Itaalia rahvas ei nõustunud põhiseaduse muutmisega, president palus Renzil tagasiastumine edasi lükata ({{commentsTotal}})

{{1480907372000 | amCalendar}}

Itaalia põhiseadusreferendumil lükkas rahvas pühapäeval ülekaalukalt tagasi peaminister Matteo Renzi esitatud muudatusettepanekud, selgus lävepakuküsitlustest. Renzi teatas esmaspäeva varahommikul tagasiastumisest, kuid president Sergio Mattarella on palunud tal peaministril tagasiastumine edasi lükata.

Siseministeeriumi lõplike tulemuste kohaselt oli põhiseaduse muutmise vastu 59,1 ja poolt 40,9 protsenti hääletanutest.

Referendumist sai ühtlasi usaldushääletus 2014. aasta algul ametisse astunud vasaktsentristliku peaministri üle. Põhiseadusreferendumi osalejate arv küündis pea 65,5 protsendini, teatas esmaspäeval siseministeerium.

Euroopas kardetakse, et põhiseadusmuudatuste tagasilükkamine ning sellele järgnev Renzi tagasiastumine toovad kaasa poliitilise ebastabiilsuse ning annavad hoobi Itaalia majandusele ja kriisis pankadele.

Itaalia peaminister teatas tagasiastumisest

Peaminister Renzi teatas esmaspäeva varahommikul tagasiastumisest pärast kaotust põhiseadusreferendumil. "Ma kaotasin ja minu valitsustee sai siin läbi. Pärastlõunal lähen ja annan oma lahkumisavalduse üle president Sergio Mattarellale," ütles Renzi.

Renzi tunnistas ühtlasi selget kaotust rahvahääletusel.

Suurem osa analüütikutest on veendumusel, et president teeb mingil hetkel valitsuse moodustamise ülesandeks kellelegi teisele ja kõige tõenäolisem on selleks majandusminister Pier Carlo Padoan.

Kui ees on ennetähtaegsed valimised, siis arvatakse tugeval positsioonil olevat koomiku Beppe Grillo loodud erakond Viie Tähe Liikumine, mis on vihjanud võimalusele korraldada rahvahääletus Itaalia Euroopa Liidust lahkumise üle.

Euroopa Liidu liidrid öösel ilmselt eriti sõba silmale ei saanud. Matteo Renzi oli nii mõnegi vaatleja arvates ainus peaminister Euroopas, kellel oli visioon Euroopa Liidu tulevikust.

Angela Merkelil on niigi palju tegemist kriisi ohjamisega ja Prantsusmaa on Rahvusrinde euroskeptikute pantvang. Itaaliat leiab esmaspäeva hommikul ärgates end aga silmitsi panganduskriisi ja poliitiline keeristormiga ning valitsuse uksele prõmmivad niinimetatud eliidiparteide vastased populistid.

Itaalia on suuruselt kolmas majandus euroalas, nii, et kõik see mõjutab ka euroala ja kogu Euroopa Liitu. Ning rahulikke aegu pole niipea ette näha, sest järgmisel aastal on ees valimised Prantsusmaal, Saksamaal ja Hollandis.

Euroala ministrid: Itaalia referendum ei too uut kriisi

Itaalia referendumi tulemused ja peaminister Matteo Renzi tagasiastumine ei paiska euroala uude kriisi, kinnitasid euroala ministrid esmaspäeval.

"Majanduslikult ei muuda see Itaalia ega Itaalia pankade olukorda," ütles Eurogrupi juht Jeroen Dijsselbloem Brüsselisse euroala rahandusministrite kõnelustele saabudes. "Täna meie ees seisvad probleemid on needsamad, mis olid eile."

Ka Saksa rahandusminister Wolfgang Schäuble ei omistanud Itaalia referendumi tulemustele ülemäärast tähtsust, kuid kutsus Roomat kiiresti tegutsema, et hoida ära edasist ebakindlust.

"Euro kriisist ei ole põhjust rääkida," kinnitas Schäuble. "Usun, et asja tuleks suhtuda rahulikult, kuid Itaalia vajab kiiresti valitsust, mis oleks valmis tegutsema."

Moscovici ei ületähtsusta Itaalia referendumi mõju

Euroopa Komisjoni rahandusvoliniku Pierre Moscovici sõnul ei ole mõtet Itaalia referendumi mõju eurole ja Euroopa ühtsusele üle tähtsustada.

Moscovici ütles esmaspäeval Brüsselis ajakirjanikele, et "usaldab täielikult Itaalia võimude suutlikkust olukorraga toime tulla".

"Olen täiesti veendunud euroala suutlikkuses sääraste vapustustega toime tulla," lisas volinik.

Prantsuse rahandusminister Michel Sapin kinnitas esmaspäeval, et Itaalia referendum oli "sisepoliitika küsimus ega puudutanud Euroopat".

S&P ei muuda Itaalia reitingut

Reitinguagentuur Standard & Poor's (S&P) teatas, et Itaalia referendumi tulemused ei mõjuta riigi krediidireitingut.

S&P, mis on andnud Itaaliale hinnangu BBB-, teatas, et plaanitud referendum oleks potentsiaalselt võinud tuua positiivseid tulemusi, kuid põhiseadusreferendumi tagasilükkamine ei mõjuta koheselt Itaalia krediidireitingut.

Esmaspäeval teatas agentuur, et referendumi tulemusel ei ole koheseid mõjusid Itaalia majandus- ega eelarvepoliitikale peale tulevaste vahetuste Itaalia poliitikas.

Itaalia aktsiaturud avanesid esmaspäeval madalal tasemel, kuid peatselt taastusid.

Itaalia president palus peaministril lükata tagasiastumine edasi

Itaalia president Sergio Mattarella palus ametist lahkuval Renzil lükata tagasiastumine edasi senikauaks, kuni võetakse vastu 2017. aasta riigieelarve.

Presidendi kantselei teatas sellest pärast seda, kui Renzi läks esmaspäeva õhtul Mattarella juurde, et esitada lahkumisavaldus.

"Peaminister, pärast eile korraldatud põhiseadusreferendumi tulemuste selgumist, teatas, et ta ei saa jätkata valitsuse mandaadiga ja sestap avaldas soovi tagasi astuda," märkis presidendikantselei avalduses.

"Vabariigi president, arvestades vajadust viia parlamendis lõpuni eelarveseaduse heakskiitmise protsess, palus peaministril lükata ametistlahkumine edasi kuni see tingimus on täidetud."

Meedia teatel võib parlament viia järgmise aasta riigieelarve kinnitamise lõpule veel sel nädalal. Valitsus on juba parlamendi alamkojas võitnud usaldushääletuse eelarveseaduse sisu üle.

"Aktuaalsele kaamerale" kommenteeris referendumile järgnenud meeleolusid Rooma La Sapienza ülikooli Eesti ja Balti uurimiskeskuse direktor Ülle Toode.

ERR-i teleuudiste hommikune uudis:

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: AFP/BNS/ERRRassismivastane marss BostonisRassismivastane marss Bostonis

Fotod: Bostoni rassismivastasel marsil osalesid tuhanded inimesed

Bostonis toimus laupäeval tuhandete inimeste osavõtul rassismivastane meeleavaldus, millega kaasnesid väiksemad kähmlused politseiga, tõsisem vägivald suudeti ära hoida.

Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Belinda CarlisleBelinda Carlisle
Galerii: Belinda Carlisle'ile kingiti temanimelise mustriga Haapsalu sall

Eile esines Haapsalus Belinda Carlisle, kes tähistas siin oma 59. sünnipäeva. Pitsikeskuses kingiti staarile temanimelise mustriga Haapsalu sall.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.