"Pealtnägija": fentanüülisõltlastel puudub usk metadooniravisse, lahendust näevad heroiinis ({{commentsTotal}})

Tuhandete Eesti fentanüülisõltlaste eest "Pealtnägijas" kõnelenud sõltlased kinnitavad, et metadooniravi ei anna soovitud tulemusi ning parem oleks see asendada mõne muu ainega, näiteks heroiiniga.

Teadaolevalt on Eestis ligikaudu 10 000 süstivat narkomaani ehk pea sama palju kui Haapsalus elanikke. Seda kummastavam on, et isegi vastutajad ise möönavad, et riigi narkoennetus kiratseb – puudub raha, pikaajaline visioon ja mõnede kriitilisemate hinnangul koguni tahe midagi muuta.

Politsei- ja piirivalveameti narkotalituse juht Leho Laur usub, et fentanüül on tulnud, et jääda. "Sellist arengut, et fentanüüli Eestis üldse ei ole, ma lähima kümne aasta perspektiivis kindlasti ei näe."

Fentanüül ehk “valge hiinlane” on sünteetiline opioid, mida meditsiinis kasutatakse narkoosina. Eesti narkoturule jõudis fentanüül aga milleeniumi paiku, kui vahetas välja siin seni laastanud heroiini. Ja kuigi jutt käib sadadesse miljonitesse küündivast aastakäibest, on politsei narkoärikatega võitlemisel alati paar sammu maas.

N-ö laborit ei ole Eestis kunagi menetluse käigus avastatud. Küll aga on politseile laekunud informatsioon ja ka menetluses kinnitust leidnud asjaolud, et seda ainet tuuakse Eestisse Venemaalt.

Leho Laur ütleb, et fentanüüliäri kui illegaalne äri ja keelatud tegevus Eestis on kõige kõrgema konspiratsioonitasemega kuritegevuse liik üldse. "Kus ma näen vajakajäämist politsei tegevustes ja töödes, ongi see, et me ei suuda selle konspiratsioonitasemega niivõrd edukalt ühte sammu käia."

Metadoon kui kark hommikul jalule saamiseks

28-aastane endine tarkvarainsener Gert ja 30aastane kahe lapse ema Aleksandra [nimed muudetud] olid ainsad, kes soostusid oma fenanüüliprobleemist telekaamera ees rääkima.

Gert on seitse ja Aleksandra viis aastat tarvitanud kõige kangemat Eestis leiduvat uimastit – fentanüüli. Praegu on mõlemad metadooni asendusravil.

Metadooniravi halb külg on aga need, mis on igal narkootikumil - ka see aine tekitab sõltuvust. Gert ütles, et umbes 90 protsenti neist, kes käivad metadooni asendusravil, tarvitavad fentanüüli jätkuvalt edasi.

"Metadoon on nagu kark: ärkad hommikul üles ja sul on räigelt sitt olla, sa jood selle metadooni ära ja siis sa oled võimeline minema varastama või raha sebima. 90 protsenti patsientidest jätkuvalt tarvitavad fentanüüli edasi ja kasutavad metadooni karguna," rääkis Gert.

Peale narkomaanide endi on metadooniravi kritiseeritud ka teaduspõhiselt. Vast kõige üllatavamad kriitikud tulevad politsei ridadest.
Näiteks endine Põhja prefektuuri narkopolitsei ülem Kaido Kõplas väidab oma eelmisel aastal kaitstud magistritöös, et puudub süsteemsus ja ülevaade, kellele metadooni jagatakse ning - mis kõige halvem - maksumaksja poolt kinni makstud uimasti lekib mustale turule. Sama kinnnitas ka narkopolitsei juht Leho Laur.

Murekohti on teisigi. Näiteks avastatakse igal aastal vähemalt paari üledoosisurma puhul, et kombinatsioonis teiste ainetega oli surma põhjuseks metadoon.

See kõik on teinud valdkonnaga seotud inimesi ärevaks ning kui veel mõned aastad tagasi olid valdkonnaga seotud ametnikud kindlalt metadooniusku, siis täna küsivad paljud, kas Eestil poleks aeg uuteks lahendusteks.

Üks variant on asendada metadoon mõne muu ainega. Näiteks Šveitsis on ametlikud heroiinipunktid, mille loogika on sama.

"See on ainuke asi, mis teeb sõltlase peas selle kliki ära, ta võtab selle [fentanüüli] isu ära. Metadoon seda ei tee," rääkis Gert kogemuste põhjal.

Gerdi hinnangul oleks heroiini positiivseim mõju see, et see muudaks inimese taas ühiskonna täisväärtuslikuks liikmeks.

"Narkomaanil hakkab lihtsalt igav, tal on see aine kogu aeg olemas. Nad lähevad tööle, sest see ongi ainuke asi, mida nad kogu aeg tahavad ja nad hakkavadki elama inimese kombel. Arvan, et 50 protsenti kindlasti meie praegusest fentanüülitarvitajate populatsioonist läheks selle asja peale üle ja lõpetaksid varguse ja muu kuritegevuse. Ma olen selles täiesti kindel," ütles Gert.

Ossinovski: taasühiskonnastamine on praegu praktiliselt võimatu

Metadooniravi maaletooja ja kakskümmend aastat narkoravi eesliinil seisnud Nelli Kalikova on kriitiline ja hoiatab, et siin kandis liikuv fentanüül on heroiinist sadu kordi kangem, mistõttu ei pruugi asendusravina meie narkomaanide peal üldse toimida.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski, kes peaks need suured otsused tegema, jääb ettevaatlikuks. Ministri hinnangul on kindlasti aeg uusi lahendusi proovida, kuid enne tuleb korrastada olemasolev süsteem.

Ta tõdeb, et Eesti probleem on see, et me pole piisavas mahus suutnud tagada neid teenuseid, mis meil kontseptsioonina on olemas. Põhiline mure on tänasel päeval see, et metadooni asendusravil on ainult kümnendik süstivatest narkomaanidest. WHO soovituse põhjal peaks osakaal olema vähemalt 40 protsenti. See tähendab teenuse mahu neljakordistamist.

Lähema kahe aasta jooksul tahab minister valdkonda juurde tuua veidi üle miljoni euro. Uued ravikeskused avatakse Maardus ja Pärnus. Aga samas jääb õhku palju probleeme, mida praeguse nigela rahastuse juures ei lahenda.

Ossinovski võttis lihtsa näite. "Näiteks need inimesed, kes täna on Viljandi haiglas pikaajalisel narkorehabilitatsioonil kuus kuud või pikemalt, tulevad tagasi ühiskonda umbes kümne leheküljelise kohtutäituri nõuete listiga. See tähendab seda, et nende konto on arestitud neil on kümneid ja kümneid tuhandeid võlgasid. See tähendab tegelikult seda, et nende taasühiskonnastamine on peaaegu võimatu," selgitas minister.

"Inimene läheb tahestahtmata ühel hetkel jälle kriminaalsele teele, sest legaalset teed me ei ole talle tegelikult lõpuni võimaldanud," lisas Ossinovski.

Toimetaja: Priit LutsÜleujutus Rocca al Mares.Üleujutus Rocca al Mares.
Tugev vihmasadu põhjustas Rocca al Mare keskuses uputuse

Neljapäevaõhtune tugev vihmasadu põhjustas üleujutusi mitmel pool Tallinnas, sealhulgas tekkis uputus Rocca al Mare keskuses.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.