Saaremaa suurvallast jääb esialgu kõrvale vaid Pöide vald ({{commentsTotal}})

{{1480575186000 | amCalendar}}

Kuressaare linn ja Saaremaa valdade esindajad ühinevad üheks Saaremaa vallaks, kuid ühinemisest jääb esialgu kõrvale Pöide vald, kel on vabatahtlikuks liitumiseks aega kolm kuud. Pärast seda toimub sundliitmine.

Kuressaare raekojas kogunesid neljapäeval 11 ühineva omavalitsuse vallavanemad, volikogu esimehed ja Kuressaare linnapea ühinemise allkirjastamiseks, vahendasid ERR-i raadiouudised ja "Aktuaalne kaamera".

Ühinemislepingu alusel tekib 1. jaanuarist 2018 kogu Saaremaad hõlmav Saaremaa vald. 

"See on väga võimas. Suurima territooriumiga vald, suurima elanike arvuga vald. See tuleb päris suur pähkel, päris raske pähkel," ütles riigihalduse minister Mihhail Korb allkirjastamisel.

Ligi kaks ja pool aastat on saareülesest omavalitsusest räägitud, vaieldud ja peetud 40 komisjoni istungit. Esialgsed hirmud ja kartused-kõhklused on maha võetud.

"Me oleme toonitanud seda kohapeal, et te peate olema hästi aktiivsed, seisma oma mõtete ja heade kavatsuste eest ja küll need siis täituvad. Kõik hea ju täitub!" ütles Kihelkonna vallavanem Raimu Aardam.

"Suur pilt saab meie ühiseks mureks. Saab ühiseks mureks see, kuidas meile käivad lennukid, kuidas meile käivad praamid, kuidas on korraldatud transport, kuidas meil on ettevõtluse toetamisega lood. See suur pilt saab oluliselt suurema tähelepanu ja oluliselt suurema toe kohaliku omavalitsuse poolt. Kohaliku inimese teenused jäävad kõik alles, midagi ära ei kaotata ja pigem läheb ainult paremaks," selgitas Kuressaare linnapea, Saaremaa omavalitsuste liidu esimees Madis Kallas.

Ühinemislepingu tulemusel tekib 2589,39 ruutkilomeetril laiuv omavalitsus, mille eelarvetulud peaksid 2018. aastal olema arvestuslikult 37,8 miljonit eurot. Kui suurvallaga ühineb ka Pöide, tekib enam kui 2700 ruutkilomeetri suurune omavalitsus.

Seadusega ettenähtud ühinemistoetust peaks vald saama 4,5 miljonit eurot.

Suurvallas on 31 300 elanikku, kellest kuni 18-aastasi on 5459 ehk 17,4 protsenti, 19–64-aastasi 19 473 ehk 62,2 protsenti ja üle 65-aastasi 6380 ehk 20,4 protsenti.

Saaremaa valda jäävad teenindama 11 väiksemat ja kaks suuremat teeninduskeskust Kuressaares ja Orissaares.

Muhu ja Ruhnu saar jätkavad saareliste omavalitsustena.

Kuigi vahepeal käisid ka läbirääkimised võimaliku Ida-Saaremaa valla moodustamiseks, ei ole Orissaare volikogu esimehe Marili Niitsi sõnul enam kaalumisel. "Nüüdseks on see otsus tehtud ja nüüd tuleb pingutada selle nimel, et tulevik oleks parem," ütles ta.

Hiljuti ametisse astunud riigihaldusminister ei osanud veel väita, kas saarlased võiksid ikkagi saada eelmise valitsuse lubatud lisapreemia selle eest, et tekkib saareülene omavalitsus.

"Kõik rahad, kõik kompensatsioonid, kõik preemiad vaadatakse pärast valitsuse istungil eraldi läbi. Mina ei saa kogu valitsuse eest vastutada. Aga kindlasti see töö, mis on täna juba tehtud, on võimas ja minu hinnangul väga tunnustamist väärt," ütles Korb.

Pidulikul üritusel vaadati ka rahvusringhäälingu 2014. aasta aprilli uudislugu "Kõik Saaremaa omavalitsused on ühinemiskõnelusteks valmis", kus on jäädvustatud ühinevate omavalitsuste esindajate esimene selleteemaline kokkusaamine.

Toimetaja: Marek Kuul, Merili NaelMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema