Eestlaste võimalused kaitsefondi ühishangetes on tagasihoidlikud ({{commentsTotal}})

Euroopa Komisjon tahab luua kaitsetööstuse elavdamiseks Euroopa kaitsefondi ning süstida selle kaudu raha teaduskoostöösse ning piiriüleste ühishangete korraldamisse. Eesti kaitsetööstusettevõtteil on eelkõige võimalus saada osa teadusuuringute rahastusest, sest ühishangete korraldamiseks võivad nad liiga väikesed olla.

Komisjoni ettepanekuga eraldatakse Euroopa Liidu järgimise aasta eelarvest kaitsesektori teadusuuringuteks 25 miljonit eurot ning kuni 2020. aastani võidakse eelarvest ette näha kokku 90 miljonit eurot.

"Ma arvan, et see on kindlasti Eesti ettevõtetele väga positiivne uudis ja väga hea võimalus. Kindlasti on meil ettevõtteid ja võimekust nii ettevõtetel üksi kui koos ülikoolidega osa võtta nende kaitseuuringute läbiviimistest ja tootearendustest," kommenteeris Eesti kaitsetööstuse liidu nõukogu esimees Kuldar Väärsi "Aktuaalsele kaamerale".

Mehitamata õhusõidukite arendamise ja tootmisega tegelev Eesti ettevõte Threod Systems on üks neist, kes võiks kaitsefondi rahastusele kandideerida.

"Kindlasti oleme huvitatud, sest meie ambitsioon on märksa suurem, kui lihtsalt olla Eesti," kinnitaski ettevõtte juhatuse liige Villiko Nurmoja.

Fondi teine võimalus näeb ette liikmesriikide ühiste hangete korraldamist, et vähendada seeläbi kulusid. Siin on Väärsi hinnangul Eestil väiksemad võimalused.

"See on pisut keerukam teema. Eesti ettevõtteid vaadates ja eelkõige hinnates väga realistlikult, siis me pigem oleme sellised keskmised või väiksemad ettevõtted Eestis ja ühishanked võivad tihtipeale tähendada, et nii hanke tootmiskogused on suuremad, kui ka kvalifitseeriimistingimused on kõrgemad. Ehk siis on oht, et me lihtsalt jookseme lati alt läbi," leidis Väärsi.

Samas saab Eesti oma võimalusi suurendada, tehes koostööd kas lähiriikide kolleegidega või mõne suurema kaitsetööstusega, lisas Väärsi.

Euroopa ühe suurima kaitsetööstusettevõtte MBDA asepresident Didier Philippe ütleb, et ainult koostööd tehes on meil võimalik ülejäänud maailmaga sammu pidada.

"Kõrgtehnoloogia on äärmiselt kulukas ja üksiku Euroopa riigina pole võimalik Ameerika suurfirmadega võistelda," selgitas Philippe. "Kui Euroopa ühendab jõud, oleme kõigeks võimelised. Meil on väga head insenerid, võime olla väga hästi organiseeritud, senikaua kui hoiame kokku."

Eestlased jäid Philippe'ile silma eelkõige IT-alaste teadmisega ning ta ei välista koostööd ka mõne Eesti ettevõttega.

Toimetaja: Merilin PärliLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema