Järgmise aasta lõpuks liiguvad pankadevahelised maksed reaalajas ({{commentsTotal}})

Kogu Euroopa on tegemas muutusi pankadevahelise arveldamise kiiruses. Selle tulemusel paraneb ka Eestis vahepeal aeglasemaks muutunud teenus, järgmise aasta lõpuks peaksid ülekanded hakkama pankade vahel liikuma reaalajas. Algust üleminekuga on tehtud: juba kaks nädalat tehakse hommikusi ülekandeid senisest varem.

Kommertspankade kinnitusel toimuvad pankadevahelised maksed alates 21. novembrist hommikuti varem. See tähendab, et kliendid saavad tööpäeva hommikul teisest pangast laekuva summa oma kontole senisest varem. See on eestlaste teene - nimelt tegi EL-i pankadevaheliste maksete arveldussüsteemi haldaja EBA Clearing Eesti ettepanekul arveldussüsteemi täienduse, mis andis pankadele võimaluse edastada pankadevaheliste maksete andmeid tööpäeva varahommikul.

"Selle tulemusena saavad pangakliendid raha enda kontole juba kell 9, mitte alles kell 11," selgitas Eesti Panga asepresident Madis Müller. Nüüd laekub hommikul 30 protsenti kõigist päeva jooksul tehtavatest maksetest, varem oli see 21 protsenti.

Tegemist on esimese suurema muudatusega maksete kiiruse taastamisel pärast ühtse euromaksete piirkonnaga (Single Euro Payment Area, SEPA) liitumist 2014. aastast, mis kiire teenusega harjunud eestlaste jaoks maksete kiirusel vähikäiku tähendas.

„Eesti Panga jaoks on maksete kiiruse parandamine väga oluline. Pärast seda, kui euromakseid hakati kogu Euroopa Liidus tegema ühtmoodi, jäid pankavahelised maksed Eestis aeglasemaks. Eesti Pank on selle murega aktiivselt tegelenud, et taastada vähemalt endine olukord ja leida paremaid lahendusi,“ rääkis Müller.

Järgmise aasta lõpuks on oodata suuremaid arvelduskiiruse muutusi kogu Euroopas. „Plaanide kohaselt peaksid pankadevahelised ülekanded hakkama toimuma reaalajas. Selle nimel on tööle asunud nii keskpangad, kommertspangad kui ka arvelduskojad. Kuidas need plaanid õnnestuvad, millise ajaga tööd teostada suudetakse ja millal täpselt teenus lõpptarbijateni jõuab, näitab tulev aasta,“ ütles Müller.

Pärast SEPA-le üleminekut 2014. aastal tegi Euroopa jaemaksete nõukogu ettepaneku, et Euroopas võiks kasutusel olla vähemalt üks reaalajas toimuvate maksete lahendus, mis töötaks aasta ringi ja ööpäev läbi. Lahenduse reeglistiku töötab välja Euroopa maksenõukogu ning arveldussüsteemi osalised peaksid taristu valmis ehitama 2017. aasta novembriks. Pärast seda saavad pangad välja töötada oma klientidele mõeldud lahendused.

Pärast ühtse euromaksete piirkonnaga liitumist 1. veebruaril 2014 hakkasid pankadevahelised maksed liikuma Eestis senise kümne korra asemel viiel korral päevas. Seega muutusid pankadevahelised ülekanded Eestis poole aeglasemaks. Lisaks sellele tekitasid probleeme tehnilised põhjused, mille tõttu ei saanud kõik pangad varahommikuti makseid teise panka saata. Seetõttu jõudsid mõned päeva lõpus algatatud maksed teise panka alles järgmisel päeval kell 11.

Toimetaja: Merilin Pärliuudised
President Trump Afganistani strateegia tutvustamisel.President Trump Afganistani strateegia tutvustamisel.
USA kaitseminister teatas vägede arvu suurendamisest Afganistanis

Ühendriikide kaitseminister James Mattis teatas esmaspäeval, et USA ja mitmed liitlased suurendavad oma vägede arvu Afganistanis.

Taliban: Afganistanist saab USA surnuaed

Opositsiooni esindajad on trahvide sissetulekuga sidumise vastu

Riigikogu opositsioonierakondade esindajad ei toeta valitsusliidu algatusel justiitsministeeriumis valminud eelnõu, millega raskemate väärtegude puhul sõltuks trahvisumma inimese ametlikust sissetulekust.

Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.
Merkel osaleb Tallinnas 29. septembril toimuval tippkohtumisel

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel osaleb 29. septembril Tallinnas toimuval Euroopa Liidu digitaalvaldkonna tippkohtumisel.

tamm ja krummtamm ja krumm
Vaata uuesti: Tamm ja Krumm annavad saunale võimaluse

Pühapäeva õhtul Kadrioru roosiaias toimunud presidendi vastuvõttu väisasid ka näitlejad Katariina Tamm ja Piret Krumm, tuues endaga rea humoorikaid sketše.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.