Berliini jõuluturu rünnaku asjus kinni peetud mees lasti vabaks, tegelik ründaja on endiselt jooksus ({{commentsTotal}})

{{1482227430000 | amCalendar}}

Berliinis esmaspäeval jõuluturul inimeste sekka sõitnud ning vähemalt 12 inimest tapnud ja 48 inimest vigastanud veokijuhiks peeti esialgu 23-aastast pakistanlast, kes aga oma süüd eitas. Hiljem kinnitati, et politsei võttis siiski kinni vale mehe ja ründaja on senini vabaduses, mis omakorda tähendab, et terrorioht on endiselt kõrge. Ekslikult kinni peetud pakistanlasest varjupaigataotleja pääses teisipäeva õhtul vabadusse. Rünnaku eest võttis hiljem vastutuse äärmusrühmitus ISIS.

Teisipäevaõhtuse seisuga on Berliini jõuluturu rünnakuga seoses teada järgmised asjaolud:

* Keegi hetkel veel teadmata isik sõitis esmaspäeva õhtul kella 21 paiku Berliinis Breitscheidplatzi jõuluturul viibinud inimeste pihta:

* hukkus 12 inimest;

* vigastada sai 48 inimest, kellest kümme on raskes seisundis;

* politsei hinnangul on tegu terrorirünnakuga;

* ründaja võib olla endiselt liikvel ning ta võib olla relvastatud. Võimalik, et tulekul on veel rünnakuid;

* veoauto on pärit Poolast ning kuulub sealsele transpordiettevõttele. Sõiduk asus Lääne-Poolast Berliini poole teele esmaspäeva pärastlõunal;

* ohvritest kuus on Saksamaa kodanikud. Üks ohvritest on aga 37-aastane Poola kodanik, kes oli veoauto algne juht. Politsei kinnitusel oli ta maha lastud;

* teisipäeva õhtul võttis Berliini rünnaku eest vastutuse äärmusrühmitus ISIS.

Olulised küsimused, mis pole veel vastust saanud:

* rünnaku sooritaja isik pole teada. Esmaspäeva õhtul kinni peetud mees eitab oma seotust ning ka politsei on üsna veendunud, et kinnipeetava näol pole tegu süüdlasega;

* rünnakuga seotud isikute arv pole teada ehk süüdlasi võib olla rohkem kui üks;

* rünnaku põhjust hetkel veel ei teata. Islamiäärmuslik motiiv on võimalik, kuid politseil pole selle kohta kindlaid tõendeid;

* politsei ei tea, kas rünnaku sooritamiseks saadi juhiseid kuskilt mujalt;

* täpsed andmed välismaalastest ohvrite kohta puuduvad. Eesti ja Soome välisministeerium on kinnitanud, et praeguste andmete kohaselt nende kodanikke ohvrite seas pole.

Meedias kirjutati juba varem, et kinni on peetud vale mees

Esialgu ründajaks peetud 23-aastane pakistanlane saabus Saksamaale umbes aasta eest. Ta sai tähtajalise elamisloa tänavu juunis, vahendas Reuters ajalehte Die Welt, kes tugines kriminaalpolitsei aruandele. Pärastlõunal kirjutas väljaanne, et politsei võttis kinni vale mehe.

"See on vale mees," sõnas kõrge politseiallikas. "Seetõttu oleme uues olukorras. Tõeline kurjategija on jätkuvalt relvastatud ja võib uut kahju põhjustada.

"Tõepoolest ei ole tegelikult selge, kas tegu on selle autojuhiga," tunnistas ka Berliini politsei president Klaus Kandt.

Saksama peaprokurör ütles pressikonverentsil, et uurimine käib ning tuleb olla teadlik, et kinni peetud mees ei pruugi olla ründaja. Samuti ei ole tema sõnul veel kindlaks tehtud, kas kurjategijal oli kaasosalisi. Selge pole seegi, kas ründaja sai kellegi käest juhiseid või tegutses omapäi.

Holger Munch Saksamaa kriminaalpolitseist ütles BBC teatel, et võimud peavad olema valmis teistekski sarnasteks rünnakuteks. Politsei kutsus kõiki sakslasi üles valvsusele.

Kõikide ohvrite isikut ei ole veel kindlaks tehtud, kuid prokuratuur arvab, et enamik neist on sakslased.

Angela Merkel rääkis ajakirjanikele, et juhtunu asjaoludes on veel palju segast, kuid praegu teadaolev annab alust järeldada, et tegu oli terrorirünnakuga. "Ma tean, et eriti raske on meil kõigil taluda seda, kui saab kinnitust, et teo toime pannud isik oli keegi, kes taotles kaitset ja varjupaika," nentis kantsler.

Saksa siseministeeriumi teatel suurendatakse julgeolekumeetmeid kõigil teistel riigi jõuluturgudel.

Esmaspäeva õhtul kihutas veoauto Berliinis Breitscheidplatzil jõuluturul viibinud inimeste hulka. Autoroolis olnud mees pääses põgenema, kuid politsei pidas hiljem kinni isiku, keda ründajaks pidas. Die Welt kirjutas, et üks turul viibinud inimene nägi kahtlusalust rahvahulka ramminud veoauto kabiinist välja hüppamas ja rahva sekka kadumas.

Anonüümsust palunud tunnistaja järgnes arvatavale kurjategijale ja püsis umbes kaks kilomeetrit tema kannul, olles samal ajal telefonitsi politseiga ühenduses, et teda kahtlusaluse asukohast informeerida. Politsei pidas mehe kinni Tiergarteni võidusamba lähedal.

Teisipäeva õhtul aga lasti kinni peetud pakistanlane vabadusse, sest võimud veendusid lõplikult, et temal pole juhtumiga midagi pistmist.

Poola veokijuhiga ei saadud juba tunde enne rünnakut ühendust

Veokist leiti veel üks inimene, kes oli maha lastud. Brandenburgi siseminister Karl-Heinz Schröter ütles ajakirja Focus Online teatel, et tegu oli ilmselt Poola autojuhiga, kes oli ohver, mitte kurjategija. Relva, millega ta tapeti, ei ole leitud.

Veokijuht, 37-aastane poolakas Lukasz Urban oli saabunud Berliini mitu tundi enne rünnakut ja rääkis kella 15 paiku oma abikaasaga telefonitsi, ütles veokijuhi sugulane Ariel Zurawski, kellele veoettevõte kuulub.

Kui naine mehele hiljem tagasi helistas, ei vastanud ta enam kõnele. "Telefon oli lihtsalt vaikne. Ta oleks vastu võtnud, kui oleks parajasti puhanud, eriti arvestades, et helistajaks oli tema naine," rääkis Zurawski.

Kella 15.45 ajal võis tema sõnul GPS-ist näha, kuidas veok edasi-tagasi liikus, nagu oleks keegi sellega sõitmist harjutanud. "Teadsin, et midagi on valesti," lausus ta.

Politsei otsis tururünnaku järel läbi asüülitaotlejate keskuse

Saksa politsei otsis juhtunu tõttu läbi endises Tempelhofi lennujaamas asuva majutuskeskuse. Operatsioonis osales kuni 250 politseinikku, vahendas BNS DPA uudist.

Agentuur tsiteeris Berliini põgenikeameti pressiesindajat Sascha Langenbachi, kelle sõnul küsitles politsei nelja meest, kuid kedagi kinni ei peetud.

Ajakirjanikega suhelnud majutuskeskuse elanik mõistis juhtumi karmilt hukka.

"Tahame avaldada kaastunnet sakslastele. See on terrorism. Oleme terrorismi ohvrid nii nagu teisedki. Põgenesime oma riigist terrorismi pärast. Mitte keegi, kel vähegi mõistust, ei toeta selliseid tegusid," rõhutas Süüriast pärit põgenik Ibrahim Sufi.

Immigratsioonivastase partei Alternatiiv Saksamaale (AfD) liige Marcus Pretzell süüdistas Twitteri postituses rünnakus Merkelit. AfD juht Frauke Petry ütles aga, et Saksamaa ei ole enam turvaline riik ning radikaalne islamiterrorism on tunginud Saksamaa südamesse.

Saarimaa siseminister: riik on sõjaseisukorras

Saarimaa liidumaa siseminister Klaus Bouillon rääkis Saksa telekanalile SR jõuluturul toimunut kommenteerides, et Saksamaa on sõjaseisukorras. "Peame ütlema, et oleme sõjaseisukorras, kuigi mõned inimesed, kes soovivad igas asjas alati vaid head näha, ei taha seda tunnistada," lausus Bouillon.

Merkeli Baierimaa sõsarpartei Kristlik-Sotsiaalse Liidu (CSU) esimees Horst Seehofer ütles, et juhtunu tõttu tuleks Saksamaa immigratsiooni- ja julgeolekupoliitikas muudatusi teha. "Võlgneme selle ohvritele, kannatanutele ja kogu elanikkonnale, et immigratsiooni- ja julgeolekupoliitika asjus ümber mõelda ja seda muuta," sõnas ta.

Slovakkia peaminister Robert Fico sõnas, et rünnak peaks muutma ELi liikmesriikide suhtumist migratsiooni. "Faktid on selged: 2016. aasta veebruaris Saksamaale saabunud ja põgenikustaatuse saanud migranti... kuulatakse nüüd üle kahtlustatuna selles õõvastavas, eemaletõukavas kuritöös," lausus Fico, viitamata, millistele allikatele ta tugineb.

Ta lisas, et rünnak muudab kahtlemata ELi liikmesriikide suhtumist migratsiooni ning kannatuste karikas on hakanud üle ajama. Euroopa avalikkus ootab Fico arvates rangemaid meetmeid.

Liidukantsler Merkel külastas sündmuskohta ja mälestas hukkunuid

Esmaspäeval külastas sündmuskohta ka liidukantsler Angela Merkel, kes asetas hukkunute mälestuseks lilli.

Valitsusjuht ütles, et see oleks põlastusväärne, kui selguks, et rünnaku korraldajaks oleks asüülitaotleja. Samas kutsus ta hoiduma hinnangutest enne, kui asjaolud on selged.

"Me ei taha elada hirmus, mis meid halvab. Isegi sellisel raskel ajal. Leiame jõudu elada sellist elu Saksamaal nagu tahame ehk vabalt, koos ja avatult," sõnas Merkel.

Jõuluturgude juurde püstitatakse teetõkkeid

Kuna rünnaku sooritaja on tõenäoliselt endiselt vabaduses ning terrorioht Euroopas on laiemalt pühadeperioodil kõrge, asusid Saksa võimud rakendama jõuluturgude lähistel tugevdatud turvameetmeid.

Näiteks piiratakse jõuluturud teetõketega, mis peaksid analoogsete veokirünnakute eest kaitsma.

Mitmes Euroopa riigis, sealhulgas Saksamaal ja Prantsusmaal, on julgeolekuorganid viimasel ajal hoiatanud, et islamiäärmuslastest terroristid kavandavad pühadeperioodil rünnakuid. Erilise tähelepanu alla olevat sihtmärkidena võetud just nimelt erinevad jõuluturud.

Alles eelmisel nädalal teatasid Saksa võimud, et suutsid üht sellist terrorirünnakut - täpsemalt pommiplahvatust - ennetada.

Veoauto kasutamine aga tuletab meelde suvel Prantsusmaal Nice'is aset leidnud terrorirünnakut. Prantsusmaa võimud teatasid esmaspäeva õhtul, et jõuluturgudel võetakse kasutusele varasemast veelgi suuremad turvameetmed.

Berliinis on Brandenburgi väravad Saksa lipu värvides.

Rünnaku eest võttis vastutuse ISIS

Äärmusrühmitus ISIS andis teisipäeva õhtul oma häälekandjaks oleva uudisteagentuuri Amaq vahendusel teada, et võtavad vastutuse Berliini terrorirünnaku eest.

Samas on olnud juba pikemat ISIS-e strateegiaks võtta vastutus võimalikult suure hulga terrorirünnakute eest ja seega ei saa avalduse põhjal veel järeldada, kas rünnaku sooritaja ja terroriorganisatsiooni vahel oli ka mingeid reaalseid sidemeid või oli tegu vaid ISIS-est innustust saanud üksiküritaja(te)ga. 

Toimetaja: Karin Koppel, Laur ViirandOpositsiooni esindajad on trahvide sissetulekuga sidumise vastu

Riigikogu opositsioonierakondade esindajad ei toeta valitsusliidu algatusel justiitsministeeriumis valminud eelnõu, millega raskemate väärtegude puhul sõltuks trahvisumma inimese ametlikust sissetulekust.

Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.
Merkel osaleb Tallinnas 29. septembril toimuval tippkohtumisel

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel osaleb 29. septembril Tallinnas toimuval Euroopa Liidu digitaalvaldkonna tippkohtumisel.

tamm ja krummtamm ja krumm
Vaata uuesti: Tamm ja Krumm annavad saunale võimaluse

Pühapäeva õhtul Kadrioru roosiaias toimunud presidendi vastuvõttu väisasid ka näitlejad Katariina Tamm ja Piret Krumm, tuues endaga rea humoorikaid sketše.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.