Haigekassa ja Tartu ülikooli raport: ravikvaliteet on hea, kuid arenguruumi jagub ({{commentsTotal}})

{{1481803395000 | amCalendar}}

Haigekassa ja Tartu ülikooli koostöös valmis ravikvaliteedi raport, milles võeti luubi alla mitmed rahvusvaheliselt võrreldavad indikaatorid, mis lubaksid teha järeldusi Eesti ravitaseme kohta. Kokkuvõtlikult tõdeti, et üldiselt on Eestis ravikvaliteet hea, kuigi mõnes valdkonnas arenguruumi jagub. Eesmärgiks seatakse, et kvaliteet oleks suurte keskhaiglate ja maakondlike raviasutuste vahel ühtlasem.

Raport võttis jägimisele 18 eriarstiabi ja kuu perearsti kvaliteedisüsteemi indikaatorit ehk sihtväärtust, mille alusel sai teha järeldusi ravi kättesaadavusest ja kvaliteedist. Prof. Joel Starkopfi juhitud ravikvaliteedi nõukoda on koos käinud alates 2013. aastast neljal korral aastas.

Raporti koostajad soovivad, et tulemused annaksid Eesti tervishoiusüsteemile läbipaistvama ja süsteemse hinnangu, mille põhjal analüüsida tulemusi raviasutustes ja arstlikel erialadel ning võrrelda Eesti ravikvaliteeti teiste riikidega.

"Raporti eesmärk tervikuna on anda tagasisidet teenuse korraldajatele endile," ütles haigekassa juhatuse liige Maivi Parv. Indikaatori näit annab aimu, kas mingis valdkonnas ollakse õigel teel või on veel arenguruumi. Raport peab oluliseks, et töösüsteem oleks kõigis raviasutustes ühtne.

Prof. Joel Starkopf selgitas, et kokkulepitud ja standardiseeritud süsteemid on olulised. Indikaatorite määramiseks võeti ühendust raviasutustega, tingimuseks seati, et indikaator oleks tõenduspõhine ja sel oleks rahvusvaheline võrreldavus.

Uurimisgrupp tutvustas eriarstiabi ravikvaliteedi indikaatoreid onkoloogia, intensiivravi, kirurgia, sünnitusabi ja neuroloogia alal ning krooniliste haiguste käsitlemist peremeditsiinis.

Perearsti kvaliteedisüsteemi hindamisel selgus, et infarktipatsientide jälgimisel on maakondlikes raviasutustes pisut arenguruumi, eriti mis puudutab ravimite väljakirjutamist. Ka kõrgvererõhutõve haigete jälgimisel on maakondlikes raviasutustes veel arenguruumi. Leiti, et krooniliste haiguste jälgimisel ning patsientide nõustamisel on õe roll väga oluline, kuid Eestis on õe roll võrreldes Põhjamaadega veel küllaltki tagasihoidlik. Teise õe olemasolu nõue ühe nimistu kohta peaks seda situatsiooni parandama.

Luubi alla võeti ka sünnitusabi. Jägiti väga enneaegsete sündide osakaalu kõigist sündidest, kus on eesmärgiks võetud, et väga enneaegseid vastsündinuid oleks alla ühe protsendi raviasutustes, kus puudub vastsündinute intensiivravi. Eestis toimub väga enneaegsete sündide tsentraliseerimine ekspertgrupi hinnangul hästi.

Mõõdeti ka keisrilõigete osakaalu esmasünnitajatel üksikloote peaseisu korral ehk nö normikohase tavasünnituse korral. Eesmärk on, et keskmiselt ei oleks sellisel korral keisrilõikeid üle 17 protsendi. Keskmine määr oligi 15 protsenti, mis varieerus aga 2,3 protsendist Hiiumaal 54 protsendini erahaiglas Elite. Raportis leitakse, et haiglates, kus keisrilõigete osakaal hälbib tugevalt keskmisest, tuleks läbi viia tulemuste süvaanalüüs.

Enamasti jäi ka korduvsünnitajate keisrilõigete osakaal eesmärgiks seatud 60 protsendist allapoole.

"Sünnitusabi on meil heal rahvusvahelisel tasemel," kinnitas siiski prof. Starkopf.

Kirurgias jälgiti 30 päeva suremust pärast operatsiooni. Eesti keskmine 5-protsendine suremuse määr on rahvusvahelises võrdluses aktsepteeritav määr. Küll aga torkas silma, et näiteks Jõgeva haiglas on suremus 30 päeva jooksul 13 protsenti ja Valga haiglas 10 protsenti.

Samuti jälgiti, kui palju teostatakse kubemesonga operatsioone päevakirurgias. Enamasti tehti seda operatsiooni päevakirurgias vahemikus 40-60 protsenti, mistõttu oli raporti järeldus, et arenguruumi on, et seda operatsiooni tõhusamalt teha.

Prof. Starkopf tunnustas Eesti onkolooge heade indikaatorite väljatöötamisel. Ekspertgrupp leidis, et rinnavähipatsiendid peaksid esmadiagnoosist alates jõudma ravile vähemalt kuue nädala jooksul. Piirkondlikes haiglates jõuab selle aja jooksul keskmiselt ravile vaid 50 protsenti patsientidest, seega peaks selles valdkonnas muutusi ette võtma, et patsiendid kiiremini ravile saaksid.

Suremus pärast soolevähi operatsiooni jääb Eestis keskmiselt alla viie protsendi, mis on ekspertgrupi hinnangul hea tulemus.

Intensiivravis võeti aluseks, kui palju patsiente oli 12 kuud hiljem veel elus. Eesti keskmine on 70 protsenti, mis on rahvusvaheliselt rahuldav tulemus. Maakondlikes haiglates oli ellujäämisprotsent madalam, mistõttu võetakse eesmärgiks, et ravikvaliteet oleks võimalikult ühtlane üle riigi.

Insuldi ravitulemused võiksid olla edukad vähemalt 90 protsendil, kuid Eestis on see 78 protsenti, mistõttu arenguruumi on.

Neuroloogias jälgiti, kas aasta pärast akuutset insultravi on vähemalt 75 protsendil juhtudest välja kirjutatud ravimid, juhul kui esineb püsivat kodade virvendusarütmiat, kuid see tase jäi alla 50 protsendi, seega on seal arenguruumi.

Insuldihaigete suremus 30 päeva jooksul võiks olla kuni 15 protsendil juhtudest, kuid Eestis on see üle 20 protsendi, nii et ka seal on ruumi paremuse poole püüdlemiseks.

Järgmist raportit esitletakse järgmisel aastal ning sellest peab saama iga-aastane traditsioon, kinnitas prof. Starkopf.

Täismahus raportiga saab tutvuda haigekassa kodulehel.

Toimetaja: Merilin PärliÜleujutus Rocca al Mares.Üleujutus Rocca al Mares.
Tugev vihmasadu põhjustas Rocca al Mare keskuses uputuse

Neljapäevaõhtune tugev vihmasadu põhjustas üleujutusi mitmel pool Tallinnas, sealhulgas tekkis uputus Rocca al Mare keskuses.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.