Lux Express soovib siseneda reisirongiturule ({{commentsTotal}})

{{1481795818000 | amCalendar}}

Bussifirma Lux Express soovib siseneda ka reisirongiveo turule ning hakata teenindama Tallinn-Tartu rongiliini.

Ettevõtte juhatuse esimees Hannes Saarpuu leiab kirjas majandus- ja taristuministrile Kadri Simsonile, et Eestis on probleemiks kehtiv ühistranspordi regulatsioon, mis pole piisavalt paindlik opereerimismahtude lisamise seisukohast.

Samuti viitab Lux Express Elroni plaanile osta juurde kolm uut rongi, et rahuldada kasvavat nõudlust Tallinn-Tartu liinil. Nendest eeldustest lähtuvalt on ettevõte hakanud kaaluma võimalust siseneda reisirongiveo turule.

"Eesmärgiks oleks luua Lux Expressi standarditele vastav, dotatsioonivaba teenus esialgu Tallinn-Tartu liinil. Julgust selliseks sammuks annab meile tugev olemasolev kliendibaas ning samuti asjaolu, et mõned aastad tagasi tegime tõsiseid ettevalmistusi alustamaks rahvusvahelist reisijatevedu rongiga Tallinn-Peterburi liinil, mistõttu meil on täna jätkuvalt olemas esmane vastav kompetents. Tehtud analüüsid olid paljulubavad, kuid opereerimise käivitamine rahvusvahelisel liinil takerdus administratiivsetesse barjääridesse," kirjutab Saarpuu.

"Analüüsides käesoleval ajal kehtivaid regulatsioone ja võimalikke eelseisvaid muudatusi reisijateveo korraldamiseks raudteel nii Euroopa Liidus kui ka Eestis, oleme jõudnud arusaamisele, et sisenemine siseriiklikule avaliku reisijateveo turule raudteel ei ole keelatud," märgib juhatuse esimees.

Saarpuu palub ministeeriumi seisukohti neljas küsimuses, et ettevõte saaks edasisi tegevusi kavandada. Esiteks tahab ta teada, millistel alustel toimub raudtee läbilaskevõime jaotamine kommertsalustel reisijateveo tarbeks. Teiseks küsib ta, kas kommertsvedaja lisandumine teenusepakkujana muudab kehtivaid avaliku teenindamise lepingu alusel toimuvate vedude aluseid.

Kolmandaks küsib Saarpuu, kas riik oleks valmis toetama Lux Expressi rongide ostul toetama, viidates ühistranspordiseadusele, mis sellise võimaluse annab. Viimaks soovib ta teada, millised võiks olla pikemaajalised läbilaskevõime, sõiduaegade ja infrastruktuuritasude kokkulepped.

Majandusministeerium annab lootust

Majandusministeeriumi hinnangul on Lux Expressil õiguslikult võimalik reisirongiturule siseneda.

"Kui nad soovivad tulla kommertsalustel, ei ole neile mingeid takistusi, välja arvatud see, et nad peavad viima ennast raudteeseadusega kooskõlla, mille alusel eraldatakse läbilaskevõimet," ütles ministeeriumi teede- ja raudteeosakonna juhataja Ain Tatter BNS-ile.

Ta sõnas, et kommertsvedudele eraldatakse läbilaskevõimet küll alles kolmandas järjekorras pärast rahvusvahelist reisirongivedu ning avalikku liinivedu.

Tatter märkis, et probleemiks võib osutuda Balti jaama läbilaskevõime, mille paranemist on oodata alles mitme aasta pärast. Eesti Raudtee arendusdirektor Anvar Salomets ütles 8. detsembril BNS-ile, et Balti jaama laiendus võiks valmida 2020. aasta lõpuks.

Riik ei saa aga Lux Expressi toetada veeremi ostul, välja arvatud juhul, kui viimane sõlmiks riigiga avaliku liiniveo lepingu. "Miks peaks riik eraettevõtjale ilma riigihanget korraldamata abi andma. Kui nad soovivad toetust, peaks neil olema avaliku teenindamise leping," märkis Tatter.

Tema sõnul on Lux Expressi kirjast võimalik välja lugeda, et kuigi ettevõte ei soovi opereerimiskulude doteerimist, soovib ta sisuliselt rongide soetuskulu doteerimist.

Elron: Lux Expressi eesmärk on ilmselt pidurdada uute rongide ostu

Reisirongiliiklust korraldava Elroni juhatuse esimees Andrus Ossip näeb Lux Expressi plaanis siseneda rongiturule pigem võtet, kuidas pidurdada või takistada Elroni plaani soetada Tallinna-Tartu liinile uusi ronge.

"Mul on raske nende kavatsusi kommenteerida, aga võiks eeldada, et meie soov tuua täiendavate mugavustega veerem Tallinna-Tartu liinile ei ole neile meeltmööda. Ma näen nende avalduses märke sellest, et soovitakse aeglustada või takistada meie poolt uute rongide toomist turule," ütles Ossip BNS-ile.

Seetõttu peab Ossip Lux Expressi soovi pigem survestamiseks kui tõsiseks plaaniks, kuigi viimast ei saa välistada. "Kui nad tõesti peaksid tulema, siis me seda tervitame, kuna konkurents viib ainult edasi. Turul saab alati mingeid asju seeläbi paremini teha," lisas ta.

Ossip tõi välja, et Elron pakub rongiteenust avaliku teenuse lepingu kohaselt, aga Lux Express võib hakata sõitma kommertsalustel. "Kui kõik load on hangitud ja tingimused täidetud, saab taotleda raudteel läbilaskevõime osa, selleks, et rongiliiklusega alustada," kirjeldas Ossip protsessi, lisades, et tema teada peaks Lux Expressil tegevusluba 2012. aastast juba olemas olema.

Ossipile jääb aga arusaamatuks Lux Expressi palve, et riik võiks aidata erafirmat veeremi ostul. "Riigil on olemas juba vastav ettevõte, mis reisiliiklust korraldab. Mis on need argumendid, miks peaks doteerima erafirmat?" küsis Ossip.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: BNSÜleujutus Rocca al Mares.Üleujutus Rocca al Mares.
Tugev vihmasadu põhjustas Rocca al Mare keskuses uputuse

Neljapäevaõhtune tugev vihmasadu põhjustas üleujutusi mitmel pool Tallinnas, sealhulgas tekkis uputus Rocca al Mare keskuses.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.