Nafta hinnatõus jõuab järgmisel nädalal ilmselt ka Eesti tanklatesse ({{commentsTotal}})

OPEC-i otsus naftatootmist kärpida kergitas nafta hinda enam kui kümnendiku võrra, kuid ekspertide sõnul ei jää hinnaralli ilmselt kestma. Nafta hinnatõus jõuab järgmisel nädalal ilmselt ka Eesti tanklatesse.

Kuna OPEC-i otsus oli võrdlemisi ootamatu, kerkis nafta hind kolmapäeval ligi üheksa protsenti. Tõus jätkus ka täna, kui Brenti toornafta hind kerkis 3 protsenti 53,5 dollarini barreli eest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Umbes kaks aastat tagasi oli nafta hind saja dollari juures. Kuigi OPEC-i otsuse valguses kerkivad hinnad ilmselt veelgi, tundub, et vähemalt lähitulevikus on hinnalagi umbes 60 dollari kandis, sest kui hind tõuseb, naasevad turule kallima hinnaga tootjad, näiteks USA ettevõtted. See omakorda surub jällegi hindu allapoole.

"Näiteks USA kildanafta. Nii kui hind on kõrgem, fikseeritakse kõrgemal tasemel ära, see kütus tuleb turule ja hinnad hakkavad taas langema. Ehk me oleme täna sellises olukorras, kus hind pendeldabki üles-alla ja see koridor, mille vahel hind pendeldab, on umbes 40-60 dollarit barrel. Nii kui hind läheb üles, avatakse puurtorne," selgitas Olerexi juhatuse liige Alan Vaht.

"Ma ise usun, et me liigume 55-60 dollari vahemikku, sest see on see tase, mis rahuldab Lähis-Ida riike, vaadates nende eelarveid," arvas LHV Pärsia lahe fondi fondijuht Joel Kukemelk.

Kukemelki sõnul ei ole sellisel hinnatõusul märkimisväärne mõju maailmamajandusele. Naftast rohkem sõltuvad riigid tajuvad aga selgelt ka mõõdukaid hinnamuutusi.

"Väga paljude nii OPEC-i kui ka OPEC-isse mittekuuluvate riikide sissetulekud ja nendega koos ka riigieelarveliste kulutuste ja heaolu seis on sõltuvuses sellest, kui hästi hinda hoitakse. Nendel olukord ju mõneti ikka paraneb. On öeldud, et iga dollariga, mis tuleb hinnas juurde Venemaal, tuleb poolteist miljardit dollarit aastas reservikasvatust," rääkis majandusekspert Raivo Vare.

Kuigi pikaajalist hinnarallit eksperdid ei usu, jõuab kolmapäeval alguse saanud hinnahüpe ilmselt ka Eesti tanklatesse.

Alan Vahu hinnangul on tavaline, et esmaspäeviti kerkib mootorikütuste hind pühapäevaga võrreldes umbes kümne sendi võrra. Tuleval esmaspäeval võib hinnatõus osutuda aga veel umbes kolme sendi võrra suuremaks.

"Järgmine nädal me näeme Eesti kütuseturul väga suure tõenäosusega viimase kahe aasta kõrgemaid hinnatasemeid kahjuks," ütles Vaht.

Toimetaja: Merili NaelSoomet külastab iseseisvuse juubeliaastal ka Hiina president

Soome presidendi kantselei kinnitas ajalehele Helsingin Sanomat, et käesoleval aastal tuleb Soome riigivisiidile Hiina Rahvavabariigi president Xi Jinping.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.