Mikseri sõnul loodab Eesti koostööle iga USA välisministriga ({{commentsTotal}})

{{1481633901000 | amCalendar}}

Välisminister Sven Mikseri sõnul loodab Eesti koostööle Ameerika Ühendriikidega ükskõik, kes USA riigisekretäriks nimetatakse.

"Meil pole põhjust olla ei eufooriline ega ka murelik. Ameerika Ühendriigid on olnud ja ka jäävad Eesti jaoks kõige olulisemaks liitlaseks," ütles Mikser vastuseks palvele kommenteerida võimalust, et USA presidendiks valitud Donald Trump nimetab teisipäeval välisministriks ettevõtte Exxon Mobil tegevjuhi Rex Tillersoni, kellel on väidetavalt head sidemed Venemaa praeguste liidritega.

"Loomulikult ootame otsust, milline saab olema presidendiks valitud Donald Trumpi otsus välisministri osas, samasuguse tähelepanu ja põnevusega nagu ülejäänud maailm. Kas see saab olema Rex Tillerson või keegi teine, oleme loomulikult valmis temaga koos töötama ja võimalikult kiiresti võimalikult konstruktiivsed kontaktid looma," rääkis Mikser teisipäeval antud pressikonverentsil.

"Kindlasti on USA välispoliitilise joone nii nagu ka teiste poliitikate kujundamisel jäme ots presidendi käes, aga kindlasti on siin ka teisi jõu- ja mõjukeskusi - välisministeerium, kaitseministeerium, rahvusliku julgeoleku nõukogu. Kindlasti ei tasu unustada ka kongressi," viitas Mikser.

"Eestil tuleb töötada kõigil nendel suundadel, et oleksime kuuldud ja toetatud," lisas Eesti välisminister. "Meie ei vali teistele riikidele liidreid - töötame nendega, kes demokraatlikes riikides demokraatlike protsesside tulemusena ametikohtadele nimetatakse või valitakse. Loomulikult olen optimistlik selles osas, et kõik valikud saavad mõistlikud ja siis juba asume nendega koostööle selleks, et neid asju teha, mis on Eestile julgeolekuliselt olulised," ütles Mikser.

Trump teatas esmaspäeva õhtul sotsiaalmeedia vahendusel, et nimetab välisministrikandidaadi teisipäeval, millega lõppevad nädalaid kestnud spekulatsioonid valitsuse ühe olulisema liikme ümber. Teisipäeval teatas ta Tillersoni kandidatuurist.

Mihkelson: arusaamine, et Ühendriikide poliitika võib muutuda, on pannud NATO riike kaitsekulutusi ümber hindama

Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ütles Vikerraadio saates "Reporteritund", et kaitsekulutuste teema saab uue USA presidendi administratsiooni jaoks olema oluline teema ja see on juba ka NATO riikidele oma mõju avaldanud.

"Tõus ei ole veel väga märkimisväärne, aga üldine langustrend on pigem peatunud," ütles Mihkelson.

Mihkelson rääkis, et USA-s viibides ütles talle Trumpi üleminekumeeskonnale lähedal seisev isik, et Trumpi välispoliitikas on oodata kolme suundumust: Venemaaga püütakse läbi rääkida, Hiinaga suhted pigem teravnevad ja kavatsetakse võidelda islamiäärmuslusega.

Mihkelson lausus, et Kongressi tippjuhtkond kinnitas talle, et Eestil, Lätil ja Leedul ei maksa karta ning liitlassuhe USA-ga jätkub ka tulevikus.

"Aga loomulikult on hästi oluline silma peal hoida, milline on see esimene soov "mesinädalate" kaudu suhetes Venemaaga mingile kokkuleppele jõuda. Siin on tähtis see, et selles võimalikus suhete taaskäivitamise raames tajutakse, et tegelikult Venemaal seda huvi, et Ühendriikide ja meie poolt vaadates normaalsete suhete taastamine ei ole samasugune nagu seda võidakse eeldada Washingtonis," lausus ta.

Samas märkis ta, et Eestil ei saa olla midagi selle vastu, et Venemaal ja USA-l oleks head suhted. Ta ütles, et nende riikide vaheliste pingeliste suhete tüsistused võivad olla nähtavad ka meil.

Rex Tillersonist rääkides rõhutas Marko Mihkelson, et Tillerson vajab ametisse kinnitamiseks ka senati heakskiitu ja kõige lihtsamini ei pruugi see õnnestuda.

Toimetaja: Laur Viirand, Aleksander Krjukov

Allikas: BNS/ERRReformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.