"Välisilm" analüüsis Itaalia referendumi võimalikke tagajärgi ({{commentsTotal}})

Itaalia referendumi tulemus oli selge ka peaminister Matteo Renzile, kes lahkus ametist. Poliitikasaade "Välisilm" nentis Itaalia referendumi tulemust ja peaminister Matteo Renzi tagasiastumist analüüsides, et valijate hinnangul polnud põhiseaduse muutmine midagi sellist, mida riigi ajaloo noorim valitsusjuht teha tohiks. "Välisilma" stuudios selgitas Itaalia poliitika hetkeseisu Tallinna Ülikooli professor Daniele Monticelli.

Kesköö paiku ilmunud värsked lävepakuküsitluste tulemused ei andnud mingit lootust Renzi valitsuse jätkumisele. Poolteist tundi hiljem teatas Renzi tagasiastumisest.

"Vabandage mind, kuid ma lahkun kahetsuseta. Sest, kui demokraatia võitis ja "ei" võitis, on tõsi ka, et me oleme võidelnud head võitlust kirglikult ja pühendunult. Mis oli kindel ja selge esimesest päevast peale, minu tegevus saab siin otsa," ütles ta oma kõnes.

Renzi võib ju kahetsuseta lahkuda, Itaaliat aga ootavad ees segased ajad. Kõige tõenäolisemalt astub esmalt ametisse tehnokraatide valitsus, mis saab aga Euroopa suuruselt kolmandast majandusest, ei tea õieti keegi. See tekitab närvilisust Euroopa Liidu ringkondades ning nö vana kooli poliitikutes.

"See pole riigi kriis, vaid valitsuskriis, mis tuleb lahendada võimalikult kiiresti, aga kahtlemata pole see positiivne panus Euroopa ühel kõigel raskemal ajal," märkis Saksamaa välisminister Frank-Walter Steinmeier.

Itaalia põhiseaduse muutmise vastu oli ligi 60 protsenti hääletanuist ning valimisaktiivsus 65,5 protsenti. Seega ei jäänud Renzil tõesti võimulpüsimise lootustki. Itaalia president Sergio Mattarella palus esmaspäeva õhtul Renzil lükata tagasiastumine edasi senikauaks, kuni võetakse vastu 2017. aasta riigieelarve.

Itaalia on oma sagedaste valitsuskriiside poolest legendaarne ning selle legendi juurde on ikka kuulunud ka tõdemus, et ega valitsuskriisid riigi tööd ning majanduse toimimist sega. Seekordne kriis aga on teisest puust, sest paljud Itaalia pangad on rahalistes raskustes. Neist suurim, Monte dei Paschi di Siena vajab pankroti vältimiseks koguni viit miljardit eurot veel enne selle kuu lõppu. Kui Itaalia pangad aga üksteise järel pankrotistuma hakkavad, tõuseb Itaalia riigivõla intress talumatult kõrgele ning me kõik sõidame pidulikult sisse uue eurokriisi väravast.

Renzi kaotuse üle rõõmustavad aga mitmesugused populistid nii vasakult kui paremalt, kes haistavad siin oma võimalust võimule tulla. Prantsusmaa Rahvusrinde juht Marine Le Pen hüüatas Twitteris, et Itaalia lükkas referendumil tagasi mitte ainult põhiseadusmuudatuse ning peaminister Renzi, vaid ka Euroopa Liidu. Itaalias endas on rahvahääletuse tulemusi tervitanud nii pigem vasakule jääv Viie Tähe Liikumine kui ka pigem juba paremäärmuslik, mitte lihtsalt populistlik Põhja Liiga. Viimasele on Renzi kaotus ka priske kompensatsioon mõru pilli eest, mille valmistasid austerlased, kes juba teist korda ei valinud presidendiks paremäärmuslaste kandidaati.

"On väga tähtis, et Euroopale sai väga selgelt märku antud. Pidagem silmas ka Austria valimisi, kus me nägime, kuidas Vabaduspartei juuksekarva võrra kaotas. See on siiski silmapaistev tulemus, sest Austrias oli kõik-ühe-vastu seis. Austrias õnneks pole kahevoorulist valimissüsteemi, seega, kes saab valimistel ühe hääle rohkem, see ka valitseb. Seega ei saa kõik-ühe-vastu situatsioon korduda. Nii saame Austrias, nagu ka Prantsusmaal, Hollandis ja isegi Saksamaal tuleval aastal värsket õhku hingata," kommenteeris Põhja Liiga esimees Matteo Salvini.

Milline on Itaalia referendumi mõju kogu Euroopa edasisele poliitilisele arengule või isegi majandusele, on veel raske hinnata. Itaalias endas aga võib juhtuda see, et Renzi vastaste võidurõõm lahtub peagi, sest puhkeb ulatuslik poliitiline kaos, mis isegi populistidele meele järgi ei ole. Ehkki Itaalia opositsioon oli üksmeelselt Renzi vastu, pole neil omavahel muidu suurt ühist ning Viie Tähe Liikumine ja Põhja Liiga ei salli teineteist hoopiski.

Seega ei saa ka "Ei"-leeri mingist ühisest programmist juttugi olla. See võib omakorda olla pettumus mitmele nooremale põlvkonnale, kes hääletasid "Ei", selleks, et nende probleeme ometigi kord tõsiselt võtma hakataks.

Renzi peaministrikarjäär läheb aga ajalukku tõelise tähelennuna - nagu komeetidel, nõnda õnnestus temalgi korraks üle taeva vilksatada. Ta tuli võimule Itaalia ajaloo noorima peaministrina ning tema programm oli üdini optimistlik ja ameerikalikult energiline. Itaalia majanduse ja poliitika väga pika aja jooksul välja kujunenud ning kinnistunud probleemide lahendamiseks tema optimismist paraku ei piisanud.

Toimetaja: Arni Alandi, Laur ViirandReformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.