Kolonel välkõppusest: see oli üllatus ka kaitseväele, aga tegemist on lihtsalt väljaõppega ({{commentsTotal}})

Kaitseväe peastaabi ülem kolonel Martin Herem tunnistas, et reservväelaste lisaõppekogunemise kokkukutsumine oli üllatus ka kaitseväele, kuid tegemist ei ole üritusega, mis peaks inimestes paanikat tekitama.

Kutsed õppusel osalemiseks saavad 303 reservväelast. Herem ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et kui tavaliselt on reservõppekogunemistele kohale tulnud 60 protsenti kutsututest, siis ta loodab, et ka seekord ei tule vähem.

Neile, kes õppusele kohale ei ilmu, võib määrata kuni 1200-eurose trahvi. Herem selgitas, et piisav vabandus õppusele mitteilmumisele on näiteks see, kui kutsutu elab liiga kaugel või on haige. Samuti võivad arvesse minna mõned ühiskondlikud või ametialased põhjused.

Seda, et keegi ka 1200 eurot trahvi saaks, Herem ei usu. "Raske on öelda, kui palju trahve määratakse, aga see on nende ülemate otsustusõigus, kes neid menetlevad. Ma küll ei usu, et 1200 eurot keegi selle eest trahvi saaks," ütles ta.

Kolonel selgitas, et välkõppusest on palju õppida. "Ühel hetkel teatati kaitseväe peastaabile, et nüüd tuleb viia läbi õppus kahele kompaniile, mis tähendas seda, et meie tegime plaani, kooskõlastasime ministeeriumiga, tõestasime vajadust valitsusele, saime loa ning läbi meedia ja muude vahendite teavitasime reservväelasi. Ja kui nad nüüd ühel hetkel kõik kokku tulevad ja on ära varustatud, siis on meie jaoks see õppuse eesmärgi täitnud, sest me saame sellest väga palju õppida," selgitas ta.

Õppusel Heremi sõnul midagi eriskummalist ei juhtu. Tema sõnul on igal nädalavahetusel sadu kaitseliitlasi ja kaitseväelasi õppustel.

"Paukpadruneid kindlasti kasutatakse. Väljaspool selle õppuse raame ka Toompea Lukku, mis toimub reede õhtul umbes kella 18-st kella 22-ni. Laupäeval peetakse ilmselt väiksemaid lahinguid maha lennuvälja ümbruses," rääkis kolonel.

"Toompea Lukku on umbes 150 Tallinna maleva kaitseliitlase koostööharjutus politsei- ja piirivalveametiga, kus kontrollitakse sissepääsu Toompea alale. Seal on mõned mängukurikaelad, kes üritavad sinna sisse tungida. Siis võib mõningaid pauke ka juhtuda, aga üldiselt mitte," lisas ta.

Turistidel ja teistel elanikel soovitab ta sel ajal liikuda oma tavapärast marsruuti pidi. Tema sõnul võib Toompeal toimuvat õppust ilmselt ka vaatama minna.

Vastates saatejuhi küsimusele, ega tegemist ole mõne paanikaüritusega, nii et inimesed peaksid arvama, et tegemist on millegi erakordsega, ütles Herem, et nii see ei ole.

"Ei, kindlasti mitte. Üllatus oli see ka kaitseväe peastaabile, aga see on puhas väljaõpe," kinnitas ta. "Põhimõtteliselt uus on ainult ootamatus," lisas ta.

Toimetaja: Merili NaelVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.