"Välisilm": pinged Poola valitsuse ja opositsiooni vahel on muutunud ohtlikult tugevaks ({{commentsTotal}})

Poolas kestavad mitmendat päeva meeleavaldused ajakirjandusvabaduse piiramise üle. Pinged konservatiivse valitsuse ja Euroopa-meelse opositsiooni vahel on muutunud ohtlikult tugevaks ning ka rahvas on polariseerunud.

Esmaspäeval jätkusid valitsusvastased protestid parlamendihoone juures juba neljandat päeva. Protestijaid on nädalavahetuse vabade päevadega võrreldes küll vähemaks jäänud, aga allesjäänud ei kavatsegi järele anda, vahendas "Välisilm".

Kõige rohkem vihastab protestijaid just valitsuse plaan ajakirjanike ligipääsu parlamendile oluliselt piirata.

"Me kavatseme siia jääda, kuni me näeme tulemusi, kuni demokraatlik protsess on taastatud, kuni vaba ajakirjandus ja avalikkus pääsevad sisse sellesse hoonesse, sest see on demokraatia tempel. Praegu oleme me siit välja visatud, ajakirjandus on välja visatud, opositsioonilised parlamendi liikmed on välja visatud. Nemad pääsesid sinna tagasi, seega lähevad asjad paremaks. Aga meie siit ära ei lähe," rääkis meeleavaldaja Jan-Grabiec Hall.

Meelt ei avaldata ainult parlamendihoone juures, vaid ka põhiseaduskohtu ees. Seal avaldatakse tänu kohtu ametist lahkuvale esimehele Andrzej Rzeplinskile, kes seisis vastu seadusemuudatustele, mida meeleavaldajad peavad põhiseaduse vastaseks.

Valitsev Õiguse ja Õigluse Partei hakkas põhiseaduskohut painutama juba mullu sügisel, kohe pärast võimule saamist. Valitsuse vastuvõetud muudatused just põhiseaduskohtu tööd puudutasidki ning kohus ise kuulutas need õigustühiseks. Et need tegelikult aga ikkagi kehtima hakkasid, oli kohtu töö tükk aega halvatud.

Tänavu suvel sekkus toimuvasse Euroopa Komisjon ning andis Poola valitsusele kolm kuud seaduste tagasipööramiseks. Seda suure nurinaga ka tehti.

Ka ajakirjandusvabadust on püütud piirata varemgi ning selle aasta alguses korraldati ajakirjandusvabaduse kaitseks ulatuslikud meeleavaldused. Olukorda, kus ajakirjanikud parlamendihoonest lihtsalt välja visatakse ning sealjuures nende kaameraid lõhutakse, pole aga varem ette tulnud.

Valitsus ja tema võimukandjad vabandavad, et tegelikult ei püüta ajakirjandust piirata, vaid koguni selle töötingimusi paremaks muuta.

"Me kõik teame, et ajakirjanike töötingimused pole parimad. Need ei ole head ja vajavad mõnevõrra parandamist, pisut muutmist. Need muutused ei takista mingil viisil ajakirjanike juurdepääsu sündmustele seimis ja senatis," kinnitas Poola senati esimees Stanislaw Karczewski.

Poola president Andrzej Duda püüab ajakirjandusvabaduse ja ka uue, samuti põhiseaduse vastaseks peetava riigieelarvega seotud poliitilist kriisi lahendada.

Pinged konservatiivse ning Euroopa Liitu umbusaldava valitsuse ja Euroopa-meelse opositsiooni vahel on muutunud aga ohtlikult tugevaks. Ka Poola rahvas on valitsuse pooldamises ja sellele vastu seismises polariseerunud.

Poola välisminister Witold Waszcykowski aga süüdistas esmaspäeval ajakirjandust, meeleavaldajaid ja opositsiooni seaduserikkumises ning õigustas valitsust.

"Me ei kavatse tõkestada opositsioonimeedia ligipääsu mitte mingite vahenditega, me ei kavatse takistada ajakirjandust ega piirata selle ligipääsu parlamendile, me ei kavatse piirata õiguspäraseid meeleavaldusi. Me lihtsalt tahame, et meelt avaldataks rahumeelsel viisil, vägivallatult, seadust rikkumata," ütles minister.

Meeleavaldajate sõnul kaevab valitsus endale ajakirjandusvabaduse piiramisega ise auku, sest rahva usaldus valitsuse vastu on ammu kadunud, aga valitsuse tegevust kontrolliva ajakirjanduse kaudu saavad inimesed vähemalt teada, mida valitsus teeb. Kui aga ka ajakirjandus enam valitsuse ja parlamendi tööd adekvaatselt kajastada ei saa, süveneb infosulgu jäänud rahva viha veel.

Meeleavaldajate öeldu kehtib aga ainult poole rahva, peamiselt linnades elava ning haritud seltskonna osas. Teine pool rahvast on valitsusega väga rahul, ka toetusmeeleavaldusi on viimastel päevadel peetud.

Ilmselt kõige tuntuma Poola poliitiku, legendaarse Solidaarsuse juhi ning endise presidendi Lech Walesa sõnul lihtsat teed kriisist välja pole ning parim oleks siiski, kui Õiguse ja Õigluse Partei valitsus tagasi astuks.

Toimetaja: Merili NaelÜleujutus Rocca al Mares.Üleujutus Rocca al Mares.
Tugev vihmasadu põhjustas Rocca al Mare keskuses uputuse

Neljapäevaõhtune tugev vihmasadu põhjustas üleujutusi mitmel pool Tallinnas, sealhulgas tekkis uputus Rocca al Mare keskuses.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.