Putin teatas Süüria relvarahuleppe saavutamisest ({{commentsTotal}})

{{1483011794000 | amCalendar}}

Vene president Vladimir Putin teatas neljapäeval Süüria üleriigilise relvarahuleppe allkirjastamisest.

Relvarahu puudutavad peamised punktid:

* Süüria valitsuse ja suurema osa mässuliste rühmituste vahel sõlmitud relvarahu peaks hakkama kehtima alates keskööst;

* Relvarahu garantideks on Venemaa ja Türgi, kes toetavad konfliktis vastaspooli - Venemaa Damaskust ning Türgi opositsiooni;

* Venemaal on kavas sõjalist kohalekut Süürias kärpida, kuid Hmeimimi õhuväebaasis tegutsetakse endiselt edasi, samuti jääb alles Tartusi mereväebaas;

* ÜRO erisaadik tervitas relvarahulepet ja avaldas lootust, et selle abil õnnestub inimelusid päästa;

* Rahuläbirääkimised peaksid toimuma jaanuaris Kasahstani pealinnas Astanas;

* Relvarahuleppest on hetkeseisuga jäänud välja Süüria kurdide omakaitsevägi YPG ja Al-Qaeda taustaga sunniitlik relvarühmitus Jabhat Fatah al-Sham (endise nimega Nusra Rinne) ning viimasega seotud üksused. Kindlasti ei laiene relvarahulepe äärmusrühmitusele ISIS. Eriti segane olukord on seoses Nusra Rindega ja selle endiste võitlejatega - kui Süüria ja Venemaa sõnul relvarahu neile ei laiene, siis opositsiooni väitel laieneb küll.

* Küsimärgiks on hetkel ka Iraani roll. Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul tuleks rahuläbirääkimistesse kaasata nii Iraan kui ka Saudi Araabia. Türgi on näiteks teatanud, et Iraani poolt toetatud ja peamiselt Liibanonis tegutsev rühmitus Hezbollah peaks Süüriast lahkuma.

* Hetkeseisuga pole rahukõnelustesse mingil kujul kaasatud Ameerika Ühendriike;

* Mitmed senised katsed relvarahu rakendada on läbi kukkunud.

Relvarahu jõustub keskööl vastu 30. detsembrit

Süüria valitsus ja opositsioon allkirjastasid dokumendid relvarahust Süürias ning meetmete paketi selle jälgimiseks, lisaks avalduse valmisolekust alustada rahukõnelusi, lausus Putin kohtumisel Vene kaitseministri Sergei Šoigu ja välisministri Sergei Lavroviga, vahendasid BNS, BBC, Reuters jt.

Šoigu ütles, et relvarahu jõustub keskööl vastu 30. detsembrit.

"Mõne tunni eest juhtus sündmus, mida me polnud üksnes pikka aega oodanud, vaid mille kiirendamise nimel me ka töötasime," ütles Putin, lisades, et kokkulepped on partneritega tehtud Venemaa töö tulemus.

Presidendi sõnul on Venemaa ja Türgi relvarahuleppe garandid.

"Allkirjastati kolm dokumenti. Esimene dokument on sõlmitud Süüria valitsuse ja relvastatud opositsiooni vahel relvarahust Süüria Araabia Vabariigi territooriumil. Teine dokument sisaldab meetmete kompleksi relvarahurežiimi jälgimiseks ja kolmas dokument on avaldus valmisolekuks alustada rahuläbirääkimisi Süüria taastamiseks," selgitas Putin.

Moskva: vägesid Süürias vähendatakse mõistliku piisavuse põhimõttel

Venemaa lähtub oma vägede vähendamisel Süürias mõistliku piisavuse põhimõttest, ütles föderatsiooninõukogu kaitsekomisjoni aseesimees Frants Klintsevitš neljapäeval.

"Arvan, et kaitseministeeriumi ettepanekut vähendada Süürias asuvat väekontingenti tuleb kaaluda läbirääkimiste kontekstis. Samas me lähtume mõistliku piisavuse põhimõttest: eesmärgi saavutamiseks kasutatakse vaid vajalikku ressurssi ja mitte rohkemat," edastas Klintsevitši sõnad tema pressiteenistus.

Senaatori sõnul "ei ole jutt ainult ainelistest väärtustest, vaid iga päev elu kaalule panevatest vene poistest".

"Süüriasse ei tohi jääda ühtegi ülearust meie sõjaväelast," ütles ta.

Kaitseminister Sergei Šoigu ütles neljapäeva hommikul, et Vene vägede hulka Süürias võidakse vähendada.

"On loodud tingimused Vene vägede hulga vähendamiseks Süürias," ütles Šoigu kohtumisel president Vladimir Putiniga.

Võitlust ISIS-e ja Nusra Rindega jätkatakse

Süüria valitsusväed teatasid neljapäeval, et peatavad alates keskööst kõik mässuliste vastu suunatud sõjaoperatsioonid, ent jätkavad võitlust äärmusrühmitustega ISIS ja Al-Nusra Rinne.

Süüria opositsiooniline Rahvuskoalitsioon teatas, et toetab Türgi ja Venemaa vahendatud üleriigilist Süüria relvarahu, mis jõustub keskööl.

Lavrov sõnas, et Vene-Türgi-Iraani relvarahulepped saadetakse ÜRO-le ning nendega on oodatud ühinema Saudi Araabia, Egiptus, Katar, Iraak ja Jordaania. Ta avaldas lootust, et USA tulevane valitsus eesotsas Donald Trumpiga liitub lepetega.

Šoigu sõnul sellega paigas tingimused Vene sõjalise kohaloleku vähendamiseks Süürias. "Nõustun kaitseministeeriumi ettepanekuga sõjalise kohaloleku vähendamisest Süürias," ütles Putin.

Venemaa alustas 2015. aasta 30. septembril õhurünnakuid Süüria presidendi Bashar al-Assadi vastastele ja on viinud riiki mitmetuhandepealise väekontingendi.

Türgi välisminister Mevlüt Çavuşoğlu ütles neljapäeval, et Türgi ja Venemaa kavatsevad jõustada Süürias üleriigilise relvarahu enne uut aastat.

Detsembris evakueeriti tänu Ankara ja Moskva vahendusel saavutatud relvarahule Aleppost kümneid tuhandeid inimesi. Selle tulemusena läks linn Venemaa toel Süüria režiimi kätte, mis on mässuliste suurim kaotus kodusõjas. Türgi vaatas sündmuste arengut vaikides pealt.

Türgi, Vene ja Iraani välisminister leppisid 20. detsembril Moskvas kokku püüdlustes laiendada Aleppo relvarahu üle kogu Süüria.

Türgi väed sisenesid koos Ankara-meelsete ülestõusnutega Põhja-Süüriasse 24. augustil, eesmärgiga tõrjuda piirialalt IS-i ja kurdivõitlejad.

Türgi üritab hõivata ISIS-e kontrolli all olevat Al-Babi juba mitu nädalat.

Opositsioon: Süüria kurdide omakaitseväge relvarahu ei puuduta

Venemaa ja Türgi vahendusel kokku lepitud relvarahu Süürias ei puuduta kindlasti äärmusrühmitust ISIS. Samas on endiselt ebaselge mitmete teiste mässuliste relvarühmituste osa tulevases rahuplaanis, eriti teravalt on hetkel esil küsimus, mis puudutab Süüria kurdide omakaitseväge YPG ja endisi Nusra Rinde võitlejaid, kes praegu kuuluvad teistesse rühmitustesse.

Näiteks opositsiooni esindava Vaba Süüra Armee esindaja Osama Abu Zaid ütles Ankaras toimunud pressikonverentsil, et relvarahu puudutab vaid Süüria valitsust ja viimase liitlasi ning teiselt poolt opositsiooni ning YPG jääks sellest leppest välja.

YPG-d on aktiivselt toetanud USA, kuid Washington pole praeguse relvarahuleppega seotud. Washingtoni toetus Süürai kurdidele on juba pikemat aega ärritanud Türgit, kes augustis alustatud sõjalise operatsiooni käigus ründas nii ISIS-t kui ka YPG-d. Viimast peab Ankara keelustatud Kurdistani Töölispartei (PKK) Süüria haruks.

Zaid lisas pressikonverentsil, et ka Süüria kurdide poliitiline partei PYD ei võta osa tulevastest rahuläbirääkimistest Kasahstani pealinnas Astanas.

Vaba Süüria Armee kinnitusel on neile kinnitatud, et kõik Süüria valitsust toetavad üksused, sealhuglas vabatahtlikud relvarühmitused, lõpetavad opositsiooni ründamise.

Süüria opsitsiooni esindajad on väitnud, et relvarahulepe peaks puudutama kindlasti ka Al-Qaeda taustaga sunniitlikku relvarühmitust Jabhat Fatah al-Sham (endise nimega Nusra Rinne). Samas on Süüria ja Venemaa öelnud, et Nusra Rinnet käsitletakse samal viisil nagu äärmusrühmitust ISIS

Venemaa kaitseministeeriumi sõnul on relvarahu leppele allkirja andnud järgmise dmässulised relvarühmitused: Failaq al-Sham, Ahrar al-Sham, Jaish al-Islam, Thuwwar al-Sham, Jaish al-Mujahideen, Jaish Idlib ja al-Jabhat al-Sham.

ÜRO erisaadik tervitas Süüria relvarahulepet

ÜRO erisaadik Staffan de Mistura tervitas neljapäeval teatatud Süüria relvarahulepet ja avaldas lootust, et see aitab kaasa abi jõudmisele tsiviilelanikeni üle kogu riigi.

"Erisaadik tervitab teadet üleriigilisest relvarahust Süüria valitsuse ja relvastatud opositsioonirühmituste vahel Süürias," ütles de Mistura kantselei avalduses, lisades, et diplomaat loodab, et see aitab "kiirendada humanitaarabi kättetoimetamist üle kogu Süüria".

USA peab relvarahulepet positiivseks arenguks

USA välisministeeriumi pressiesindaja Mark Toner ütles neljapäeval, et Venemaa ja Türgi vahendusel sõlmitud relvarahu on "positiivne areng" ning Washington loodab, et see ka täies mahus ellu viiakse.

"Iga pingutus, mis peatab vägivalla, päästab inimelusid ja loob tingimused uute ning produktiivsete poliitiliste läbirääkimiste toimumiseks, on tervitatav," sõnas Toner.

Damaskuse lähedal hukkus õhurünnakutes 15 tsiviilelanikku

Süüria pealinna Damaskuse lähedal mässuliste alal sai neljapäeval õhu- ja suurtükirünnakutes surma vähemalt 15 tsiviilelanikku, nende hulgas kuus last, ütles Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus.

Keskuse sõnul ei ole võimalik kindlaks teha, kas rünnaku Ida-Ghouta piirkonda tegid Süüria valitsusväed või nende liitlane Venemaa.

Ida-Ghouta on olnud pikka aega ülestõusnute tugipunkt, mida valitsusväed regulaarselt ründavad.

Suurbritannias baseeruva vaatluskeskuse teatel tehti rünnakuid piirkonna Douma, Harasta, Arbini, Zamalka ja Saqba linnale.

Samal ajal tegid opositsioonivõitlejad raketirünnaku Damaskusele, ütles keskuse korrespondent pealinnas. Süüria riigitelevisioon teatas seitsmest vigastatust.

Daraa linnast lõunas sai režiimi raketitules surma viis rahulikku elanikku, nende hulgas imik, lisas vaatluskeskus.

Rünnakud tehti enne, kui Vene president Vladimir Putin teatas, et Süüria valitsus ja mässulised kirjutasid alla relvarahuleppele ja on nõus alustama rahukõnelusi.

Toimetaja: Laur ViirandOpositsiooni esindajad on trahvide sissetulekuga sidumise vastu

Riigikogu opositsioonierakondade esindajad ei toeta valitsusliidu algatusel justiitsministeeriumis valminud eelnõu, millega raskemate väärtegude puhul sõltuks trahvisumma inimese ametlikust sissetulekust.

Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.
Merkel osaleb Tallinnas 29. septembril toimuval tippkohtumisel

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel osaleb 29. septembril Tallinnas toimuval Euroopa Liidu digitaalvaldkonna tippkohtumisel.

tamm ja krummtamm ja krumm
Vaata uuesti: Tamm ja Krumm annavad saunale võimaluse

Pühapäeva õhtul Kadrioru roosiaias toimunud presidendi vastuvõttu väisasid ka näitlejad Katariina Tamm ja Piret Krumm, tuues endaga rea humoorikaid sketše.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.