Trump valis välisministri kandidaadiks Rex Tillersoni ({{commentsTotal}})

{{1481628087000 | amCalendar}}

USA presidendiks valitud Donald Trump nimetas oma administratsiooni välisministrikandidaadiks ettevõtte Exxon Mobil tegevjuhi Rex Tillersoni.

Trump põhjendas oma valikut sellega, et Tillerson on tema hinnangul üks enimsaavutanud ärijuhte maailmas. Trumpi koostatud valitsuskabinet vajab veel senati heakskiitu.

Exxoni juhina on Tillerson tegutsenud rohkem kui 50 riigis, sealhulgas Venemaal. 2011. aastal sõlmis Exxon Mobile koostöölepingu Venemaa riikliku naftakompaniiga Rosneft.

64-aastane Tillerson on töötanud Exxonis rohkem kui 40 aastat - alustades insenerina ning jõudes 2006. aastaks tegevjuhi ametikohani. Oma avalduses nimetaski Trump Tillersoni seetõttu "Ameerika unelma kehastuseks".

Välispoliitika valdkonnas või üldse riigiametis töötamise kogemust tal samas pole.

Trump kaalus ametikohale ka endist Massachussettsi kuberneri Mitt Romneyt, kes teatas esmaspäeva õhtul, et tal oli au kuuluda kandidaatide nimekirja.

Reedel teatas oma kandidatuurist loobumisest endine New Yorgi linnapea Rudolph Giuliani. Lisaks eelpool mainitutele on Trumpi võimalike välisministritena mainitud viimasel ajal veel CIA endist juhti erukindral David Petraeust ja Senati välisasjade komitee juhti Bob Corkerit.

Senatis võib Tillersonil raskusi tekkida

Tillersonil võib oma Venemaaga seotud tausta tõttu tekkida probleeme senatilt heakskiidu saamisel. Demokraatlik Partei on lubanud Tillersoni vastu võidelda ning lisaks demokraatidele on vaja vaid mõned vabariiklastest senaatorid, et Tillersoni kandidatuur läbi kukutada. Hetkel on Senatis vabariiklasi 52 ja demokraate 48.

Seni on Tillersoni suhtes skeptilisust üles näidanud näiteks sellised vabariiklased nagu John McCain, Lindsey Graham ja Marco Rubio. Viimane kusjuures kuulub veel ka senati
välisasjade komiteesse, mis peab Tillersoni kandidatuuri heaks kiitma enne, kui see üldse Senati ette saadetakse.

Kui Tillerson maha hääletatakse, oleks tegu Trumpi esimese tõsise sisulise tagasilöögiga, sest valitsuskabineti kandidaati pole Senatis maha hääletatud alates 1989. aastast.

Tillersoni välispoliitiliste positsioonide kohta on vähe informatsiooni

Samas pole hetkel veel midagi teada tema välispoliitiliste seisukohtade teemal ehk selle kohta, mida ta arvab näiteks Lähis-Idast, NATO-st, Hiinast ning paljudest muudest märgilise tähendusega teemadest.

Küll on teada, et 2014. aastal võttis ta sõna Venemaa suhtes kehtestatud sanktsioonide vastu, kuid siis ütles ta seda Exxoni juhina. Venemaa naftakompaniiga oli ta oma ametis teinud tihedat koostööd ning sanktsioonide tõttu jäi ära oluline Artika maavarasid puudutav koostööprojekt. 2013. aastal andis president Vladimir Putin Tillersonile Venemaa Sõpruse ordeni.

Samuti kuulub talle umbes 238 miljoni dollari väärtuses Exxoni aktsiaid, mille väärtus Venemaaga suhete parandamise korral kindlasti tõuseks. Ka nende aktsiate müümine enne välisministriks saamist ei pruugiks kriitikuid vaigistada.

"Kui sa saad sõpruse ordeni lihunikult, siis otseselt öeldes on see teema, mis minu meelest vajab uurimist. Kuid ma lisan, et see ei tähenda kuidagi, et me peaks härra Tillersoni juba ette hukka mõistma," sõnas McCain Fox Newsile. Nii McCain kui ka Graham on seega öelnud, et nad pole etteruttavalt Tillersoni vastu ja viimane saab õiglase kohtlemise osaliseks, kuid Venemaaga seotud teemadest tuleb paraku palju rääkida.

Florida senaator Rubio teatas omakorda Twitteris, et "Vladimiri sõbraks" olemine pole just see omadus, mida tema USA välisministrilt ootab. Samas pole ka tema kinnitanud, et ta juba kavatseks ilmtingimata Tillersoni vastu olla. 

Soovitajateks olid muuhulgas Rice ja Gates

Tillersoni puhul väärib samas äramärkimist see, et Trumpile soovitasid teiste hulgas Tillersoni kandidatuuri endised välisministrid Condoleezza Rice ja endine kaitseminister Robert Gates, kes mõlemad on olnud välispoliitikas vägagi Venemaa-kriitilistel seisukohtadel. Samuti on teada, et Tillerson avaldas presidendivalimiste kampaania alguses kõigepealt toetust samuti Venemaa-kriitilisele Florida ekskubernerile Jeb Bushile. Need argumendid võivad veenda kriitilisi vabariiklasi, kuid ka Rice'il ja Gatesil on selles küsimuses huvide konflikt - Exxon olnud väidetavalt Rice'i ja Gatesi konsultatsioonifirma klient.

Analüütikud on märkinud, et isegi kui Tillerson kandidatuur Senatist läbi läheb, jäävad Venemaad ja keskkonnakaitset teemad endiselt õhku ning administratsiooni kriitikud saavad neid jätkuvalt nii tema kui ka Trumpi vastu kasutada.

Teade, et Tillerson on võimalike kandidaatide seas esikohale tõusnud, jõudis eelmisel nädalal meediasse ajal, kui USA ajakirjandusse olid paiskunud artiklid selle kohta, et CIA allikate kohaselt olevat Venemaa sekkunud küberrünnakute abil USA valimistesse mitte ainult selleks, et segadust külvata, vaid otsese sooviga Trumpi võidule aidata. Kuigi Trumpi meeskond ja mitmed vabariiklased on süüdistused tagasi lükanud, on Kongressis tehtud mitmeid üleskutseid - sealhulgas ka vabariiklaste poolt - Venemaa võimalikku seotust USA valimiste mõjutamisega põhjalikult uurida. Sarnase ülesande on luureametitele andnud ka ametist lahkuv president Barack Obama. Seega Tillersoni kandidatuuri ja võimaliku luureskandaali samaaegne käsitlemine - lisaks veel varasematele süüdistustele Trumpi Venemaa-sõbralikkuse teemal - on tema meeskonna jaoks tulnud väga ebasobival ajal.

Kreml: Tillersoni tunnevad kõik

Kremli teatel on USA uueks välisministriks pakutud Rex Tillersonil head suhted nii president Vladimir Putini kui ka paljude teiste Vene ametiisikutega.

"Ta on aktiivselt aidanud kaasa ärikoostööle ning kõik tunnevad teda," kommenteeris Kremli välispoliitika nõunik Juri Ušakov Reutersi teatel ajakirjanikele.

Küsimusele, kas Tillersoni saamine välisministriks aitaks parandada USA-Venemaa suhteid, vastas Ušakov järgnevalt: "Me tahame väljuda sellest kriisiolukorrast, mis ei rahulda ei Vene ega ka USA poolt."

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov teatas esmaspäeval, et Putin on Tillersoni ja viimase kolleegidega korduvalt kohtunud. Kõnesiku sõnul oli tegu ärikohtumistega.

Toimetaja: Priit Luts, Laur ViirandHurghada kuurort.Hurghada kuurort.
Eestlaste reisid Egiptusesse on vähenenud 100 000 võrra

Eesti Panga andmetel on eestlaste reisimine Egiptusesse võrreldes 2008 aastaga langenud umbes 100 000 reisi võrra.

Frank-Walter Steinmeier.Frank-Walter Steinmeier.
Steinmeier: ajalugu ei peaks kasutama relvana

Teisipäeval Eestisse saabunud Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier pidas kolmapäeval teaduste Akadeemia majas kõne teemal "Saksamaa ja Eesti – muutlik minevik, ühine tulevik“, millest ERR.ee tegi otseülekande ja mille täismahus videot saab vaadata käesolevas artiklis.

Uuendatud: 18:52 
Epp MäeEpp Mäe
Epp Mäe kaotas ülipõneva poolfinaali ning saab võimaluse püüda pronksi

Kui teisipäevane võistluspäev maadluse maailmameistrivõistlustel Pariisis tõi Eestile Heiki Nabi kreeka-rooma maadluse raskekaalu hõbemedali, siis kolmapäeval läks naistemaadluses matile meie teine medalilootus Epp Mäe.

Uuendatud: 15:17 
Maria Sepperi uue ettevõttega rendilepingu sõlminud Viimsi vald lubab õigeaegsel tasumisel silma peal hoida.Maria Sepperi uue ettevõttega rendilepingu sõlminud Viimsi vald lubab õigeaegsel tasumisel silma peal hoida.
Viimsi vald sõlmis lepingu Teletorni äpardunud ja võlgades toitlustajaga

Ettevõtja Maria Sepper, kes pidi avama Teletornis restorani, ent ei suutnud lepingut vaatamata tähtaegade korduvale edasilükkamisest ikkagi täita, on loonud uue, ilma maksuvõlgadeta ettevõtte, millega Viimsi vald sõlmis rendilepingu. Enamik Sepperi ettevõtetest on võlgades, kuid ettevõtja kinnitab, et tegeleb võlakoormuse vähendamisega.

Tallinn.Tallinn.
Linnapeakandidaadid vastavad | Suur-Tallinn peab sündima loomulikul teel

Kuigi Tallinna ümbritsevad rõngasvallad on tugevalt pealinnaga seotud, ei leia meerikandidaadid, et näiteks Jüri, Viimsi või Tabasalu peaks liitma Tallinnaga. Tallinna tegevlinnapea Taavi Aasa hinnangul juhtub see tulevikus paratamatult, kuid selle aluseks peab olema loomulik integratsioon läbi koostöö mitte sundliitmine. 

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.