Riigikohus asub otsustama, kas riigikogulane võib korraga "kahel toolil" istuda ({{commentsTotal}})

Riigikohus on võtnud menetlusse taotlused, millega soovitakse hinnangut, kas nn kahe tooli seadus on kooskõlas põhiseadusega või mitte. Suvel vastu võetud seadus lubab riigikogu liikmetel pärast 2017. aasta kohalikke valimisi kuuluda ka valla- ja linnavolikogudesse.

Nii Kose kui ka Lääne-Saare vallavolikogu tegi möödunud kuul riigikohtule taotluse, et kontrollida, kas "kahe tooli" seadus on põhiseadusega kooskõlas. Nüüd otsustas riigkohus taotlusi menetlema hakata. Kose vallavolikogu esimehe Uno Silbergi sõnul on põhiküsimus võimude lahususes ning tema hinnagul soovitakse "kahe tooli" seadusega pärssida kohalike omavalitsuste iseseisvat otsutusõigust.

"Tekib ju ebaterve konkurents, kus riigikogu liikmetel on teatud konkurentsieelis. Esiteks on see, et neil on parteiline tugi. Neil on olemas riigi tugi, alates valimiskampaaniate teostamisest kuni selleni välja, et neil on ka infoeelis ja tekib konflikt ka sellega, et kelle huvide eest nad siis seisavad," selgitab Silberg.

Õiguskantsler Ülle Madise sõnul on huvitav jälgida, kuivõrd suudavad taotluse esitanud vallad näidata, et valimistejärgselt volikogusse sattuvad üksikud riigikogu liikmed võiksid sealset tööd kuidagi halvata või teistsuguseks muuta.

"Siin tuleb kindlasti rõhutada, et omavalitsuste autonoomiat saab ennekõike kahjustada see, et riigikogu liikmed kandideerivad, aga kandideerimist kehtiva põhiseaduse järgi keelata ei saa," toob Madise välja olulise aspekti.

Madise lisab, et seetõttu ei saa tekkida ka olukorda, kus mõni riigikogu liige võtaks volikogus ära valimisliidu koha. "Siin käib vaidlus üksnes selle üle, kas see riigikogu liige, kes kandideeris kohalikku volikokku ja sai kõige rohkem hääli, tohib sinna volikokku tööle minna või läheb tema asemel väiksema häälesaagiga asendusliige samast erakonna või valimisliidu nimekirjast."

Kui riigikohus leiab, et riigikogu ja volikogu liikme ametid ei ole ühildatavad, siis jätkub Madise sõnul tõenäoliselt senine kord.

Põhiseaduse ühe autori Jüri Adamsi (VE) kinnitusel on põhiseadusega kooskõlas nii kahel toolil istumise lubamine kui ka keelamine.

Samuti tuletab Adams meelde, et kuni 2005. aastani oli kohaliku omavalitsuse volikogu liikmetel võimalik samal ajal riigikogu töös osaleda.

"Minu põhiväide on see, et see ei ole juriidiline küsimus, see on poliitiline valik, kas meile meeldib rohkem ühtepidi või meeldib teistpidi," selgitab riigikogu põhiseaduskomisjoni aseesimees Adams põhiseaduse mõtet.

"Kahe tooli" seadus peaks hakkama kehtima alates järgmise aasta kohalikest valimistest.

Võimalik tülitekitaja koalitsioonis

Sel suvel, kui riigikogu nn kahe tooli seaduse heaks kiitis, hääletasid selle poolt toonase koalitsioonierakonna saadikud ning vastu olid Keskerakonna, Vabaerakonna ja EKRE saadikud. Nüüd on Keskerakond saanud valitsusse, kuid koalitsioonipartneritega ollakse selles küsimuses jätkuvalt eri meelt.

"Tänaseks päevaks on see seadus vastu võetud ja meil ei ole olnud ei koalitsiooniläbirääkimistel ega pärast siin riigikogus debatte meie uue koalitsioonipartneriga antud küsimuses," ütleb Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) fraktsiooni esimees Kalvi Kõva.

"Ühelt poolt on see vaieldav. Euroopa praktika on väga erinev. Teiselt poolt reaalne olukord Eestis, kui volinike arv väheneb üle tuhande võrra. Ja mina olen seda meelt, ei maksa kõiki asju endale rabada, võiks jätta ka teistele inimestele, aktiivsetele, kohapealsetele inimestele võimaluse osaleda," leiab aga põhiseaduskomisjoni liige Peeter Ernits (KE)

Sama komisjoni esimees Ken-Marti Vaher (IRL) leiab, et keskerakondlaste veenmine peab käima õiguspäraselt ja olema põhjendatud. "Tänane kaebus on antud põhiseaduse riive hindamiseks riigikohtusse. Ja selleks, et öelda, et üks või teine seadus on põhiseadusvastane, selleks ei piisa kaugeltki mitte poliitilistest argumentidest või retoorikast, vaid see peab väga selgelt olema kaalutletud õiguslikult ja viitama selgele vastuolule," jätab Vaher otsad lahtiseks.

Toimetaja: Merilin PärliRassismivastane marss BostonisRassismivastane marss Bostonis

Fotod: Bostoni rassismivastasel marsil osalesid tuhanded inimesed

Bostonis toimus laupäeval tuhandete inimeste osavõtul rassismivastane meeleavaldus, millega kaasnesid väiksemad kähmlused politseiga, tõsisem vägivald suudeti ära hoida.

Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Belinda CarlisleBelinda Carlisle
Galerii: Belinda Carlisle'ile kingiti temanimelise mustriga Haapsalu sall

Eile esines Haapsalus Belinda Carlisle, kes tähistas siin oma 59. sünnipäeva. Pitsikeskuses kingiti staarile temanimelise mustriga Haapsalu sall.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.