Eesti on kolmest Balti riigist suurim eksportöör ({{commentsTotal}})

Kuigi ekspordi osakaal Balti riikide majanduses on suur, on kolme riigi eksporditurg erinev. Samas on nii investeeringud kui ka toodete müük Eesti, Läti ja Leedu vahel lõppeval aastal oluliselt kasvanud.

Kõige suurema osa sisemajanduse kogutoodangust ehk üle kahe kolmandiku moodustas eelmisel aastal eksport Eestis; Leedus ja eriti Lätis on selle osakaal väiksem. Võrdluseks - euroalas tervikuna on ekspordi osakaal alla poole.

SEB Balti divisjoni andmetel ekspordib Eesti enam Põhjamaadesse - Rootsi ja Soome, lätlased omakorda Leetu ja Eestisse ning Leedu hoopis Venemaale ja Lätti.

Eesti ekspordib enam masinaid, seadmeid ja puidutooteid.

"Täna on Eestis väga palju Rootsi-Soome ettevõtteid. Ja Ericsson, kes on Eesti suurim eksportöör, mõjutab ju väga suurt osakaalu Eesti ekspordist. Kui Eestis ja Lätis on puidusektor üsna suur, siis Leedus seda pole. Seal on hoopis vili - selle ost ja müük, vahendus. Siis on suured transpordiettevõtted, teenuse pakkumine Euroopas selles valdkonnas," tõi SEB Balti divisjoni juht Riho Unt välja erinevused kolme riigi ekspordis.

Ekspordist sõltub edukus ka Eesti-Läti piirialal Valgamaal, kus antakse väheste paikadena Eestis välja oma ettevõtlusauhindu. Tänavu sai aasta ettevõtte tiitli UPM Kymmene Otepää. Kuid maakonna üks edukamaid eksportijaid on palju aastaid olnud puitmaju tootev aktsiaselts Ritsu.

"On väga tõsiselt arenenud uued turud. Kui varem Ritsu Skandinaaviasse väga ei panustanudki, siis meil on praegu väga oluliselt tõusnud Norra turg," selgitas Ritsu omanik Ants Randmaa "Aktuaalsele kaamerale".

Siiski on maapiirkonna ettevõtjateil üks oluline takistus: suurtest keskustest kaugel asuvail firmadel on keerulisem saada laenu.

"Intressid võivad väikesed olla, aga kuna ka tagatise väärtus on Valgamaal väike, siis väga paljud firmajuhid on tõstnud üles laenusaamise probleemi siin, Kagu-Eesti nurgas," tõdes Valgamaa äriklubi president Hans Heinjärv.

Balti riikide erinev majandus- ja maksupolitika mõjutab ettevõtlust ja töökohti väga palju, näitab pangaanalüüs.

"Meil on olnud väga pikalt ju parempoolne valitsus, mille maailmavaade ongi selline, et toimub rohkem eraettevõtluse edendamine. Lätis ja Leedus on rohkem pilt selline, et riik on tähtsamas positsioonis, on tõstetud kõrgemale. Sellest tulenevalt vaadatakse rohkem, kuidas riigieelarve kokku saab ja siis peab erakapital püüdma sellega kohanduda. Ja mis puudutab Leedut, siis on märgata, et seal on riigikapitalism natuke suurem. Seal on suuremad ettevõtted riigi omad, riik investeerib rohkem," selgitas Unt.

Kuidas anda tootele ise rohkem lisandväärtust, on põhiküsimus kõigis kolmes riigis.

 

Toimetaja: Merilin PärliMaria Sepperi uue ettevõttega rendilepingu sõlminud Viimsi vald lubab õigeaegsel tasumisel silma peal hoida.Maria Sepperi uue ettevõttega rendilepingu sõlminud Viimsi vald lubab õigeaegsel tasumisel silma peal hoida.
Viimsi vald sõlmis lepingu Teletorni äpardunud ja võlgades toitlustajaga

Ettevõtja Maria Sepper, kes pidi avama Teletornis restorani, ent ei suutnud lepingut vaatamata tähtaegade korduvale edasilükkamisest ikkagi täita, on loonud uue, ilma maksuvõlgadeta ettevõtte, millega Viimsi vald sõlmis rendilepingu. Enamik Sepperi ettevõtetest on võlgades, kuid ettevõtja kinnitab, et tegeleb võlakoormuse vähendamisega.

"Lotte lood!""Lotte lood!"
ETV2 toob sügisest ekraanile tippnäitlejatega seriaali "Lotte lood!"

Juba oktoobris jõuab ETV2 eetrisse uhiuus seriaal Leiutajateküla vahvatest ja lõbusatest seiklustest. Lastesaadete toimetuse juht Margus Saar ütles, et Lotte seiklused on Eestis lapsepõlve loomulik osa, mistõttu on imelik, et joonisfilmide, raamatute ja muusikalilavastuste kõrval veel telesarja pole.

Tallinn.Tallinn.
Linnapeakandidaadid vastavad | Suur-Tallinn peab sündima loomulikul teel

Kuigi Tallinna ümbritsevad rõngasvallad on tugevalt pealinnaga seotud, ei leia meerikandidaadid, et näiteks Jüri, Viimsi või Tabasalu peaks liitma Tallinnaga. Tallinna tegevlinnapea Taavi Aasa hinnangul juhtub see tulevikus paratamatult, kuid selle aluseks peab olema loomulik integratsioon läbi koostöö mitte sundliitmine. 

20. august presidendi Roosiaias20. august presidendi Roosiaias
Galerii: Vaata, kuidas jõudis ETV-sse suurejooneline ülekanne roosiaiast

20. augustil toimus presidendi roosiaias pidulik vastuvõtt, et tähistada Eesti iseseisvuse taastamise aastapäeva.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.