Esialgne uute vallapiiride kaart: esmaspäeval oli viimane aeg ühinemiseks ({{commentsTotal}})

{{1483368994000 | amCalendar}}

Kuigi seaduse järgi pidid vallad 5000 elanikuga omavalitsusteks ühinema just 1. jaanuariks, võis veel esmaspäevalgi maavalitsustele ühinemislepinguid esitada, sest pühad pikendasid tähtaega. Siiski ei ole veel kõik vallad endale partnerit leidnud ja teisipäeval tõmmatakse vabatahtlikele ühinemistele joon alla.

Viimase hetke võimalust kasutasid näiteks Pärnumaa vallad Saarde ja Surju, kes alles esmaspäeva hommikul otsustasid, et liituvad. See tähendab, et Tahkuranna ja Häädemeeste, kes ennist Surjuga ühisvallaks pidid saama, peavad nüüd omakorda vaagima, kuidas edasi.

Viimaste plaanide kohaselt tahaksid Tahkuranna ja Häädemeeste ühineda Häädemeeste nime all. Samal ajal sooviks aga Tahkuranna vallas asuvad Reiu ja Mereküla küla liituda hoopis Pärnu linnaga.

Kampaaniad töötasid, kuid alati mitte piisavalt

Mõned vallad pidasid pinevaid läbirääkimisi naabritega, teised aga proovisid 5000 elaniku piiri täis saada kampaaniaga. Eelkõige katsetasid viimast varianti need, kel vaid mõnisada elanikku vajalikust puudu jäi.

Kui Narva-Jõesuuga liitumist lootnud Vaivara vallal ei õnnestunud kampaania käigus piisavalt registreerimisi juurde tuua, õnnestus see näiteks Raasikul ja Kiilil kenasti - Raasiku sai enne jõule kinnituse, et nendel on 5000 piir ületatud 75 inimesega, Kiili tähistas suurvalla teket juba pea aasta tagasi, ühise rahvapeoga.

Raasiku vald loosis aasta viimasel päeval välja kinkekaarte, veel ootab võitjat kuus reisipaketti. Need loositakse välja järgmisel nädalal volikogu istungil, selgitas vallavanem Raivo Uukkivi.

"Alati on nurisejaid, oli ka meil alguses. Lõpuks lämmatas toetajate suur ülekaal need vähesed vastalised. Tulemus kõneleb enda eest. Saavutasime selle ju ilma inimesi ostmata ehk siis ikka kodukoha armastusele rõhudes," sõnas ta ERR.ee-le.

Uukkivi rõhutas, et valda huvitas väga enam kui 500 vastust saanud meelsusküsitlus ja see, et kampaanias rõhutati, et need, kes juba vallas elavad, sinna ka end elama registreeriks. "Loodan, et suurem osa nendest 358-st siiski jäävad meie registrisse. On ju meilgi olulisi toetusi, mida on võimalik saada vaid meie valla kodanikel," sõnas Raasiku vallavanem.

Keilal jääb puudu 89 inimest

Keila vallavanem Jaan Alver ei poolda aga viisi, et vald meelitab registreeriaid näiteks rahaga. Tõsi, ka neil oli väike kampaania, kuid see kandis Raasikuga sarnaselt sõnumit, et sissekirjutust peaks muutma need, kes vallas ka päriselt elavad.

"Mul on hea meel, et läbi selgitusartiklite me vallalehes on valla elanike arv suurim ajaloos," lausus Alver. Kui aasta tagasi elas vallas 4778 inimest, alustati 2017. aastat 4911 elanikuga. Kuna liitumisläbirääkimised Paldiski valla, linna ja Vasalemmaga jooksid liiva, jääb Keila nüüd ootama, kas ka nemad võiks saada erandi ja siiski sundliitmisest pääseda. Teada on, et just neile neljale, kellega juba ühine tegevuskavagi 2017. aastaks paika pandi, saavad valitsuselt liitumissoovituse.

"Usun, et haldusreformi on vaja ja nelja omavalitsuse ühinemine saab teoks. Siisiki jätame endale ka õhkõrna lootuse iseseisvalt jätkata. Elame näeme," märkis Alver.

Anija: ootame 2018. aastat põnevusega

Ka Anija vald oli üks neist, kes registreerimiskampaania korraldas. "Me ei läinud kaasa nn nänni jagamisega uute vallakodanike vahel, millel on meie arvates vaid lühiajaline mõju. Ootame oma valda elanikke, kes sooviksid siinse kandiga end pikemaajaliselt siduda," sõnas vallavanem Arvo Karotam.

Tema, Alver leiavad mõlemad, et kui elanikele selgitada, et ümberregistreerimisega suureneb valla rahakott, tullakse sellega kaasa. Mõistetakse, et see annab võimaluse lisaks teede parandamisele ka suuremateks investeeringuteks. "Möödunud aasta oli Anija vallale suurte muutuste ja elukeskkonna parandamise aasta, renoveerisime ja ehitasime palju uusi objekte kokku ligi 3,6 miljoni euro eest, mis on kuus korda rohkem kui varasematel aastatel," märkis Karotam.

Kaardil on halliga märgitud vallad, mis jäävad endise nime alla, sest täitsid miinimumpiiri ilma liitumisetagi. Halliga on märgitud vallad, kes ei ole ühegi liitumislepingu osalised. Kaardile võib tulla veel muutusi, sest siis saab ka ministeeriumile lõplikult selgeks, milliste valdadega tuleb edasi tegeleda sundliitmise korras. Valitsuspoolne ettepanek liitumiseks tehakse ka neile valdadele, kes on küll ühisele lepingule alla kirjutanud, kuid kelle elanikkond jääb alla 5000 piiri.

Liigu hiirega märkidel, et näha tulevaste valdade nimesid ja elanike arvu.

 

 

 


Opositsiooni esindajad on trahvide sissetulekuga sidumise vastu

Riigikogu opositsioonierakondade esindajad ei toeta valitsusliidu algatusel justiitsministeeriumis valminud eelnõu, millega raskemate väärtegude puhul sõltuks trahvisumma inimese ametlikust sissetulekust.

Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.
Merkel osaleb Tallinnas 29. septembril toimuval tippkohtumisel

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel osaleb 29. septembril Tallinnas toimuval Euroopa Liidu digitaalvaldkonna tippkohtumisel.

tamm ja krummtamm ja krumm
Vaata uuesti: Tamm ja Krumm annavad saunale võimaluse

Pühapäeva õhtul Kadrioru roosiaias toimunud presidendi vastuvõttu väisasid ka näitlejad Katariina Tamm ja Piret Krumm, tuues endaga rea humoorikaid sketše.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.