Pilv: kriminaalasja materjalide avaldamine enne kohtumenetlust on süütuse presumptsiooni rikkumine ({{commentsTotal}})

{{1481011996000 | amCalendar}}

Vandeadvokaat Aivar Pilv leiab teisipäeval ajalehes Postimees nn Edgar Savisaare ja ettevõtjate kriminaalasja materjalide avaldamise kohta, et sellega on rikutud süütuse presumptsiooni ja kaitseõigust ning see pole õigustatav sõna- ega ajakirjandusvabadusega. Ka prokuratuur taunib tõendite ja süüdistuse detailide avaldamist väljaspool kohtusaali.

Kriminaalasjas Aleksandr Kofkinit kaitsev Aivar Pilv märkis, et ta küll mõistab väljaandja ja ajakirjanike huvi ja soovi avaldada, käsitleda suure avalikkuse tähelepanu all oleva kriminaalasja materjale.

"Pean siinkohal siiski vajalikuks juhtida tähelepanu sellega kaasnevale isikute põhiõiguste intensiivsele riivele ja kaitseõiguse rikkumisele ning õigusemõistmise mõjutamisele ja seda sõltumata korduvalt kuuldud õigustavatest väidetest, et ajakirjandusel puudub igasugune mõju õigusemõistmisele," tõdes Pilv.

Tema sõnul pole see juhtum Eestis kahjuks esmakordne, kus suure avalikkuse tähelepanu all olevas kriminaalmenetluses avaldatakse ajakirjanduses üksikasjalikult kohtueelses menetluses kogutud tõendeid ja fakte juba enne asja sisulist arutamist kohtus.

"Leian, et see on vastuolus kriminaalmenetluse poolte võistlevuse, menetluse käigus eelnevalt teatavaks saanud teabe avaldamise keelu, kaitseõiguse ja isiku süütuse presumptsiooni põhimõtetega," kinnitas Pilv.

Pilve sõnul on selge, et kriminaalasja materjalide avaldamise kaudu, mis võib küll olla väga huvitav ja väljakutseid pakkuv ajakirjanikele ning põnev lugejatele, kujundatakse avalikku arvamust juba enne, kui on alanud asja sisuline arutamine kohtus.

"Sisuliselt on tegemist olukorraga, kus ajakirjanduse vahendusel saab iga isik juurdepääsu tõenditele ja faktidele enne, kui need on üldse edastatud kohtuliku uurimise käigus kohtule nende kontrollimiseks ja vastuvõtmiseks, nende üle väitlemiseks," ütles ta.

Pilve sõnul on selline materjalide avaldamine ajakirjanduses äärmiselt kahetsusväärne.

"Erinevate varasemate juhtumite alusel juba tavapraktikaks kujunevas olukorras olen kohtualuse kaitsjana ja vandeadvokaadina kohustatud märkima, et selline tõendite ja faktide avaldamine enne kohtumenetluse algust pole õigustatav ka sõna- ja ajakirjandusvabadusega," kinnitas ta.

Postimees avaldas teisipäeval mahuka ja detailse ülevaate kriminaalasja tõenditest - faktidest ja asjaoludest, sealhulgas ka jälitustegevusega kogutud tõenditest.

Prokuratuur taunib samuti tõendite ja süüdistuse detailide avaldamist väljaspool kohtusaali

Prokuratuur mõistab ajakirjandusvabaduse tähtsust ja tähendust, kuid peab kuritegevuse vastase võitluse eest vastutava asutusena oluliseks juhtida tähelepanu sellele, et väljaspool kohtusaali tõendite ja süüdistuse detailide avaldamine võib kahjustada ausa kohtupidamise põhimõtet ning ohtu seada õigusriigile omase viisi tõe tuvastamiseks läbi kriminaalmenetluse, vahendas riigiprokuratuuri seisukohta pressiesindaja Kristina Kostina.

"Seega palub prokuratuur edaspidi arvestada pressivabaduse kõrval ka teiste oluliste põhiõigustega, sealhulgas põhiseaduse §-s 13 sätestatud igaühe õigusega riigi ja seaduse kaitsele. Samuti palub prokuratuur ajakirjandusvabaduse rakendamisel arvestada sellega, et prokuratuuri jaoks on oma riigi inimeste silmis usaldusväärsuse säilimine oluline, sest üksnes läbi inimeste põhiõigusi austava asutuse on võimalik kaitsta kõiki inimesi parimal moel," märkis riigiprokuratuur.

Prokuratuur tõdes, et ei saa paluda avaldada ajakirjandusel oma allikaid, kuid riigi õigussüsteemi usaldusvääruse ja väärikuse ning inimeste põhiõiguste kaitse kohustusest tulenevalt, palub prokuratuur sealt mittepärinevate kriminaalmenetluse andmete avaldamisel märkida juurde asjaolu, et need materjalid ei pärine prokuratuurist.

Toimetaja: Marek KuulMaria Sepperi uue ettevõttega rendilepingu sõlminud Viimsi vald lubab õigeaegsel tasumisel silma peal hoida.Maria Sepperi uue ettevõttega rendilepingu sõlminud Viimsi vald lubab õigeaegsel tasumisel silma peal hoida.
Viimsi vald sõlmis lepingu Teletorni äpardunud ja võlgades toitlustajaga

Ettevõtja Maria Sepper, kes pidi avama Teletornis restorani, ent ei suutnud lepingut vaatamata tähtaegade korduvale edasilükkamisest ikkagi täita, on loonud uue, ilma maksuvõlgadeta ettevõtte, millega Viimsi vald sõlmis rendilepingu. Enamik Sepperi ettevõtetest on võlgades, kuid ettevõtja kinnitab, et tegeleb võlakoormuse vähendamisega.

"Lotte lood!""Lotte lood!"
ETV2 toob sügisest ekraanile tippnäitlejatega seriaali "Lotte lood!"

Juba oktoobris jõuab ETV2 eetrisse uhiuus seriaal Leiutajateküla vahvatest ja lõbusatest seiklustest. Lastesaadete toimetuse juht Margus Saar ütles, et Lotte seiklused on Eestis lapsepõlve loomulik osa, mistõttu on imelik, et joonisfilmide, raamatute ja muusikalilavastuste kõrval veel telesarja pole.

Tallinn.Tallinn.
Linnapeakandidaadid vastavad | Suur-Tallinn peab sündima loomulikul teel

Kuigi Tallinna ümbritsevad rõngasvallad on tugevalt pealinnaga seotud, ei leia meerikandidaadid, et näiteks Jüri, Viimsi või Tabasalu peaks liitma Tallinnaga. Tallinna tegevlinnapea Taavi Aasa hinnangul juhtub see tulevikus paratamatult, kuid selle aluseks peab olema loomulik integratsioon läbi koostöö mitte sundliitmine. 

20. august presidendi Roosiaias20. august presidendi Roosiaias
Galerii: Vaata, kuidas jõudis ETV-sse suurejooneline ülekanne roosiaiast

20. augustil toimus presidendi roosiaias pidulik vastuvõtt, et tähistada Eesti iseseisvuse taastamise aastapäeva.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.