Hambaarstide liit ravihüvitisest: lepingu pruugib sõlmida alla kümnendiku kõigist hambaarstidest ({{commentsTotal}})

Riigikogu võttis kolmapäeval vastu ravikindlustuse seaduse ja sotsiaalmaksuseaduse muutmise seadusega, millega tagatakse alates järgmise aasta 1. juulist kuni 30-eurone hambaravihüvitis aastas kõigile haigekassas kindlustatud täiskasvanud Eesti elanikele ning 85-eurone hüvitis rasedatele, eakatele ja kuni aastast last kasvatavatele emadele. Hambaarstide liit hoiatab, et haigekassa hinnakiri, millega teenuse osutamist arstidele hüvitatakse, on tehtud ebarealistlikult madalate hindade peale, mistõttu ei pruugi enamik arste lepingut haigekassaga üldse sõlmidagi.

Hambaarst on üks neist spetsialistidest, keda inimene, olles leidnud hea käega arsti, naljalt vahetada ei taha. Kolmapäeval riigikogus vastu võetud seadus, mis kehtestab täiskasvanutele kuni 30-eurose hambaravihüvitise, ei käi aga kaasas mitte patsiendiga, vaid arstiga. Nõnda saab ravihüvitist vaid see patsient, kes läheb selle arsti vastuvõtule, kellel haigekassaga leping on sõlmitud. Hambaarstide liit aga hoiatab, et haigekassa hinnakiri, mille alusel teenuseid hüvitatakse, on ebarealistlikult madalate hindadega, mistõttu võib haigekassaga lepingu sõlmida isegi vähem kui kümme protsenti kõigist hambaarstidest. Sellisel juhul pole oma arsti hindaval patsiendil ikkagi võimalust hüvitist kasutada, kui ta just arsti vahetada ei soovi.

Hambaravihüvitist saab taotleda kuni 50 protsendi kulude katteks, ent mitte rohkem kui 30 euro jagu, st kui patsiendil kulub arsti juures 60 eurot, hüvitataksegi sellest 30 eurot ning selleks aastaks on hüvitatav raviraha otsas, edasi tuleb tasuda omast taskust. Mida selle raha eest hambaarsti juures üldse teha saab?

"Üks hambaarstivisiit läheb maksama umbes vahemikus 60-80 eurot," kommenteeris hambaarstide liidu president dr Marek Vink Vikerraadio saates "Uudis+".

Vink leiab, et haigekassa lähenemine on vale. Nende soovitus oli inimesi harida oma suuhügieeni eest paremini hoolt kandma, et vajadus ravida oleks väiksem. "Hambaarstide liidu algne ettepanek oli, et inimestele oleks kättesaadav proaktiivne ravi ehk haiguse ravi. Tihtipeale aetakse segamini kaariese haigus ja kaariese haiguse tagajärg ehk see hambaauk. Hambaaugu ravimine ei taga kaariesehaiguse ravi," selgitas Vink. "Kõik loodavad saada täidist sinna hammastesse, aga selle raha eest tõepoolest ei saa täidist sinna hammastesse eriti."

Haigekassa ei ole hambaarstide liidu kriitikaga nõus. Haigekassa eriarstiabi paketi arenduse talituse juht Tiina Sats kommenteeris, et ka 30 euro eest saab teenuseid: näiteks hambaarsti esmase vastuvõtu, anesteesia ehk tuimastava süsti ja kolme pinna täidise ehk hambaaukude ravi.

Vink leidis, et need hinnakirjad, mille põhjal haigekassa arvutab, on aegunud, mistõttu ei soovi arstid lepinguid sõlmida. Arste takistab Vingi sõnul haigekassaga lepinguid sõlmimast terve mõistus ja majanduslik loogika, sest hambaarstid on ettevõtjad, kelle tulud ja kulud peavad klappima, ent haigekassa sunnib teenust osutama hinnakirja alusel, mis kulusid ei kata. Seetõttu ei pea hambaarstid lepingu täitmist jätkusuutlikuks, kuna haigekassa surub nende hinnangul peale tingimusi, mis pole majanduslikult mõistlikud.

"Keegi ei sunni taksojuhti sõitma taksot nii, et antakse talle ette piirmäär, millega ta saab osta talvekummid, aga suvekummide ega bensiini jaoks raha ei anta. Sama loogika," väitis Vink. "Andke andeks, aga laborikulud on ammu suuremad, kui see, mis on hinnakirjas võimalik kokku arvutada. See on täiesti müstiline olukord ja ma ei tea, kuidas see laheneb. Neid hambaarste, kes selle lepingu sõlmivad, jääb ennustatavalt alles ainult alla kümne protsendi sellest hambaarstkonnast, nii et kogu see hüvitise jutt sellisel kujul on naerunumber, sest et seda ei hakka täiskasvanud inimesed saama."

Haigekassa esindaja loodab, et võimalikult palju hambaarste soovib siiski hüvitislepingut taotleda. Palju neid reaalselt lepingu sõlmimiseni jõuab, Sats aga öelda ei osanud, sest lepingupartnereid veel otsima pole hakatud, kuna täna vastu võetud seadus hakkab kehtima järgmise aasta poole pealt.

"See hüvitise suurus on määratud vastavalt riigi ja ravikindlustuse vahendite võimalustele. Kindlasti see summa võiks olla suurem, kuid arvame, et on tehtud esmavajalik samm, et muuta esmavajalikud hambaraviteenused kindlustatutele kättesaadavamaks," ütles Sats. "Vastav hinnakiri on tegelikkuses tehtud koos hambaarstide liidu esindajatega. Meil on enda metoodika, millest me hindade kujundamisel lähtume ja selleks me kasutame andmeid tegelikelt teenusepakkujatelt, täpselt sellest me oleme ka lähtunud."

Hambaarstide liidu juht peab uuest seadusest tulenevat muutust ulatuslikuks ja väga halvaks, sest raha ei liigu koos patsiendiga, vaid on arstipõhine. Nõnda on inimesed sunnitud oma harjumusi muutma, kui soovivad hüvitist kasutada ka olukorras, kus nende arst hüvitatavat teenust ei osuta.

Samamoodi muutub mitterahaliseks ka senine proteesihüvitis, seega peavad ka hüvitist saavad eakad vahetama arsti, kui nende dentist hüvitatavat ravilepingut haigekassaga ei sõlmi.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Ruja proovRuja proov
Kirglik Ruja proovisaalis: pidev nääklemine ja vaidlemine väsitab

20. augustil on põhjust pidutseda, sest Eesti iseseisvuse taastamisest möödub 26 aastat. Et peost saaksid osa kõik eestimaalased, teeb ETV vastuvõtult ka teleülekande, kus musitseerib vaid üheks õhtuks kokku tulev ansambel Ruja. 

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.