Türgi teatel on Aleppost evakueeritud 20 000 inimest ({{commentsTotal}})

{{1482146547000 | amCalendar}}

Süüria linnast Aleppost evakueeriti esmaspäeval tuhandeid inimesi. Türgi andmetel on kokku evakueeritud linnast 20 000 inimest.

Esmaspäeval on seni evakueeritud umbes 4500 inimest, vahendasid Reuters, BBC ja "Aktuaalne kaamera".

Evakueeritute hulgas oli ka seitsmeaastane Bana Alabed, kes oli Twitterisse teinud postitusi linnas oleva olukorra kohta. Twitteris teadetega üle kogu maailma paljudele omaks saanud tüdruk pääses minema koos emaga.

"Me olime nagu vangid, pantvangid, kuid viimaks me jõudsime siia ja me täname Jumalat ja kõiki oma sõpru, kes meid aitasid," ütles Bana Alabedi ema Fatemah Alabed.

ÜRO ametniku ja organisatsiooni Süüria Inimõiguste Vaatleja (SOHR) teatel jõudsid bussid evakueeritutega Aleppost läänes asuvatesse piirkondadesse.

Allikad ütlesid, et samal ajal lahkusid Idlibist põhjapool asuvatest mässuliste piiramisrõngas olevatest al-Foua ja Kefraya küladest kümme bussi valitsuse aladele.

Tsiviilelanike, sealhulgas haavatute evakueerimist kahest külast nõudsid Süüria armee ja selle liitlased enne, kui lubasid Aleppos lõksus olnud mässulistel ja tsiviilelanikel lahkuda.

Pühapäeval ründasid ja süütasid relvastatud mehed põlema al-Foua ja Kefraya küladest lahkuvaid busse, hüüdsid "Jumal on suur" ning vehkisid põlevate sõidukite ees relvadega.

Vastasseis peatas nädalavahetusel Aleppo evakueerimise.

"Keerulised evakueerimised Ida-Aleppost ning al-Fouast ja Kefrayast käib täies hoos. Kõikide inimeste evakueerimiseks on vaja rohkem kui 900 bussi. See ei tohi nurjuda," ütles ÜRO humanitaarabi juht Süürias Jan Egeland Twitteris.

Türgi välisminister Mevlut Cavusoglu ütles, et Aleppost on siiani evakueeritud umbes 20 000 tsiviilelanikku.

ÜRO andmetel päästeti Aleppo idaosast ka ligi 50 lastekodus lõksus olnud last, kellest osad olid raskete vigastustega.

Patsientide evakueerimist Aleppost juhtiv arst Ahmad al-Dbis ütles Reutersile, et linnast lahkus 89 bussi.

"Osad evakueeritud ütlesid meile, et mõni laps suri pika ootamise ja külma ilma tõttu ajal, mil nad evakueerimist ootasid," rääkis al-Dbis.

Aleppos olev fotograaf ja õde Aref al-Aref ütles, et nende jaoks, kes endiselt ootavad Aleppost lahkumist, on tingimused väga halvad.

"Ma olen jätkuvalt Aleppos. Ma ootan, et nad evakueeriksid lapsed ja naised enne. Siin on väga külm ja suur nälg. Ootamine on pikk. Inimesed põletavad puitu ja riideid, et tänavatel sooja saada," kirjeldas ta.

ÜRO saadik: Aleppo on esmaspäeva õhtuks tühjendatud

Süüria saadik ÜRO-s Bashar Ja'afari ütles, et Aleppost on inimesed evakueeritud esmaspäeva õhtuks.

"Viimased terroristid osades Aleppo idaosa piirkondades evakueerivad oma tugipunkte ja Aleppo on täna õhtuks puhas," ütles ta.

Ta lisas, et kuigi Süüria ei ole vastu ÜRO julgeolekunõukogu resolutsioonidele, mis austavad rahvusvahelisi humanitaarõigusi, kirjeldas ta äsja heaks kiidetud resolutsiooni kui "lihtsalt järjekordset osa jätkuvast propagandast Süüria ja selle terrorismivastase võitluse vastu".

ÜRO saadab vaatlejad

ÜRO julgeolekunõukogu kiitis esmaspäeval ühehäälselt heaks resolutsiooni, mille kohaselt saavad ÜRO ametnikud vaadelda Ida-Aleppo evakueerimist ja endiselt linna jäänud elanike ohutust.

15-liikmeline nõukogu kiitis heaks Prantsusmaa koostatud kohandatud resolutsiooni, mis nõuab, et kõik osapooled tagaksid kohese ja ohutu ligipääsu vaatlejatele.

Resolutsiooni tekst on Venemaa ja Prantsusmaa kompromissi tulemus. USA usub, et see võetakse ühehäälselt vastu.

Tuhanded inimesed ootavad lahkumist

Venemaa, Iraani ja Türgi välis- ja kaitseministrid kohtuvad teisipäeval Moskvas, et püüda anda Aleppo olukorra lahendamisele uus tõuge.

Kaalul on tuhandete inimeste elu, kes on jätkuvalt Aleppos viimases mässuliste piirkonnas lõksus.

Nad on oodanud Aleppost lahkumise võimalust alates möödunud nädala teisipäevast, mil jõuti kokkuleppele relvarahus ja evakuatsiooniplaanis. Leppe täitmine on aga mitu korda takerdunud.

Ilm Aleppos on niiske ja väga külm ning paljudel inimestel ei ole seal varjupaika. Samuti pole mässuliste aladel piisavalt inimestele vajalikke teenuseid.

Sukari linnaosas anti igale perekonnale järjekorranumber, mille alusel nad said bussidesse minna.

"Kõik ootavad, kuni nad evakueeritakse. Nad tahavad lihtsalt põgeneda," ütles evakueerimist oodanud endine õpetaja Salah al-Attar oma viie lapse, naise ja emaga.

Aleppo linn oli neli aastat jagunenud suurest kaheks: mässuliste kontrolli all olnud idaosaks ja valitsuse kontrolli all olnud lääneosaks.

Aleppo tagasivõtmine on siiani Süüria presidendi Bashar al-Assadi suurim võit ligi kuus aastat kestnud kodusõjas. Lahingud ei ole aga kaugeltki läbi, sest suured alad riigist on jätkuvalt ülestõusnute ja islamimässuliste kontrolli all.

Toimetaja: Karin Koppel, Merili NaelMaria Sepperi uue ettevõttega rendilepingu sõlminud Viimsi vald lubab õigeaegsel tasumisel silma peal hoida.Maria Sepperi uue ettevõttega rendilepingu sõlminud Viimsi vald lubab õigeaegsel tasumisel silma peal hoida.
Viimsi vald sõlmis lepingu Teletorni äpardunud ja võlgades toitlustajaga

Ettevõtja Maria Sepper, kes pidi avama Teletornis restorani, ent ei suutnud lepingut vaatamata tähtaegade korduvale edasilükkamisest ikkagi täita, on loonud uue, ilma maksuvõlgadeta ettevõtte, millega Viimsi vald sõlmis rendilepingu. Enamik Sepperi ettevõtetest on võlgades, kuid ettevõtja kinnitab, et tegeleb võlakoormuse vähendamisega.

"Lotte lood!""Lotte lood!"
ETV2 toob sügisest ekraanile tippnäitlejatega seriaali "Lotte lood!"

Juba oktoobris jõuab ETV2 eetrisse uhiuus seriaal Leiutajateküla vahvatest ja lõbusatest seiklustest. Lastesaadete toimetuse juht Margus Saar ütles, et Lotte seiklused on Eestis lapsepõlve loomulik osa, mistõttu on imelik, et joonisfilmide, raamatute ja muusikalilavastuste kõrval veel telesarja pole.

Tallinn.Tallinn.
Linnapeakandidaadid vastavad | Suur-Tallinn peab sündima loomulikul teel

Kuigi Tallinna ümbritsevad rõngasvallad on tugevalt pealinnaga seotud, ei leia meerikandidaadid, et näiteks Jüri, Viimsi või Tabasalu peaks liitma Tallinnaga. Tallinna tegevlinnapea Taavi Aasa hinnangul juhtub see tulevikus paratamatult, kuid selle aluseks peab olema loomulik integratsioon läbi koostöö mitte sundliitmine. 

20. august presidendi Roosiaias20. august presidendi Roosiaias
Galerii: Vaata, kuidas jõudis ETV-sse suurejooneline ülekanne roosiaiast

20. augustil toimus presidendi roosiaias pidulik vastuvõtt, et tähistada Eesti iseseisvuse taastamise aastapäeva.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.