Tallinn jagab riigikogu eeskujul volikogu liikmetele nn katuseraha ({{commentsTotal}})

{{1480942843000 | amCalendar}}

Tallinna tuleva aasta eelarves on esimest korda ette nähtud niinimetatud katuseraha volikogu liikmetele, mida opositsionäärid saavad 1000, keskfraktsiooni liikmed aga 2500 eurot. Volikogu esimehe Kalev Kallo sõnul võeti otsuse tegemisel eeskuju riigikogult.

Kallo ütles ERRile, et katuserahad, millega volikogu liikmed saavad toetada endale meelepäraseid projekte või asutusi, on 2017. aasta eelarvesse sisse kirjutatud, kuid varem pole neid jagatud.

"Riigikogu eeskujul on see Tallinnas esimest korda," kinnitas ta.

Kallo sõnul arutas ta ideed eelarve tegema hakkamisel linnapea kohusetäitja Taavi Aasaga, sest mõned saadikud olid pöördunud ja uurinud, miks ei võiks riigikogu eeskujul katuseraha ka Tallinnas jagada. "Siis Taavi Aas pidas linnavalitsuses nõu ja otsustasime, et miks ka mitte," lausus Kallo.

Ta lisas, et raha kavatsetakse kasutada väga erinevalt - mõnes linnaosas koopereeruvad saadikud, et midagi suuremat teha, osa aga soovib personaalselt oma meelisobjektiga midagi ette võtta.

Tallinna linnavolikokku kuulub 49 liiget. Volikogu liikme personaalne või fraktsiooni nimel tehtud sihtotstarbeline rahasüst moodustab üle 555 miljoni suurusest linnaeelarvest vaid väikese osa - kokku 150 000 eurot.

Linnavolikogu Isamaa ja Res Publica fraktsiooni liige Kalev Vapper nimetas seda tühiseks summaks. "See on kaduvväike raha, kärbsemust aknaraami vasakus servas ja sellega ei õnnestu kellelegi väga palju head teha. Usun, et me jõuame kokkuleppele, paneme oma fraktsiooni raha kokku ja otsustame midagi mõistlikku teha," lausus ta "Aktuaalsele kaamerale".

IRLi fraktsioonis on arutatud võimalust suunata katuseraha lasteaedade välisvalgustuse parandamiseks. Kõik opositsioonierakonnad kordavad nagu ühest suust, et Tallinn võks kasutada hoopis kaasava eealrve põhimõtet.

"Meie ettepanek oli, et üks protsent eelarvest võiks olla kaasav eelarve, täna seda ei ole. Samuti võiks taastada erihuvialakoolide pearaha, see on üks asi, mis on täna ära kaotatud ja neid asju on veelgi," sõnas Vapper.

Linnavolikogu sotsiaaldemokraatide fraktsiooni kuuluva Hanno Matto sõnul on ka sotsid välja pakkunud, et Tallinn võiks kaasavat eelarvet kasutada, et linnarahvas saaks otse öelda, kuhu raha panna. "Kahjuks on Keskerakond sellise asja eelarve menetlemisel välistanud," ütles ta.

Sotsiaaldemokraadid jaotavad oma 6000 eurot mitme osapoole vahel - oma osa saavad nii heategevusprogramm "Märka ja aita" kui linnaosade ühistegevused.

Otsus kannab lähenevate valimiste pitserit

Reformierakonna fraktsioon langetab katuseraha ühisotsuse lähipäevil. Nii katuseraha kui kogu Tallinna eelarve kannab järgmise aasta kohalike valimiste pitserit, hindab Reformerakonna fraktsiooni aseesimees Õnne Pillak. "Kui vaatame, kui palju on lindilõikamisi, kui palju on erinevaid objekte, mis esialgu oli planeeritud avada selle aasta sügisel, on lükatud järgmise aasta kevadesse või isegi hiliskevadesse, siis on kõikidel nendel asjadel valimise maik juures," nentis ta.

Keskerakonna fraktsiooni aseesimees Leonid Mihhailov nõustus, et kindlasti on katuserahas oma osa ka eelseisvatel valimistel.

"Kahtlemata, sest volikogu liikmed on vähem pildis ja näeme, et linnavalitsuse liikmetel on rohkem võimalusi esineda ja oma valijate huve kaitsta. Volikogude liikmed mõnikord jäävad tagaplaanile, sest hääletavad suures saalis küll paljude heade otsuste eest, aga individuaalselt neid vähe tuntakse ja valija ei määratle, et see või teine volinik on otse taga," lausus ta.

Keskfraktsioon on otsustanud, et katuseraha jagamiseks võib moodustada ühiseid rakukesi, samuti võib seda teha individuaalselt.

"Seal on näiteks ettepanekuid nii kultuuri- kui spordivaldkonnas, lasteaedade valvesüsteemide kordategemiseks, pouude istutamiseks, pink ide ülespanemiseks parkidesse ja palju muud," loetles Mihhailov.

Tallinna järgmise aasta eelarvesse parandusettepanekute tegemiseks on aega ülehomme keskpäevani.

Erakondade rahastamise järelevalve komisjoni aseesimees Kaarel Tarand ei pea katuseraha jagamist ei riigi ega kohaliku omavalitsuse tasandil õigustatuks. Tema sõnul näitab see, et täitevvõimu ametnikud ostavad endale otsustusõigust parlamendi või volikogu liikmete käest.

"Kui nüüd nendele volitatud esindajatele luuakse mulje, et nad tegelevad millegi tähtsaga, ja neile antakse ainult mingi promill või veelgi väiksem osake rahajagamist, siis on nad oma võimu lootusetult käest andnud ja esimene asi, mida selle niinimetatud katuseraha kontekstis tegema peaks, on see, et parlament ja volikogud nõuaks tagasi täitevvõimu poole pealt õiglase osa sellest eelave tegemisest, sest nemad vastutavad, nemad on seotud mandaadiga, nemad on seotud lubadustega," lausus ta.

EMSL soovitab vabaühendustel katuseraha mitte vastu võtta

Eesti mittetulundusühingute ja sihtasututuste liit (EMSL) teatas esmaspäeval, et soovitab vabaühendustel, kellele riigikogu liikmed katuseraha pakuvad, sellest loobuda.

“Vabakonda on lisaraha kindlasti juurde vaja, aga mitte läbipaistvuse ja võrdsete võimaluste hinnaga,” ütles liidu juhataja Maris Jõgeva.

EMSL põhjendas soovitust sellega, et katuseraha tuleb organisatsioonidele poliitikute subjektiivsetest otsustest riigieelarve teise ja kolmanda lugemise vahel. Sellele ei ole saanud teised organisatsioonid samaväärselt kandideerida ning “toetusega” kaasneb kaudne ootus, et inimesed piirkonnas, kuhu üks või teine poliitik raha tõi, vastavad poliitikule valimistel häältega.

Endine rahandusminister Jürgen Ligi on tunnistanud, et riik rahastab vabaühendusi räpasemalt kui omaenda tegevusi. “Riik teeb katuserahadega küll ka vigade parandust, leitakse raha asjadele, mis on jäänud tegemata, aga on ka päris palju häälte ostmist ja sõpradel on sellele rahale kergem ligipääs,” ütles Ligi mullu vabakonna kärajatel.Hurghada kuurort.Hurghada kuurort.
Eestlaste reisid Egiptusesse on vähenenud 100 000 võrra

Eesti Panga andmetel on eestlaste reisimine Egiptusesse võrreldes 2008 aastaga langenud umbes 100 000 reisi võrra.

Frank-Walter Steinmeier.Frank-Walter Steinmeier.
Steinmeier: ajalugu ei peaks kasutama relvana

Teisipäeval Eestisse saabunud Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier pidas kolmapäeval teaduste Akadeemia majas kõne teemal "Saksamaa ja Eesti – muutlik minevik, ühine tulevik“, millest ERR.ee tegi otseülekande ja mille täismahus videot saab vaadata käesolevas artiklis.

Uuendatud: 18:52 
Epp MäeEpp Mäe
Epp Mäe kaotas ülipõneva poolfinaali ning saab võimaluse püüda pronksi

Kui teisipäevane võistluspäev maadluse maailmameistrivõistlustel Pariisis tõi Eestile Heiki Nabi kreeka-rooma maadluse raskekaalu hõbemedali, siis kolmapäeval läks naistemaadluses matile meie teine medalilootus Epp Mäe.

Uuendatud: 15:17 
Maria Sepperi uue ettevõttega rendilepingu sõlminud Viimsi vald lubab õigeaegsel tasumisel silma peal hoida.Maria Sepperi uue ettevõttega rendilepingu sõlminud Viimsi vald lubab õigeaegsel tasumisel silma peal hoida.
Viimsi vald sõlmis lepingu Teletorni äpardunud ja võlgades toitlustajaga

Ettevõtja Maria Sepper, kes pidi avama Teletornis restorani, ent ei suutnud lepingut vaatamata tähtaegade korduvale edasilükkamisest ikkagi täita, on loonud uue, ilma maksuvõlgadeta ettevõtte, millega Viimsi vald sõlmis rendilepingu. Enamik Sepperi ettevõtetest on võlgades, kuid ettevõtja kinnitab, et tegeleb võlakoormuse vähendamisega.

Tallinn.Tallinn.
Linnapeakandidaadid vastavad | Suur-Tallinn peab sündima loomulikul teel

Kuigi Tallinna ümbritsevad rõngasvallad on tugevalt pealinnaga seotud, ei leia meerikandidaadid, et näiteks Jüri, Viimsi või Tabasalu peaks liitma Tallinnaga. Tallinna tegevlinnapea Taavi Aasa hinnangul juhtub see tulevikus paratamatult, kuid selle aluseks peab olema loomulik integratsioon läbi koostöö mitte sundliitmine. 

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.