regioonide võimukeskused. Senatil ei oleks enam igapäevaste seaduseelnõude hääletusõigust. Praeguse süsteemi järgi peab iga eelnõu saama heakskiidu parlamendi alam- ja ülemkojas.

Peaminister on aga loobunud esialgsest lubadusest astuda kaotuse korral tagasi.

"Kui inimesed lükkavad reformi tagasi, siis analüüsime poliitilist olukorda. Kuid mina arvan, ja riskin kõlada naivistlikult optimistlik, et sügavas sisimas on riigis erakordne ootus muutusteks," ütles Renzi.

Beppe Grillo Viie Tähe liikumise ja Põhjaliiga esindajad leiavad aga, et praegust tasakaalus süsteemi ei tohi rikkuda. Pealegi annab referendum neile hea võimaluse Renzit rünnata.

"Ma anun teid. Probleem pole "jah"-is või "ei"-s. Sa ei taha hääletada? Kui te ei lähe hääletama, olete tõelised egoistid. Te lihtsalt mõtlete vaid endale. Lihtsalt mõelge. Mul ei ole õigust kedagi hukka mõista, kuid teadke, et 20 aasta pärast me peame olema vastamisi meie laste sarimõrvaritega," kõneles Beppe Grillo.

Alates suvest on kehtiva põhiseadusega rahulolijad arvamusküsitlustes ülekaalus, mis viitab Matteo Renzi kaotusele.

Toimetaja: Merili NaelLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema