Opositsioon "Foorumis": lubatud uus poliitiline kultuur kobareelnõust välja ei paista ({{commentsTotal}})

ETV saade "Foorum" kaardistas Eesti poliitika hetkeseisu. Opositsioon kritiseeris saates kolmapäeval riigikogus arutlusele tulnud koalitsiooni maksupaketi kobareelnõu ning hoiatas ka tulevaste võimalike ööistungite eest.

Vastates saatejuhi küsimusele, milline on Keskerakonna poliitiline kultuur, arvestades, et maksumuudatusi tehakse kobarmeetodil, mida varem on Reformierakonna puhul kritiseeritud, ütles majandusminister Kadri Simson, et uus poliitiline kultuur on pigem see, et julgetakse vigu tunnistada ja neid tagasi võtta.

"Pigem ma ütleks, et see uus poliitiline kultuur on see, et kui oleme teinud ettepanekuid, mis osutuvad mittekandvateks, siis julgeme tunnistada viga ja võtta nad tagasi. Seda pole pikka aega nähtud, et opositsiooni kriitikale või asjasse puutuvate huvirühmade kriitikale ka avatud meelega vastu tullakse ja viga nenditakse," rääkis ta.

Kobareelnõude kohta ütles Simson, et praeguse valitsuse kobareelnõu on reageering eelmise valitsuse kobarseadusele, mille raames tõsteti majutusasutuste käibemaksu ning kütuste aktsiisi.

"Kui sa tahad need ära jätta, siis sa pead leidma teised katteallikad järgmise aasta eelarvesse," lisas ta.

Riigikogu valmistub pidama neljapäeva öösel kobareelnõuga seoses ööistungit. Kuigi valitsuses olles Reformierakond kritiseeris ööistungite pidamist, ütles Reformierakonna fraktsiooni liige Jürgen Ligi, et praegusel juhul peab opositsioon andma tugevamat sõnumit. 

"Meie nad välja mõtlesime. /.../ Vahepeal on neid kuritarvitatud tühiasjade peale. Eks me kaalusime, kas see on arusaadav sõnum, kas see näeb välja nagu vahepealsed jantimised või me tõesti vajame asjadest rääkimiseks ka tugevamat sõnumit," ütles Ligi.

Vastuseks Kadri Simsonile ütles Ligi, et eelmine valitsus niisuguseid kobareelnõusid teinud pole. "Sellist kobarat, kus seitse eelnõud pannakse eelmise valitsuse ühe külge, pole kunagi olnud," ütles ta.

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) liige, kaitseminister Margus Tsahkna tõdes, et Reformierakond saab nüüd aru, et üks etapp on läbi ning käitub nii nagu opositsioonierakond käitubki.

Kuigi Vabaerakond kobareelnõu hääletamisel venitama ei hakka, kinnitas fraktsiooni liige Krista Aru, et selle eelnõuga nõus ei olda.

"Esiteks polnud aega seda korralikult läbi töötada. Kõik oli ühte hunnikusse pandud, ka need maksumuudatused, mis jõustuvad aastast 2018, milleks polnud mingit vajadust," selgitas ta.

Uue valitsuse uue poliitilise kultuuri kohta ütles Aru, et küsimuse all olevast kobareelnõust see välja ei paista.

"Selline uus poliitiline kultuur, mida lubasite ja mida kõik vajame, mida Eesti vajab, siiski sellest kobarseaduseelnõust kuidagi välja ei paista. See automaksu tagasivõtmine oli ju tegelikult oluline, aga siiski väike asi, sest seal ei olnud teil endal ka selgust, kuidas see automaks, mida markeeriti ja peideti riigilõivuga, peaks toimuma," ütles Aru saates koalitsiooni esindajatele.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna liige, välisminister Sven Mikser kommenteeris aga, et ööistungid on vajalikud, kuid neid võiks kasutada erijuhtudel.

"Kindlasti ei saa läheneda asjale nii, et kobareelnõud ja ööistungid on head siis, kui me ise neid korraldame ja halvad siis, kui seda teevad teised. Arvan, et parlamentarismil on omad voorused ja neid kindlasti on rohkem kui puudusi. Mis puudutab ööistungeid, siis isiklikult arvan, et võimalust oma õigusi kaitsta ka parlamendi istungit venitades, on kindlasti vaja. Iseasi, et seda tuleks kasutada ainult erijuhtudel, kui näiteks tegemist on kellegi õiguste ebaprportsionaalse kitsendamise või piiramisega või kui avalikkuse õiglustunnet on talumatul viisil riivatud," selgitas ta.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni liige Mart Helme süüdistas valitsust teerullipoliitika kasutamises. Ta hoiatas praegust koalitsiooni uute ööistungite eest.

"Tänane tööpäev oli väga mõtlemapanev. Nägime jälle teerullipoliitikat ja seda, et uue koalitsiooni puhul on ikkagi väga murettekitavaks jooneks eesti keele kasutussfääri ohtu seadmine. Siin on ilmselt selles vallas tulemas ühte, teist ja kolmandat. Ja arvan, et selles kontekstis ööistungid peaksid olema praegusele koalitsioonile väga hoiatavad. Tänane ööistung ei pruugi jääda viimaseks," ütles ta.

"Kui jätkatakse niisugust halba õigusloome praktikat - see termin pärineb muide keskerakondlastelt, kui nad opositsioonis olid -, siis pole opositsioonil teha muud, kui oma tööd ja see töö seisneb muu hulgas selles, et kui vaja, tuleb teha ööistungeid, et juhtida ühiskonna tähelepanu sellele, et niisugused asjad pole vastuvõetavad ja kui neid jõuga tehakse, siis hakatakse, hambad risti, sellele vastu," lisas ta.

Toimetaja: Merili NaelMaria Sepperi uue ettevõttega rendilepingu sõlminud Viimsi vald lubab õigeaegsel tasumisel silma peal hoida.Maria Sepperi uue ettevõttega rendilepingu sõlminud Viimsi vald lubab õigeaegsel tasumisel silma peal hoida.
Viimsi vald sõlmis lepingu Teletorni äpardunud ja võlgades toitlustajaga

Ettevõtja Maria Sepper, kes pidi avama Teletornis restorani, ent ei suutnud lepingut vaatamata tähtaegade korduvale edasilükkamisest ikkagi täita, on loonud uue, ilma maksuvõlgadeta ettevõtte, millega Viimsi vald sõlmis rendilepingu. Enamik Sepperi ettevõtetest on võlgades, kuid ettevõtja kinnitab, et tegeleb võlakoormuse vähendamisega.

"Lotte lood!""Lotte lood!"
ETV2 toob sügisest ekraanile tippnäitlejatega seriaali "Lotte lood!"

Juba oktoobris jõuab ETV2 eetrisse uhiuus seriaal Leiutajateküla vahvatest ja lõbusatest seiklustest. Lastesaadete toimetuse juht Margus Saar ütles, et Lotte seiklused on Eestis lapsepõlve loomulik osa, mistõttu on imelik, et joonisfilmide, raamatute ja muusikalilavastuste kõrval veel telesarja pole.

Tallinn.Tallinn.
Linnapeakandidaadid vastavad | Suur-Tallinn peab sündima loomulikul teel

Kuigi Tallinna ümbritsevad rõngasvallad on tugevalt pealinnaga seotud, ei leia meerikandidaadid, et näiteks Jüri, Viimsi või Tabasalu peaks liitma Tallinnaga. Tallinna tegevlinnapea Taavi Aasa hinnangul juhtub see tulevikus paratamatult, kuid selle aluseks peab olema loomulik integratsioon läbi koostöö mitte sundliitmine. 

20. august presidendi Roosiaias20. august presidendi Roosiaias
Galerii: Vaata, kuidas jõudis ETV-sse suurejooneline ülekanne roosiaiast

20. augustil toimus presidendi roosiaias pidulik vastuvõtt, et tähistada Eesti iseseisvuse taastamise aastapäeva.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.