Sester tõmbas automaksule pidurit ({{commentsTotal}})

{{1481531630000 | amCalendar}}

Rahandusminister Sven Sester võttis tagasi ettepaneku, mis nägi ette 2017. aasta juulist autode registreerimisele kehtestatavat riigilõivu. Saamatajääv tulu kaetakse Eesti Energia dividendide arvelt.

Sester ütles ERR-ile, et allkirjastas ettepaneku rahanduskomisjonile võtta autode registreerimislõivu muudatusettepanekud maksupaketist välja ja tulla teemaga tagasi aasta alguses. Tema sõnul on siis eesmärk jõustada muudatused 2018. aasta jaanuarist.

"Viimase nädala jooksul on väga palju erinevaid ettepanekuid tulnud osapooltelt, kes on autode registreerimise ja kindlustamisega seotud. Tuleme aasta alguses teema juurde tagasi. Vaatame üle, mis ikkagi õigustatud on, kas kilovati- või CO2-põhisus," ütles ta.

"Valitsus ei peaks häbenema seda, kui oma tehtud otsuseid üle vaadatakse. See võiks olla uue kultuuri osa. Kui on häid ideid, mis teevad asja paremaks, võtame aja maha ja tuleme tugevamana ja paremana tagasi," lisas ta.

2017. aasta eelarvesse seetõttu tekkiv auk plaanitakse katta Eesti Energia dividenditulust. "Kui see ära jääb, siis tulu tuleb täiendavalt Eesti Energia dividendidest. Meie positsioon maailmaturul on parenenud, siis on võimalik võtta täiendavalt suurusjärgus 7 miljonit eurot, mis automaksu tõttu tuludest ära jääb."

Esialgu plaanis uus võimuliit maksustada alates järgmise aasta juulist esmaregistreerimised. Tasu oleks seega makstud uute sõidukite ja välisriigist toodud autode puhul. Rahandusministeerium jõudis aga järeldusele, et selline süsteem läheks vastuollu euroliidu reeglitega, mis ei luba kasutatud autode turul anda eelist juba riigis arvel olevatele autodele välisriigist toodud autode ees. Seejärel pakkus ministeerium välja, et maksustada tuleks kõik tehingud - nii esmaregistreerimised kui omanikuvahetused.

Võimuerakonnad seda plaani ei toeta. "Euroopa kohtulahendist selgus, et tõesti seda nii teha ei saa ja hakati mõtlema, et iga kord auto omanikuvahetusel see lõiv tuleks. See meile ei sobi. Ja tänaseks päevaks on valitsus selle teema maha võtnud," kommenteeris riigikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) fraktsiooni esimees Kalvi Kõva "Aktuaalsele kaamerale".

ERR-i andmeil on üks kaalutud võimalus kehtestada autolõiv nii, et seda makstaks iga auto pealt üks kord, kui toimub tehing, ükskõik, kas tegu on esmaregistreerimisega või juba arvel oleva vanema auto omanikuvahetusega. Samas on detailid praegu veel üsna lahtised ning pole teada, kas kõik võimuerakonnad sellist lahendust toetaks.

"Kui me mõtleme, et asja inimestele mitte väga keeruliseks teha, siis oleks see, jah, mõistlik läbi riigilõivu. Aga mulle meeldis kõige rohkem see variant, kus otseselt auto ostmisel makstakse see maks ära ja siis on inimesel süda rahul, et need asjad on tehtud," rääkis riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kersti Sarapuu.

Kõva hinnangul võiks aga kaaluda ka standardset automaksu. "Autode maksustamine ainult läbi aktsiisi ei ole mõistlik. Diisliaktsiisi tõstmine vähendab meie konkurentsivõimet. See mõjub kõigile n-ö rahvusgruppidele. Ja loomulikult, me võime arutada ja mõtelda kaasa standardse automaksu kehtestamiseks," ütles Kõva.

Toimetaja: Priit Lutsuudised
Lufthansa ja Air Berlini lennukid.Lufthansa ja Air Berlini lennukid.

Hololei: Air Berlini ja Estonian Airi vahel paralleeli tõmmata ei saa

Pankrotti taotleva Air Berlini laenu puhul ei saa tõmmata paralleeli Estonian Airi juhtumiga, kus riigiabi hinnati keelatuks, ütles Euroopa Komisjoni liikuvuse ja transpordi peadirektoraadi peadirektor Hendrik Hololei.

Carri Ginter näeb reeglite rikkumise riski

Donald Trump ja Lindsey Graham.Donald Trump ja Lindsey Graham.
Trump süüdistas teda kritiseerinud parteikaaslast "jälgis vales"

USA president Donald Trump süüdistas neljapäeval teda kritiseerinud erakonnakaaslast Lindsey Grahamit "jälgis vales" ja ähvardas, et valijad peavad seda meeles.

Ott TänakOtt Tänak
Tänak sai Saksamaa MM-ralli testikatsel 9. aja

Sel nädalavahetusel sõidetakse Saksamaa MM-ralli, kus stardis on ka Eesti ekipaaž Ott Tänak - Martin Järveoja (Ford). Neljapäeva hommikul sõidetud testikatsel said eestlased 9. koha.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.