Uus-Meremaal pannakse puudega laste kasv kunstlikult seisma, et neist ei saaks abitud täiskasvanud ({{commentsTotal}})

Uus-Meremaal pannakse sügava puudega laste kasv kunstlikult seisma, et neist ei saaks abitud täiskasvanud.

Nagu enamik lapsi, on Uus-Meremaal, Wellingtoni lähistel elavad Georgia ja Drayven Fehsenfeld täis elurõõmu. Nad jõuavad kõigi omavanuste laste arengu tavapäraste verstapostideni, vahendas "Pealtnähija".

9-aastane Daryl-Ann saavutas oma lõpliku pikkuse veidi üle kahe aasta tagasi pärast seda, kui vanemad sihilikult tema kasvu peatasid.

Daryl põeb tserebraalparalüüsi. See on ajukahjustus, väga sarnane sellele, kui laps on olnud uppumas.

Lisaks on tal mikrotsefaalia: tema aju ei ole kasvanud, nii et tal on väike pea.

Daryl-Anni sünd läks kohutavalt viltu. Kulus tervelt kuus minutit, enne kui ta esimese hingetõmbe tegi. Ta on kannatanud krampide all alates esimesest päevast.

Kuna peres on veel kaks väikelast, lahkuvad nad harva kodust ilma, et kaasas oleks eraldi hooldaja Daryl-Anni jaoks.

Daryl vajab abi kõige juures, ta ei saa midagi ise teha. Ta on ligi kümneaastane, kuid ei saa isegi jaa või ei vastata.

Just praktilised asjad, mis seisundiga kaasnevad, põhjustasid vanematele palju südamevalu ja probleeme.

Pisut rohkem kui neli aastat tagasi otsustasid nad vanema tütre kasvu meditsiiniliselt seisma panna. Suured hormooniannused kiirendavad puberteeti ja pikkade käe- ja jalaluude otstes paiknevad kasvuplaadid sulguvad varem kui muidu.

Protseduur sundis last kunstlikult ja ennetähtaegselt läbi puberteedi, mistõttu ei saavuta ta kunagi täiskasvanu pikkust. Ajalooliselt on östrogeeni manustatud näiteks tüdrukutele kui oli oht, et nad kasvavad liiga pikaks, kuid 2006. aastal tuli maailma ette teistsugune, veel radikaalsem östrogeeniravi.

Kasvu peatamine kui sügava puudega laste raviviis pälvis järsku suuri pealkirju.

9-aastase Ashley vaimsed ja füüsilised võimed on kolmekuuse lapse tasemel. Vanemad tegid otsuse ta sisuliselt ajas külmutada.

Esimene omataoline ravijuhtum vallandas ägeda eetilise debati. Kuid vastuolud ei heidutanud selliseid peresid nagu Fehsenfeldid. Nemad nägid hoopis lootusekiirt.

Tänu sellele, et Daryl Ann jääb väikeseks, saab ta kõik pereüritused kaasa teha.

Kasvu pärssimine oli vanemate jaoks mõistlik otsus. Kuid esmalt pidid nad leidma arsti, kes oleks nõus vastuolulise protseduuri tegema.

Nad pöördusid laste endokrinoloogi Ben Wheeleri poole. Perekonna palve oli vastuolus kogu doktor Wheeleri koolituse ja eetikaga.

Ta nõustus ravi läbi viima, kui ka bioeetikud selle heaks kiidavad. Nagu doktor Wheelerile, avaldas ka neile sügavat muljet vanemate põhjendus, miks nad tahavad Daryl-Anni väiksena hoida.

Hormoonravi tulemused on täna näha ja tüdruku pikkus saab olema prognooside kohaselt umbes 120 sentimeetrit.

Tegu on üliharuldase protseduuriga, mille sarnaseid on maailmas teada vaid umbes 70, enamjagu USA-s. Näiteks puuetega inimeste esindajad on sellele vastu.

Protseduur paljudes maades keelatud või arstid lihtsalt ei soostu seda tegema. Uus-Meremaal tuleb aga juhtumeid juurde. Suzi Paisley ja tema kahe poja, 12-aastane Kahni ja 6-aastase Gabe’i maailm mahub suuremalt jaolt koduseinte vahele. Kahnil on sünnikahjustus, mille tõttu tema elueaks ennustati algul vaid mõni nädal. 12 aastat hiljem on ta suuresti tänu ema ennastsalgavusele elus, aga mida suuremaks ta kasvab – ta kaalub juba 32 kilo -, seda raskemaks läheb Suzil.

Kuue kuu eest alustas ka Suzi vastuolulist ravi, mis ei lase Kahnil kasvada. Üks arst ennustas, et ilma kasvaks ta 180 sentimeetri pikkuseks.

Need plaastrid sisaldavad suures annuses östrogeeni, mis kutsub esile varase puberteedi nii poistel kui ka tüdrukutel. Tänu plaastrile läbivad nad puberteedi kiiremini nii, et luude kasv lõpeb varem, kui loomulikult juhtuks.Reformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.