Inimeste evakueerimine Aleppo lahingute eest viibib, käib tulistamine ning sotsiaalmeedias levivad meeleheitlikud postitused ({{commentsTotal}})

{{1481705365000 | amCalendar}}

Teisipäeval kokku lepitud mässuliste ja tsiviilisikute evakueerimine Aleppo idaosast polnud kolmapeva hommikuks veel alanud, teatasid mitmed uudisteagentuurid. Viivituse täpne põhjus on hetkel veel ebaselge. Erinevate allikate sõnul on päeva jooksul sõjategevus linna idaosas uuesti valla pääsenud.

Evakuatsioon endiselt mässuliste käes olevast Aleppo osast pidi algama kolmapäeva hommikul kell viis, kuid seda pole juhtunud. Süüria valitsuse ja mässuliste relvarahu, mida vahendasid Türgi ja Venemaa, näeb ette, et mässulistel ja tsiviilisikutel lubatakse liikuda mässuliste käes olevatele aladele, vahendavad Reuters, AFP, Yle, BBC, "Aktuaalne kaamera" jt.

Reutersile rääkis üks pealtnägijatest, et nägi hommikul 20 tühja bussi, mis linnast välja viiva tee juures inimesi ootasid. Kedagi aga ei tulnud.

Väidetavalt on bussid saadetud Süüria valitsuse poolt.

Mässuliste telekanali teatel lükati evakuatsioon siiski kõigest neljapäevale edasi.

Üks opositsiooni esindajatest ütles, et inimeste lahkumist takistavad Süüria valitsusvägesid toetavad šiiitidest võitlejad. Samuti on selles tegevuses süüdistatud Iraanist saadetud üksusi. Lisaks on esitatud väiteid, et Süüria valitsus nõuab vastutasuks seda, et asulatest, mis on mässuliste poolt ümber piiratud, lastaks minna valitsusvägede haavatud sõduritel ja tsiviilisikutel.

Hiljem kinnitasid opositsioonivõitlejad, et evakuatsioonilepe on taas jõus ning viimasest Aleppo idaosas mässuliste käes olevast piirkonnast hakatakse inimesi evakueerima lähitundidel. Venemaa, kes aitas eelmist evakuatsioonilepet vahendada, pole seda kinnitanud.

Kaks mässuliste esindajat ütlesid varem, et hoolimata evakueerimist puudutavast viivitusest on relvarahu püsinud. Hiljem on siiski teatatud ka valitsusvägede poolsest tulistamisest, sealhulgas raskerelvadest, Venemaa omakorda väitis, et tulistamist alustasid mässulised.

Venemaa kaitseministeeriumi teatel üritasid mässulised hommikul rindejoonest läbi murda ja nad olevat tulistanud ka üht evakuatsioonivoori. Vabatahtlike kodanikekaitsjate ehk nn Valgete Kiivrite teatel sai valitsusvägede rünnakus surma 40 inimest, Süüria valitsuse andmeil aga hukkus mässuliste tules kuus inimest.

Süüria inimõiguste vaatluskeskus teatas aga kolmapäeva päeval, et tulistamine on juba väga intensiivne. Teatatud on ka õhurünnakutest.

"Kokkupõrked on väga vägivaldsed ja pommitamine väga tugev... tundub, nagu oleks kogu [relvarahu] läbi saanud," kommenteeris Suurbritannia taustaga keskuse esindaja Rami Abdulrahman.

"Ida-Aleppo haiglaid rünnatakse vahet pidamata kurjal eesmärgil, jätta inimesed sõja kõige raskemail hetkil arstiabist ilma," ütles Piirideta Arstide direktor Hispaanias Joan Tubau.

ÜRO on nõudnud, et nende esindajatele tagataks juurdepääs evakueerimise jälgimiseks. Eriesindaja Staffan de Mistura andmeil viibib sõjakoldes endiselt 50 000 inimest, kellest vaid 1500 on mässuliste võitlejad. 

Venemaa kinnitab, et mässuliste vastupanu lõppeb lähipäevil. Seda, et terve Aleppo on juba valitsusvägede ja nende liitlaste käes, enam ei väideta.

"Ma eeldan, et mässulised lõpetavad vastupanu järgmise 2-3 päeva jooksul ning kui väiksem osa neist alla ei anna, on see nende enda otsus," sõnas Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Mässulised alustasid vasturünnakuid

Süüria mässuliste esindaja teatas kolmapäeval, et alustasid vasturünnakuid valitsusvägede vastu.

Rühmituse Fastaqim liige Zakaria Malahifji ütles Reutersile, et tema liitlased alustasid sõjategevust oma viimastelt aladelt.

Organisatsioon Süüria Inimõiguste Vaatleja ja pealtnägijad ütlesid, et mässulised korraldasid Aleppo vanalinna lähistel autopommirünnaku.

Iraan õnnitles Assadit

Iraani president Hassan Rouhani õnnitles Süüria presidenti Bashar al-Assadit võidu puhul "Aleppo vabastamisel", teatas Süüria presidendi kantselei Twitteris.

Rouhani ütles, et tegemist on "olulise sammuga terrorismi minemapühkimisel Süürias".

Iraan on Damaskuse liitlane.

ÜRO hinnangul on Aleppo idaosa pommitamine sõjakuritegu

ÜRO inimõiguste juhi Zeid Raad al-Husseini sõnul on Aleppo idaosa pommitamine tõenäoliselt sõjakuritegu.

Ta märkis, et Süüria valitsuse ja tema liitlaste rünnakud allesjäänud mässuliste aladele rikuvad ilmselt rahvusvahelisi seaduseid.

ÜRO esindaja ütles, et Süüria valitsusel on selge vastutus selleks, et tagada süürlaste turvalisus.

"Viis, kuidas selle relvarahu kokkuleppega lehvitati selle läbipekstud ja ümber piiratud rahva ees, andes neile lootust, et nad tõepoolest võivad näha uut päeva, kuid seejärel vaid pool päeva hiljem see neilt ära võtta, on samuti äärmiselt õel," ütles ta pressiteates.

BBC andmetel kasutavad Lääne jõud satelliite ja mehitamata õhusõidukeid, et koguda tõendeid võimalike sõjakuritegude kohta Aleppos ja mujal Süürias.

ÜRO: Süüria valitsusväed on hukanud Ida-Aleppos tsiviilisikuid

ÜRO teatas teisipäeval, et Süüria valitsusvägede võitlejad on sisenenud Ida-Aleppos inimeste kodudesse ning hukanud lahingute eest peitunud tsiviilisikuid. ÜRO teatel on hukkamiste käigus ohvriks langenud nii naisi kui ka lapsi.

ÜRO väitel on neil kindlad tõendid vähemalt 82 tsiviilisiku hukkamisest Süüria valitsusvägede poolt. ÜRO kõneisiku Rupert Colville'i hinnangul on Bashar al-Assadile lojaalsed väeosad hüljanud inimlikkuse.

Opositsiooniaktivistide väitel on valitsusväed pidanud kinni rohkem kui 6000 meest ja poissi, kelle saatuse kohta pole neil midagi teada.

Sotsiaalmeedias on levimas aga opositsiooni aladel elavate inimeste positused, kus nad maailmaga hüvasti jätavad ning paluvad, et neid aidataks või vähemalt peetaks meeles nendele osaks saanud kannatusi.

Mässulised, kes on suutnud Ida-Aleppot enda kontrolli all hoida viimased neli aastat, on kaotamas viimaseid positsioone Aleppos. Süüria valitsusvägede väitel on nende kontrolli all 98 protsenti Aleppost.

Venemaa: Aleppo lahingud on lõppenud

Sõjategevus Aleppo idaosas on lõppenud, ütles teisipäeval Venemaa saadik ÜRO-s Vitali Tšurkin.

Ta kinnitas, et Süüria valitsusväed on taastanud kontrolli viimaste piirkondade üle Aleppos. Kui see teade saab kinnitust, tähendab see enam kui neli aastat kestnud lahingute lõppu.

"Tuginedes viimasele informatsioonile, mille me saime viimase tunni jooksul, on sõjaline tegevus Ida-Aleppos lõppenud," ütles Tšurkin ÜRO julgeolekunõukogu erakorralisel istungil.

USA esindaja Samantha Power aga kritiseeris teravalt Venemaa tegevust ning küsis kolleeg Tšurkinilt, kas viimasel pole üldse mingit võimet häbi tunda. 

Mässuliste Aleppost lahkumises jõuti kokkuleppele teisipäeval

Venemaa saadik ÜRO-s Vitali Tšurkin ütles teisipäeval, et jõutud on kokkuleppele selles, et mässulised saavad lahkuda Aleppo idaosast.

"Minu viimase info kohaselt on tõepoolest jõutud kokkuleppele, et võitlejad lahkuvad linnast," ütles Tšurkin ajakirjanikele.

Ka mässulised kinnitasid seda. Rühmituse Jabha Shamiya esindaja sõnul lahkub esimene grupp inimesi juba lähitundidel, kui vahepeal midagi uut ei juhtu.

Ta sõnas, et inimesed lahkuvad mässuliste aladelt Aleppo lääneossa ning esmalt lahkuvad ilmselt haavatud.

Tema sõnul lahkub arvatavalt enamik umbes 50 000 inimesest, kes jätkuvalt Aleppo mässuliste aladel on.

Aleppo kohaliku nõukogu presidendi sõnul hõlmab kokkulepe nii tsiviilelanike kui ka mässuliste evakueerimist linnast.

Türgi valitsuse allikas ütles, et nii tsiviilelanikud kui ka mässulised, kes soovivad Aleppost lahkuda, viiakse bussidega Idlibi.

ÜRO peasekretär kutsus Süüriat ning selle liitlasi Venemaad ja Iraani üles lubama siiani linna jäänud tsiviilelanikel põgeneda.

Tšurkini sõnul ei kehti aga evakuatsiooni kokkulepe tsiviilelanikele, kuna selleks pole enam vajadust. "Nüüd läheb see Süüria valitsuse kontrolli alla, nii et ülejäänud tsiviilelanikel pole vajadust lahkuda. Humanitaarabi korraldamine on samuti kokku lepitud. Meie sõjaväelased, kes seal on, ei ole täheldanud ühtki rahvusvahelise
humanitaarabiseaduse rikkumist," ütles ta.

"Kokkulepe on mässuliste lahkumise kohta. Tsiviilelanikud võivad jääda, võivad minna turvalistesse kohtadesse, nad võivad kasutada ära humanitaarabi, mis on korraldatud. Keegi ei tee tsiviilelanikele halba," lisas Tšurkin.

ÜRO hinnangul võib Aleppo veresaun juhtuda ka mujal

ÜRO inimõiguste juht Zeid Ra'ad al Husseini sõnul peaks rahvusvaheline kogukond nõudma Süürialt luba jälgida seda, kuidas Aleppo idaosast põgenevaid inimesi koheldakse.

Zeid hoiatas, et ka teistes mässuliste käes olevates linnades elavaid inimesi võib tabada samasugune saatus.

"Aleppo purustamine, selle mõõtmatult hirmuäratav mõju inimestele, verevalamine, põhjendamatu meeste, naiste ja laste tapmine, hävitustöö - ja me ei ole lähedalgi selle julma konflikti lõpule," ütles Zeid pressiteates.

"See, mis toimub Aleppos, võib korduda Doumas, Raqqas, Idlibis. Me ei saa lubada sellel jätkuda," lisas ta.

Türgi: tsiviilelanike veresaun Aleppos on kohutav

Türgi ütles teisipäeval, et tsiviilelanike tapmine Süüria režiimi ja selle toetajate poolt Ida-Aleppos on hirmutav.

Ankara sõnul rikuvad need teod tõsiselt rahvusvahelisi inimõiguste reegleid.

Türgi välisministeerium kutsus üles koheselt rünnakuid lõpetama ja võimaldama tsiviilelanike turvalist evakueerimist Ida-Aleppost.

Ministeeriumi hinnangul ei anna Süüria režiim Aleppost lahkuda soovivatele inimestele mingit võimalust ning valitsusvägede tegevust võib nimetada massihukkamisteks.

Türgi lisas, et on sügavalt mures, et kümneid tuhandeid tsiviilelanikke, kes on lõksus kahes Aleppo linnaosas, kus on ka opositsioonivõitlejad, võib tabada sama saatus.

Türgi süvendab kõnelusi Venemaaga

Türgi välisminister Mevlut Cavusoglu ütles, et süvendab Aleppos toimuva üle läbirääkimisi Venemaa ja teiste riikidega.

Tema sõnul on vaja kiiresti kehtestada relvarahu, et võimaldada tsiviilelanikel linnast lahkuda.

Cavusoglu kinnitas, et kavas on kohtumine Vene ja Türgi ametnike vahel, kuid tema sõnul on tegemist ühega paljudest sellistest kohtumistest Türgi ja rahvusvahelise kogukonna vahel.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili NaelHurghada kuurort.Hurghada kuurort.
Eestlaste reisid Egiptusesse on vähenenud 100 000 võrra

Eesti Panga andmetel on eestlaste reisimine Egiptusesse võrreldes 2008 aastaga langenud umbes 100 000 reisi võrra.

Frank-Walter Steinmeier.Frank-Walter Steinmeier.
Steinmeier: ajalugu ei peaks kasutama relvana

Teisipäeval Eestisse saabunud Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier pidas kolmapäeval teaduste Akadeemia majas kõne teemal "Saksamaa ja Eesti – muutlik minevik, ühine tulevik“, millest ERR.ee tegi otseülekande ja mille täismahus videot saab vaadata käesolevas artiklis.

Uuendatud: 18:52 
Epp MäeEpp Mäe
Epp Mäe kaotas ülipõneva poolfinaali ning saab võimaluse püüda pronksi

Kui teisipäevane võistluspäev maadluse maailmameistrivõistlustel Pariisis tõi Eestile Heiki Nabi kreeka-rooma maadluse raskekaalu hõbemedali, siis kolmapäeval läks naistemaadluses matile meie teine medalilootus Epp Mäe.

Uuendatud: 15:17 
Maria Sepperi uue ettevõttega rendilepingu sõlminud Viimsi vald lubab õigeaegsel tasumisel silma peal hoida.Maria Sepperi uue ettevõttega rendilepingu sõlminud Viimsi vald lubab õigeaegsel tasumisel silma peal hoida.
Viimsi vald sõlmis lepingu Teletorni äpardunud ja võlgades toitlustajaga

Ettevõtja Maria Sepper, kes pidi avama Teletornis restorani, ent ei suutnud lepingut vaatamata tähtaegade korduvale edasilükkamisest ikkagi täita, on loonud uue, ilma maksuvõlgadeta ettevõtte, millega Viimsi vald sõlmis rendilepingu. Enamik Sepperi ettevõtetest on võlgades, kuid ettevõtja kinnitab, et tegeleb võlakoormuse vähendamisega.

Tallinn.Tallinn.
Linnapeakandidaadid vastavad | Suur-Tallinn peab sündima loomulikul teel

Kuigi Tallinna ümbritsevad rõngasvallad on tugevalt pealinnaga seotud, ei leia meerikandidaadid, et näiteks Jüri, Viimsi või Tabasalu peaks liitma Tallinnaga. Tallinna tegevlinnapea Taavi Aasa hinnangul juhtub see tulevikus paratamatult, kuid selle aluseks peab olema loomulik integratsioon läbi koostöö mitte sundliitmine. 

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.