Fotod: Ida-Aleppost alustati inimeste evakueerimist, osa on jõudnud juba ülestõusnute aladele ({{commentsTotal}})

{{1481797678000 | amCalendar}}

Esimesed tsiviilisikud mässuliste kontrolli all olevatest Aleppo piirkondadest on evakueeritud ülestõusnute aladele linnast läänes, teatasid kohalikud allikad ja vabaühendus.

"Punase Poolkuu sõidukid vigastatutega on kohale jõudnud ning nad toimetatakse lähedalasuvatesse haiglatesse," sõnas vigasaanute evakueerimist koordineeriva arstide ja vabatahtlike grupi juht Ahmad al-Dbis.

Ta andis intervjuu AFP-le opositsiooni kontrolli all oleva Khan Al-Aassali linna lähistel, viie kilomeetri kaugusel Aleppost.

Vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus on evakueeritute saabumist kinnitanud.

Kiirabiautod ja bussid esimeste evakueeritavatega Aleppo viimaselt mässuliste alalt lahkusid neljapäeval linnast, teatas AFP korrespondent sündmuspaigalt.

Umbes kahekümnest autost ja bussis koosnev konvoi väljus aeglaselt Al-Amiriyah' linnaosast ja sisenes valitsusvägede valduses olevasse Ramussasse, kus suunduti edasi Aleppo provintsi lääneosa ülestõusnute alale.

"Enamik" Aleppost evakueeritud tsiviilelanikke toimetatakse Süüria loodeosas asuvasse opositsiooni tugipunkti Idlibi provintsi, sõnas ÜRO Süüria humanitaarabimeeskonna juht Jan Egeland Genfis.

"Konvoi saabumisel naaseb see (Alepposse) ja võtab uued inimesed peale ning jätkab samamoodi," ütles Rahvusvahelise Punase Risti Komitee (ICRC) esindaja Ingy Sedky.

Sedky sõnul oli esimeses konvois 13 kiirabiautot ja 20 bussi tsiviilelanikega. Esimene konvoi lahkus Ida-Aleppost kella 14.30 paiku.

Hiljem lahkus linna idaosast 15 bussist koosnev teine konvoi. Kokku evakueeriti kahe konvoiga üle tuhande inimese, kelle seas oli ka ülestõusnuid.

Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğani sõnul on Aleppo idaosast evakueeritud umbes 1150 tsiviilisikut ja haavatut, kes on saabunud naaberprovintsi Idlibi.

Riigitelevisioon: evakueeritakse vähemalt 4000 opositsioonivõitlejat

Aleppo idaosa viimastest mässuliste käes olevatest linnaosadest evakueeritakse vähemalt 4000 opositsioonivõitlejat ja nende perekonnaliiget, teatas Süüria riigitelevisioon neljapäeval.

"Kõik protseduurid nende evakueerimiseks on valmis," öeldi uudistesaates.

Vene uudistekanali TASS teatel on evakueeritavaid kokku 5000. Türgi kõrge ametniku hinnangul peaks umbes 50 000 inimese evakueerimine lõppema kahe-kolme päeva jooksul.

Süüria ametniku sõnul lahkus esimeste sõidukitega Ida-Aleppost 951 inimest, nende hulgas olid lapsed, naised ja haavatud.

Süüria riigitelevisioon näitas kaadreid vähemalt kümnest kiirabiautost ja pikast rivist rohelistest bussidest, mis Aleppo idaosast lahkusid.

Ida-Aleppost evakueeritakse 200 haavatut, kelle seas on kriitilises seisus inimesi. Sellest teatas oma Twitteri kontol Rahvusvaheline Punase Risti Agentuur (ICRC).

ICRC Lähis-Ida regiooni direktor Robert Mardini ütles, et operatsioon käib ning organisatsiooni liikmetele ohtu pole. ICRC delegatsiooni juht Marianne Gasser ütles, et neljapäeva jooksul evakueeritakse arvatavalt 2000 inimest. Siiani on tema sõnul linnast viidud ligi tuhat tsiviilelanikku ja 26 haavatut.

Venemaa kaitseministeeriumi teatel evakueeritakse mässulised Süüria edelaossa Idlibi linna 20 bussi ja 10 kiirabiautoga. WHO kinnitusel saadetakse juurde täiendavaid busse.

Evakuatsioonis osalevad Reutersi andmetel ka Türgi Punase Risti kiirabiautod. Osad mässulised kasutavad oma sõidukeid, mida on kokku umbes sada.

Vene kaitseministeeriumi kinnitusel on esimesed bussid Ida-Aleppost lahkunud.

Päästekoridor on 21 kilomeetrit pikk, millest 6 kilomeetrit on valitsusvägede kontrolli all olevatel aladel ja 15 kilomeetrit läbib mässuliste alasid. Olukorda jälgivad ka Vene sõjaväe droonid.

Ministeeriumi sõnul andsid Süüria võimud julgeolekugarantii kõikidele Aleppost lahkuda soovivatele mässulistele. 

Arvatakse, et Aleppo idaossa on jäänud kuni 50 000 inimest, kellest 4000 on mässulised ja umbes 10 000 nende pereliikmed.

Süüria sõjaväeallikate sõnul on saavutatud Ida-Aleppo mässuliste viimasest vastupanukoldest inimeste evakueerimiseks uus kokkulepe. Eelmine, teisipäeval Venemaa ja Türgi vahendusel saavutatud relvarahulepe katkes juba kolmapäeval ägedate lahingute tõttu ja evakuatsioon ei saanud teoks.

Türgi andmetel evakueeritakse kuni 100 000 inimest

Türgi kaalub Aleppost evakueeritud süürlaste jaoks laagri püstitamist, ütles asepeaminister Veysi Kaynak.

Tema sõnul võib Aleppost evakueeritavate inimeste arv ulatuda 100 000-ni.

Kaynak ütles ajakirjanikele Türgis Cilvegozu piiripunktis, et Süürias Idlibi provintsis pole abivajajatele piisavalt varjupaiku ning hiljem on täiendavaid majutuskohti nagunii vaja.

Kaynaki kinnitusel kasutatakse inimeste evakueerimiseks 20 bussi, kuhu mahub umbes tuhat inimest.

Tema sõnul on 30 kuni 35 haavatud inimest saabunud Türgi piiri äärse Atme linna lähistel asuvasse haiglasse.

Assad: Aleppo tagasivõtmine on ajalooline

Süüria president Bashar al-Assad ütles Twitterisse postitatud videoteates, et Aleppos toimuvad sündmused on ajaloolised.

Ta märkis, et maailm saab pärast "Aleppo vabastamist" olema teistsugune.

"Tänased sündmused on iga Süüria kodaniku kirjutatud ajalugu. Selle kirjutamine ei alanud täna, see algas kuus aastat tagasi, kui algas kriis ja sõda Süüria vastu," ütles Assad.

Linnapea sõnul käib Aleppos holokaust

Aleppo linnapea Brita Haj Hassani sõnul on linnas käimas holokaust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Selle määratlusega on nõus ka Iisrael, kus tavaliselt suhtutakse eitavalt sõna "holokaust" tarvitamisse muus kui Teise maailmasõja aegse juutide massihävituse tähenduses. Nimelt on ka Iisraeli rabide ülemkohtu juht Yitzhak Yosef öelnud, et Aleppos on käimas väike holokaust.

Hassan tuletas meelde ÜRO hoiatust, et Süüria valitsusväed koostöös Vene vägedega teevad Ida-Aleppo jõuluks lihtsalt maatasa ja sinna ei jää enam midagi alles.

Tema sõnul ootab linn Euroopa poliitikute tegusid, mitte sõnu, sest vastasel juhul võib linnajäänute jaoks igasugune sekkumine jääda liiga hiljaks.

"Lõpetage süütute laste tapmine. Homme on Aleppo linna jaoks liiga hilja. Me vajame juba täna Euroopa Liidu otsust," ütles Hassan.

Venemaa: Süüria armee on Aleppo operatsioone kokku tõmbamas

Süüria armee on peaaegu lõpetanud oma operatsioonid Aleppos, ütles Vene kindralleitnant Viktor Poznihhir pressikonverentsil.

Ta ütles, et alates augustist on Aleppost lahkunud umbes kolm tuhat mässulist.

108 000 tsiviilelanikku on tema sõnul viidud linna ohututesse paikadesse.

ÜRO: Venemaa sõnul on evakuatsioon kiire ja rahumeelne

Venemaa kinnitas ÜRO esindajatele neljapäevasel kohtumisel, et inimeste evakueerimine Ida-Aleppost toimub kiiresti ja rahumeelselt, ütles ÜRO humanitaarabinõunik Süürias Jan Egeland.

ÜRO ei olnud evakueerimisleppe vahendamise juures, kuid on Egelandi sõnul valmis toimuvat jälgima ja saatma evakueerituid kogu nende teekonnal sihtkohta.

"Me oleme valmis evakueerituid saatma mitte ainult Ida-Aleppost välja, vaid kogu tee relvastatud opositsioonirühmituste valduses oleva Idlibini. See on see lõpp-punkt, kuhu enamik inimesi evakueeritakse," ütles Egeland.

Enamik evakueeritutest lähevad mässuliste kontrolli all olevasse Idlibi linna, kuid osad võivad minna Türgisse, kuna neile antakse vabalt valida, kuhu minna soovivad.

Vaatluskeskus: Süüria valitsusväed tulistasid Aleppost lahkuvaid kiirabiautosid

Süüria valitsusväed tulistasid neljapäeval Aleppo idaosast lahkuda üritanud kiirabiautot ja vähemalt kolm evakueeritavat inimest sai viga, ütles vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus.

Kiirabiautod olid veel opositsiooni territooriumil, kui neid valitsuse poolelt väikerelvadest tulistati, ütles Londonis baseeruv keskus. Tema andmetel sai viga kolm inimest. Sama kinnitas ka Süüria kiirabiametnik.

Kohaliku haigla direktor ja opositsiooniaktivist Hamza Khatib ütles, et ükski kiirabiauto ega buss ei ole veel saanud Ida-Aleppost lahkuda.

Süüria tsiviilkaitse teatas sotsiaalmeedias kahe liikme haavatasaamisest valitsusvägede tules kiirabiautodele, mis olid lahkumas opositsiooni kätte jäänud Aleppo osast.

Toimetaja: Karin Koppel, Merili Nael, Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS/Reuters/BBCReformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.