USA valijamehed kogunevad presidendile häält andma ({{commentsTotal}})

{{1482143364000 | amCalendar}}

Ühendriikides koguneb 538 valijameest esmaspäeval, et presidendiks valitud Donald Trumpi võit ametlikuks teha.

Föderaalseaduses on 19. detsember sätestatud päevana, mil valijamehed peavad kokku tulema. Igaüks neist peab andma kaks häält: ühe presidendile ja teise asepresidendile. Allkirjastada tuleb kuus koopiat, kus valijamees oma hääle andmist kinnitab, vahendasid CNN, BBC, Politico ja New York Times.

Iga osariigi valijameeste hulk vastab tema esindajate ja senaatorite arvule kongressis. Kokku on valijamehi 538.

Valijameestel ei ole ei põhiseaduse ega föderaalseaduse järgi kohustust oma osariigi rahvahääletuse tulemusele vastavalt hääletada. Küll aga kehtib mõnedes osariikides seadusesäte, mis seob valijamehe sealse rahvahääletuse tulemusega. On ka osariike, kus oma piirkonna hääletustulemusega vastu läinud valijameest võib trahvida või isegi välja vahetada.

Valijamehed tulevad häält andma 50 osariigi pealinnas ja Columbia ringkonnas. Pärast seda on järgmine samm 6. jaanuaril, mil kongress peab hääled ametlikult üle lugema. Häälte ülelugemise järel on otsus lõplik ja Trump nimetatakse ametisse 20. jaanuaril.

Valijameeste kogunemine on tavaliselt lihtsalt formaalsus, kuid sel aastal toimub see ajal, mil väidetakse, et Venemaa häkkerid püüdsid USA valimistulemusi kallutada.

Kandidaat peab saama vähemalt 270 valijamehe hääle, et Valgesse Majja pääseda. Trump võitis valimised 306 valijamehe häälega 30 osariigist.

Kuna demokraatide presidendikandidaat Hillary Clinton sai rahvahääletusel üle 2,8 miljoni hääle Trumpist enam, siis on Trump läbi aegade kõige kehvema rahvahääletustulemusega valimised võitnud president.

Vastuolulised valimised

See, et Hillary Clinton kogus rahvahääletusel Trumpist ligi kolm miljonit häält rohkem, kuid sai vaid 232 valijamehe hääled, on toonud kaasa taas üleskutseid valimiskogu kaotamiseks, kuna kriitikute sõnul on see ebademokraatlik ja ebaõiglane.

Samuti on USA luureagentuurid järeldanud, et Venemaa häkkis demokraatide rahvuskomitee e-kirju ning lekitas Clintoni kohta piinlikke kirju, püüdes kallutada valimisi Trumpi poole.

Pühapäeval pakkus Clintoni kampaania juht John Podesta lausa, et Trumpi meeskond võis teha Venemaaga küberrünnakuga seoses kokkumängu.

Vabariiklased eitavad neid väiteid.

Petitsioon Trumpi vastu

Miljonid ameeriklased, kelle hinnangul ei sobi Trump presidendiks, on andnud internetis allkirja petitsioonile, mis kutsub vabariiklastest valijamehi üles mitte järgima hääletamisel oma osariigi tulemusi.

Trumpi vastased on postitanud valijameestele koopiaid riigimehe Alexander Hamiltoni kirjutistest, mis ütlevad, et valimiskogu kohtumine "pakub moraalset kindlust, et presidendiamet ei lähe kunagi kellegi sellise kätte, kellel ei ole vajalikul määral nõutud kvalifikatsiooni".

Osad demokraatidest valijamehed on püüdnud veenda vabariiklastest valijamehi hääletama Trumpi vastu.

Osad neist püüavad nii meeleheitlikult peatada Trumpi presidendiks saamist, et on pakkunud isegi välja selle, et hääletavad Hillary Clintoni vastu ja liituvad teiste valijameestega, kes lähevad vabariiklaste konsensuskandidaadi taha.

Valijamehed pole kohustatud Trumpi poolt hääletama

USA põhiseaduse või föderaalseaduse kohaselt pole valijameestel kohustust kindlal viisil hääletada.

29 osariiki ja Columbia ringkond seovad oma valijamehed küll seadusega, kuigi nn uskmatud valijamehed, kes astuvad vastu osariigi rahvahääletuse tulemustele, seisavad tavaliselt silmitsi lihtsalt trahviga.

Ajalugu näitab, et on väga haruldane, kui valijamees astub vastu oma osariigi valijatele.

Valimistulemuste muutumine pole tõenäoline

On väga ebatõenäoline, et valijamehed astuvad seekord pretsedenditu sammu ja muudavad valimiste tulemusi.

Vabariiklastest on vaid Texase valijamees Chris Suprun avalikult öelnud, et ei anna oma häält Trumpile.

Trumpi tagasilükkamiseks oleks aga vaja, et 38 vabariiklaste valijameest otsustaks tema vastu hääletada. Ning isegi see tõenäoliselt vaid lükkaks Trumpi ametisse nimetamise edasi.

Kui ükski kandidaat ei saa valimiskogus 270 häält, siis peab järgmise presidendi üle hääletama esindajatekoda, mis on praegu vabariiklaste kontrolli all.

Trump: minu toetajaid põlataks, kui nad inimesi ähvardaks

Donald Trump kirjutas pühapäeval Twitteris, et tema toetajaid hakataks põlgama, kui nad ähvardaksid inimesi nii nagu teevad need, kes ähvardavad valijamehi, püüdes veenda neid hääletama kellegi teise kui tema poolt.

"Kui minu paljud toetajad käituksid ja ähvardaksid inimesi nii nagu teevad need, kes valimised kaotasid, siis neid põlataks ja kutsutaks kohutavate nimedega!" kirjutas Trump.

Pärast 8. novembri valimisi on paljud tänavused valijamehed saanud tapmisähvardusi, ahistavaid telefonikõnesid ja vihakirju.

Hiljuti on asutanud osad valijamehed liikumise, mis kutsub üles hääletama mõne teise kandidaadi kui Donald Trumpi või isegi Hillary Clintoni poolt.

Toimetaja: Karin Koppel, Merili NaelÜleujutus Rocca al Mares.Üleujutus Rocca al Mares.
Tugev vihmasadu põhjustas Rocca al Mare keskuses uputuse

Neljapäevaõhtune tugev vihmasadu põhjustas üleujutusi mitmel pool Tallinnas, sealhulgas tekkis uputus Rocca al Mare keskuses.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.