Nafta hinnatõus jõuab järgmisel nädalal ilmselt ka Eesti tanklatesse ({{commentsTotal}})

OPEC-i otsus naftatootmist kärpida kergitas nafta hinda enam kui kümnendiku võrra, kuid ekspertide sõnul ei jää hinnaralli ilmselt kestma. Nafta hinnatõus jõuab järgmisel nädalal ilmselt ka Eesti tanklatesse.

Kuna OPEC-i otsus oli võrdlemisi ootamatu, kerkis nafta hind kolmapäeval ligi üheksa protsenti. Tõus jätkus ka täna, kui Brenti toornafta hind kerkis 3 protsenti 53,5 dollarini barreli eest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Umbes kaks aastat tagasi oli nafta hind saja dollari juures. Kuigi OPEC-i otsuse valguses kerkivad hinnad ilmselt veelgi, tundub, et vähemalt lähitulevikus on hinnalagi umbes 60 dollari kandis, sest kui hind tõuseb, naasevad turule kallima hinnaga tootjad, näiteks USA ettevõtted. See omakorda surub jällegi hindu allapoole.

"Näiteks USA kildanafta. Nii kui hind on kõrgem, fikseeritakse kõrgemal tasemel ära, see kütus tuleb turule ja hinnad hakkavad taas langema. Ehk me oleme täna sellises olukorras, kus hind pendeldabki üles-alla ja see koridor, mille vahel hind pendeldab, on umbes 40-60 dollarit barrel. Nii kui hind läheb üles, avatakse puurtorne," selgitas Olerexi juhatuse liige Alan Vaht.

"Ma ise usun, et me liigume 55-60 dollari vahemikku, sest see on see tase, mis rahuldab Lähis-Ida riike, vaadates nende eelarveid," arvas LHV Pärsia lahe fondi fondijuht Joel Kukemelk.

Kukemelki sõnul ei ole sellisel hinnatõusul märkimisväärne mõju maailmamajandusele. Naftast rohkem sõltuvad riigid tajuvad aga selgelt ka mõõdukaid hinnamuutusi.

"Väga paljude nii OPEC-i kui ka OPEC-isse mittekuuluvate riikide sissetulekud ja nendega koos ka riigieelarveliste kulutuste ja heaolu seis on sõltuvuses sellest, kui hästi hinda hoitakse. Nendel olukord ju mõneti ikka paraneb. On öeldud, et iga dollariga, mis tuleb hinnas juurde Venemaal, tuleb poolteist miljardit dollarit aastas reservikasvatust," rääkis majandusekspert Raivo Vare.

Kuigi pikaajalist hinnarallit eksperdid ei usu, jõuab kolmapäeval alguse saanud hinnahüpe ilmselt ka Eesti tanklatesse.

Alan Vahu hinnangul on tavaline, et esmaspäeviti kerkib mootorikütuste hind pühapäevaga võrreldes umbes kümne sendi võrra. Tuleval esmaspäeval võib hinnatõus osutuda aga veel umbes kolme sendi võrra suuremaks.

"Järgmine nädal me näeme Eesti kütuseturul väga suure tõenäosusega viimase kahe aasta kõrgemaid hinnatasemeid kahjuks," ütles Vaht.

Toimetaja: Merili NaelLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema