Videod: Putin rõhutas föderaalkogu ees, et jõuvahekordade rikkumine võib tuua kaasa katastroofi ({{commentsTotal}})

{{1480576092000 | amCalendar}}

Vene president Vladimir Putin pidas neljapäeval parlamendi mõlema koja ehk föderaalkogu ees oma aastakõne, mille kandis otse üle ka televisioon. Muuhulgas avaldas Putin kõnes lootust parandada suhteid USA-ga, kuid tema sõnul peavad need suhted olema rajatud võrdsetel alustel. Samuti tuletas ta meelde, et katsed muuta maailmas sõjalisi jõuvahekordi võivad tuua kaasa globaalse katastroofi.

Esimeses reas kuulas riigipea sõnavõttu ENSV eelviimase juhi Karl Vaino pojapoeg Anton Vaino, kes on alates käesoleva aasta augustist Putini administratsiooni ülemaks. Samuti juhib ta tööd korruptsioonitõrje vallas ning Vene meedia andmetel on Vaino viinud administratsioonis läbi jõulisi muudatusi.

Putin alustas oma kõnet (täismahus saab lugeda SIIT) tõdemusega, et Venemaa rahvas on näidanud, et nad suudavad raskused üle elada ning et nad teavad, et üheskoos tegutsemine viib võiduni.

Riigipea nentis, et valimissüsteemi muudatus õigustas end sügised toimunud valimiste raames ning et Venemaa ühiskond on terve ja enesekindel. Samas lubas Putin, et otsedemokraatia institutsioonide tugevdamist jätkatakse. "Minu hinnangul on kurss otsedemokraatia institutsioonidel rajaneva poliitilise süsteemi arengule absoluutselt õigustatud ning me kahtlemata jätkame seda," väitis ta.

Erakond Ühtne Venemaa peab tagama kõikide lubaduste täitmise, mille ta on andnud duumavalimiste ajal riigi kodanikkonnale, rõhutas Putin.

"Erakonnal on riigiduumas põhiseaduslik enamus ja on seal valitsuse peamiseks toeks. Ühine töö tuleb korraldada selliselt, et kõik kodanikele antud lubadused, ja nende ees võetud kohustused saaks täidetud," sõnas ta.

Presidendi väitel on Venemaal riigiduuma kui esindusorgani osa suurenenud ja seadusandliku võimu autoriteet tugevnenud, mistõttu peab seda toetama ja kinnitama tegudega. "See puutub kõikidesse duumas esindatud jõududesse, kuid loomulikult lasub eriline vastutus Ühtsel Venemaal, mis tähistab täna 15. aastapäeva," märkis Putin.

Kodanikuorganisatsioonide tegevusele tuleb presidendi arvates luua piisav seaduslik põhi ning nende tegevust tuleb edendada. Bürokraatidel tuleb aga kodanikuühendustega suhelda.

Pikalt rääkis Putin ka Venemaa ääremaade toetamisest ning sealse infrastruktuuri ja võimaluste arendamisest. Sillaehitus üle Kertši väina Krimmi poolsaarele kulgeb Putini sõnul ajakava kohaselt.

Majandusarengut pidurdab kodumaiste investeeringute puudulik tase

Majandusarengut pidurdab riigipea arvates kõige rohkem kodumaiste investeeringute puudulik tase. Valitsus on majanduse puhul teinud ka edusamme - näiteks põllumajandustoodete eksport ületab relvaeksporti. Putini sõnul on inflatsioon langemas - 2015. aastal oli see 11,9%, käesoleval aga alla kuue protsendi. Käesoleval aastal langeb majandus 0,3%, prognoosis president.

Putin avaldas kahetsust, et kaubanduse vallas on maailmas tõusuteel protektsionism, kuid see asjaolu pakub võimalusi ka kodumaistele tootjatele.

Putin tuletas meelde ka seda, et järgmine aasta on Venemaal keskkonna-aasta, mille raames tuleb muuhulgas teha korda probleemsed prügimäed ning tegeleda ka muude looduskaitseprojektidega.

Putin peab lubamatuks rahvuslike tavade rikkumist

Putin ütles, et vabaduse ilmingud ei tohiks rikkuda vene rahva tavasid, ent neid ei tohiks ka agressiivselt maha suruda.

"Jutt ei ole dogmadest, näitlikust võltsühtsusest, veelgi enam kellelegi mingi maailmavaate pealesurumisest. Nagu teate, on kõike seda meie ajaloos olnud ja me ei kavatse naasta minevikku," selgitas Putin.

"Kuid see ei tähenda, et žongleerides kaunite sõnadega ja varjudes arutluste taha vabadusest, võiks keegi solvata teiste inimeste tundeid ja rahvuslikke tavu," lausus Putin.

"Kui keegi peab end teistest edumeelsemaks ja vaimuvalgemaks, kui olete sellised, siis suhtuge teistesse inimestesse lugupidamisega, see on loomulik," jätkas riigijuht.

"Samas pean ma õigustamatuks ja vastuvõetamatuks agressiivset vastureaktsiooni, eriti kui see väljendub vandalismis ja seaduserikkumises. Riik suhtub sellistesse faktidesse karmilt," lisas Putin.

Korruptsioonivastane võitlus ei tohi muutuda meediasõuks

Korruptsioonist rääkides avaldas Putin arvamust, et palju vastukaja saanud korruptsioonijuhtumid ning nendega seotud kriminaalmenetlused ei tohiks muutuda meediasõuks.

President avaldas kahetsust, et mõnikord tekitavad selliseid olukordi ka õiguskaitseorganid ise.

"Kallid kolleegid, tahan pöörata teie tähelepanu sellele, et võitlus korruptsiooniga ei ole sõu, vaid see nõuab professionaalsust, tõsidust ja vastutusvõimet. Ainult siis annab see tulemusi ning leiab ühiskonna poolt mõistmist ja toetust," rääkis ta.

Lääs harjutab tsenseerimist ja sõnavabaduse piiramist

Putin sarjas oma kõnes ka Läänt meedia sõnavabaduse piiramise eest.

"Me pooldame rahvusvahelise õiguse austamist ja maailma mitmekesisust ning oleme igasuguse monopoli vastu, olgu see erilisuse nõudlemine või maailma kaubandusreeglite oma huvidele allutamine," lausus Putin.

Ta hurjutas läänt katsete eest "piirata sõnavabadust, põhimõtteliselt tsenseerida üleilmset teaberuumi".

"Kunagi heideti meile ette, et me kehtestasime riigis justkui tsensuuri, nüüd aga liiguvad nad ise selle suunas," rõhutas president.

Putin tänas Vene sõdureid terrorismivastase võitluse eest

Välissuhetest rääkides peatus Putin Hiina ja Jaapaniga koostöö arendamisel. Ta selgitas, et Venemaa aktiivset idapoliitikat innustab mitte konjunktuur, vaid pikaajalised riiklikud huvid.

"Venemaa aktiivset idapoliitikat ei dikteeri päevakajalised konjunktuursed kaalutlused ega suhete jahenemine USA ja Euroopa Liiduga, vaid pikaajalised rahvuslikud huvid ja maailma arengusuunad," ütles Putin igaastases läkituses föderaalkogule.

Samuti avaldas Putin lootust, et USA-ga õnnestub suhteid parandada ning seada sisse suhted, mis on "võrdsetel alustel". Samuti saaksid Venemaa ja USA tema arvates võidelda koos "tõeliste terroristide" vastu.

"Oleme valmis koostööks uue Ameerika administratsiooniga," ütles ta. "Kahepoolseid suhteid tuleb normaliseerida ja arendada võrdsel ja mõlemale kasulikul alusel. Me jagame vastutust ülemaailmse julgeoleku ja stabiilsuse kindlustamises ja tuumarelva leviku piiramise režiimi tugevdamises."

Lisaks märkis ta, et sõjalise strateegilise pariteedi jõumeetoditega rikkumine võib tuua kaasa globaalse katastroofi ning seda ei tohi hetkeski unustada.

Vene relvajõude tänas ta eduka terrorismivastase võitluse ning Venemaa au ning väärikuse demonstreerimise eest. Samuti tõi ta esile, et Süüria operatsiooni raames on Venemaa relvajõud tõestanud, et suudetakse tegutseda ka kodubaasidest kaugel. 

Putini kinnitusel ei luba Venemaa oma huvide rikkumist ega vaja välismaalt saadavaid juhiseid ega soovimatuid nõuandeid. Tema sõnul võib Venemaa vajadusel ise "õpetust jagada neile, kellel seda vaja on".

President väitis, et viimastel aastatel on Venemaal tulnud tegemist teha katsetega avaldada survet, milleks on tema hinnangul muuhulgas ka "müüdid Venemaa agressioonist, propagandast, sekkumisest teiste riikide valimisprotsessidesse". Eriti tõi ta esile Venemaa olümpiasportlaste "ahistamise" välismaiste jõuduee poolt.

"Mei ei taha kellegagi vastasseisu, see pole meile vajalik, ei meile ega meie partneritele ega ka rahvusvahelisele üldsusele. Erinevalt välismaistest kolleegidest, kes näevad Venemaas vastast, meie ei otsi ega pole kunagi otsinud vaenlasi, meile on vaja sõpru," toonitas Putin.

Lõppkokkuvõttes rääkis Putin välispoliitikast mõne varasema aastaga võrreldes üsnagi vähe.

Vaatlejad lootsid, et Putin peatub pikemalt ka Uljukajevi teemal

Vaatlejad prognoosisid enne, et Putin räägib sel aastal muu hulgas korruptsioonist seoses endise majandusarengu ministri Aleksei Uljukajevi väidetava altkäemaksuvõtmisega. President mainib ilmselt ka 1917. aasta enamlaste riigipööret, millest möödub järgmisel aastal sada aastat.

Erilist tähelepanu pöörab Putin arvatavalt Venemaa ja USA suhetele. President rõhutas kolmapäeval suhete tähtsust ja avaldas lootust nende paranemisele, kui Ühendriikides on aset leidnud võimuvahetus.

Kõne algas kell 11 Eesti aja järgi ja see kestis 69 minutit. 

Venekeelne video täismahus: 

Täismahus video ingliskeelse tõlkega: 

Vasakult: Putini administratsiooni juht Anton Vaino, föderatsiooninõukogu spiiker Valentina Matvijenko, peaminister Dmitri Medvedev ja riigiduuma spiiker Vjatšeslav Volodin.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR, BNS, Interfax, Yle jt.Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema