Obama lubas vastust Vene küberrünnakutele ({{commentsTotal}})

{{1481872974000 | amCalendar}}

USA president Barack Obama ütles neljapäeval, et Washington annab vastuse Venemaa sekkumisele küberrünnakutega Ühendriikide valimisprotsessi.

"Minu hinnangul pole kahtlust, et kui mõni välisriigi valitsus üritab mõjutada meie valimiste austust, peame me samme astuma," ütles Obama riigiraadio uudistele (NPR News), lisades, et USA vastab "valitud ajal ja kohas".

Presidendi märkused on seni selgeim märk sellest, et vastumeetmeid, mida Ühendriikide valitsus kavandab, ei ole veel ellu viidud. Asepresident Joe Biden lubas oktoobris, et Venemaa küberrünnakud ei jää vastuseta, vahendasid BNS, Reuters, Politico jt.

Obama sõnul võivad mõned vastusammud olla nähtavad ja leida avalikkuses kajastamist, ning osad mitte.

Ta ütles, et on edastanud Vene presidendile Vladimir Putinile oma seisukoha häkkimiste kohta.

Obama on andnud USA luureteenistustele korralduse viia häkkimiste suhtes läbi täiemahuline juurdlus ja esitada talle raport enne ametist lahkumist 20. jaanuaril.

Obama annab reede õhtul enne jõulupuhkusele minekut pressikonverentsi.

Obama pressikonverents langeb ajale, kui Washingtonis kütavad kirgi Luure Keskagentuuri (CIA) väidetavale hinnangutele viitavad väited, mille kohaselt sekkus Venemaa küberrünnakutega USA presidendivalimistesse, et aidata kaasa vabariiklase Donald Trumpi võidule.

Venemaa seotuses on veendunud kõik agentuurid, Moskva soovist Trumpi aidata rääkisid CIA allikad

Eelmisel nädalal kirjutas ajaleht Washington Post väidetavast konfliktist Trumpi ja Luure Keskagentuuri (CIA) vahel. CIA allikatele viidates kirjutas ajaleht, et Vene häkkerite tegevuse eesmärgiks polnud mitte ainult külvata USA valimiste ajal segadust, nagu ka mitmed teised allikad on varem teatanud, vaid aidata otseselt kaasa Trumpi valimisvõidule. CIA allikate järelduste aluseks olevat väide, mille kohaselt tabasid küberrünnakud nii demokraatide kui vabariiklaste rahvuskongresse, kuid avalikkuse ette paisati vaid materjali, mis kahjustasid kandidaat Hillary Clintonit.

Trump teatas, et ei usu selliseid väited ning peab neid üleüldse naeruväärseteks. Trumpi meeskond aga avaldas anonüümse vastulause, kus märgiti, et neid väiteid esitavad praegu samad institutsioonid, kes eksisid omal ajal Iraagi massihävitusrelvade asjus. Samuti on Trump avaldanud arvamust, et ei vaja igapäevast luureinfo ülevaadet.

Mitte kogu luurekogukond ei jaga CIA allikate seisukohti. Näiteks föderaalne juurdlusbüroo (FBI) ei näe kohtu jaoks vettpidavaid tõendeid, et häkkimise eesmärk oleks olnud Trumpi võit valimistel. Samal seisukohal on ka riikliku luureameti direktor - see institutsioon loodi pärast 2001. aasta terrorirünnakuid ning jälgib USA 17 luureagentuuri tööd.

Luureallikad: USA valimiste mõjutamist juhtis Putin isiklikult

NBC News teatas neljapäeval mitme kõrge luureametniku ütlustele tuginedes, et Venemaa president Vladimir Putin juhtis isiklikult kampaaniat, mille eesmärk oli mõjutada USA presidendivalimisi.

Üks allikas ütles NBC-le, et Venemaa kampaania algas nagu Putini vendeta Hillary Clintoni vastu, kes kirjeldas teda 2008. aastal karmide sõnadega, nimetades teda endiseks KGB agendiks, kellel pole hinge.

Clinton oli seotud ka president Barack Obama administratsiooni reset-kampaaniaga, mille eesmärk oli USA-Vene suhteid taaskäivitada, kuid oma ametiaja lõpus kasutas Clinton Putini kohta taas mitte just meelitavaid sõnu.

See, mis algas vendetana, arenes aga püüdeks tekitada lõhe Ameerika ja tema peamiste liitlaste vahel, loomaks pilti, et teised riigid ei saa enam USAd usaldusväärseks globaalseks liidriks pidada, rääkis allikas.

NBC teatel on luureametid hoogustanud jõupingutusi, uurimaks Putini isiklikku finantsimpeeriumi kui osa võimalikust kättemaksust.

Luure Keskagentuur (CIA) ega ka Ühendriikide luureülem ei soovinud NBC-le kommentaare anda.

President Obama, kuid ka mitmed senaatorid nõuavad erapooletut juurdlust selgitamaks, kuivõrd presidendivalimistele eelnenud küberrünnakud olid seotud Venemaaga ning kui ulatuslikud need olid.

Valge Maja: USA-vastaste küberrünnakute eest vastutab Putin

Valge Maja asetas neljapäeval USA valimisprotsessi mõjutada üritanud küberrünnakute eest vastutuse Vene presidendile Vladimir Putinile.

"Ma ei usu, et Vene valitsuses juhtub sellise tähtsusega asju ilma Vladimir Putini teadmiseta," ütles Ühendriikide presidendi Barack Obama nõunik Ben Rhodes telekanalile MSNBC.

"Kõik, mida me teame sellest, kuidas Venemaa tegutseb ja kuidas Putin sealset valitsust kontrollib, viitab sellele, et kui rääkida sedavõrd olulisest kübersissetungist, puudutab see valitsuse kõrgemaid tasandeid," ütles ta.

"Ja lõppude lõppuks on Vladimir Putin see ametnik, kes vastutab Vene valitsuse tegevuse eest," lausus Rhodes.

Kreml mõistis USA küberrünnakusüüdistused hukka

Kreml mõistis reedel hukka USA häkkimissüüdistused pärast seda, kui Ühendriikide president Barack Obama lubas maksta kätte väidetavate Vene küberünnakute eest.

"Praegu tuleb neil kas lõpetada sellest rääkimine või esitada mingid asitõendid. Muidu mõjub see äärmiselt laimavana," ütles Vene presidendi Vladimir Putini pressiesindaja Dmitri Peskov pressikonverentsil Jaapanis.

Toimetaja: Laur ViirandReformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.