Michali leer tegi üldkogul kampaaniat viimase minutini ({{commentsTotal}})

Reformierakond sai laupäeval uue esimehe. Üldkogule eelnenud kampaania läks teravakas ja pingeteta ei möödunud ka parteikoosolek.

Täpselt kaks kuud enne 7. jaanuari valis riigikogu suurim opositsioonierakond - Keskerakond - endale uut esimeest. Kaks kuud hiljem toimus see taas - riigikogu suurim opositsioonierakond - Reformierakond - valis endale uut esimeest. Valida oli kahe kandidaadi seast.

Kella kolmest päeval tehti uksed lahti ja esmamulje oli ühene: kampaaniat tehakse flaieritega, sooja käepigistuse ja õunte jagamisega ja seda ühe kandidaadi, Kristen Michali heaks, kelle kõrval pretendeerivad mitmed tema kaasvõitlejad erakonna juhatusse. Üheks neist oli ka kolmandat korda riigikogusse kuuluv Kalle Palling.

"Mul on siin flaier, kus on peal pilt ja nimi ja kontaktandmed - siis, kui osutun valituks, on inimesel olemas minu kontaktandmed. Ja selleks, et see kohe prügikasti ei lendaks, siis on siin taga ka väike kalender," tutvustas Palling. "Kui vaadata, milliste vahenditega on asutud kampaaniat tegema, siis see kindlasti kõige eetilisem ei ole nende poolt, kes ise eetikast räägivad," hindas Palling Pevkuri kampaania räpaseks.

Uksekampaaniast jäi mulje, et büroo ja kõik vähegi aktiivsemad liikmed on Michali taga.

Teine esimehe kandidaat Hanno Pevkur saabus enesekindlal hoiakul alles kümmekond minutit enne üldkogu algust. Samuti jõudis viimasel hetkel näituste messikeskusesse kahe aasta tagusel üldkogul enim hääli saanud Kaja Kallas, kellest on kahe aastaga saanud üks erakonna suuremaid sisekriitikuid. Erilist kampaaniat üldkogul ta aga ei teinud.

"Ma arvan et parim kampania on see, mis sa teed pidevalt oma töös, mida sa kirjutad, milliste sõnavõttudega sa esined ja ma usun, et ehk inimesed teavad ja annavad selle poolt hääle," kommenteeris juhatuse kandidaat Kallas.

Mida näeb õunauss?

Kallas Jürgen Ligi arvamust, et Pevkuri kampaania oli räpane, ei jaganud. "Ma nägin seda sõnavõttu ja minu arvates on see nagu see, et õunaussile tundub, et kogu maailm on õun, aga tegelikult on kogu maailm palju laiem. Mina nagu palju kaugemalt vaadates ei näe, et see oleks kuidagi ebaviisakas olnud, mulle see ei paista nii. Võib-olla tasub õuna seest välja tulla vahepeal."

Üldkogu alguses tänati endist peaministrit ja erakonna esimeest Taavi Rõivast, kes oli erakonna kolmas juht ning pani ise ameti maha.

Kurvana Rõivas end oma sõnutsi ei tundnud.

"Ei ole kurb. Ma ei lähe Reformierakonnast mitte kuhugi, ma jääin aktiivseks poliitikuks, kes toetab nõu ja jõuga ja ma saan öelda, et see aeg, kolm aastat on olnud erakordselt intensiivne ja mul on olnud väga suur au."

Kui aga lavale pääsesid uued esimehe kandidaadid, siis muutus toon. Kristen Michal viskas pintsaku seljast ja asus kõhklusteta rünnakule.

"Kampaania tehti räpaseks. kas meile see meeldib, kas seda tuleb tolereerida? Räägime räpasusest, räägime kilekottidest, räägime kampsunitest, ehk kellelgi on veel mingi nimetus, kas keegi arvab, et uurimine puudutas minu eraasju, ei. Uuriti erakonna nimel ja jaoks asja ajamist. Kas reegleid rikuti? Reeglid olid tollal teised ja reegleid järgiti. Pool aastat uuriti, iga päev kirjutati, 60 inimest andis tunnistusi, Hannogi, kelle kampaaniameeskond seda teemat oma peateemaks teeb, nende hulgas. Sõbrad, räpase kampaaniaga puhast esimeest ei saa," teatas Michal oma kõnes.

Kui Michali kõne oli püüd veel viimaseid saalis jagatavaid hääli endale meelitada, siis Pevkur tuli pulti hoopis rahulikumana.

"Ärme küsime endalt, kas me saame hakkama, vaid paneme kiivri pähe, prillid ette ja lendame kõrgelt, et teha suuri tegusid. Eesti ootab seda ja meie üheskoos oleme selleks valmis. Tugevaid hambaid, tublid oravad!" julgustas Pevkur.

Kõnedele järgnes paus, et hääletada esimeest ja juhatust ning analüüsida omavahelistes vestlustes kõnesid.

"Mul vähemalt tekkis selline väga ebamugav emotsioon, et mis siis ikkagi hakkab saama, kui Kristen Michalist saab erakonna esimees. See tundus nagu selline "I'm watching you" stiilis. Ma ei tea, aga võib-olla kõigil on praegu närvid pingul," analüüsis Kaja Kallas oma emotsioone.

"Ta ütles välja, mis ta asjast arvab, ei pidanud lihtsalt ilukõnet, kuigi Hanno Pevkur pidas ilusa ilukõne," andis Kalle Palling oma hinnangu.

1311 e-häält

Kui aga selgusid tulemused, sai ka selgeks, miks võis Hanno Pevkur ja tema mõttekaaslased tulla kongressile viimasel minutil, ei pidanud jagama flaiereid ega kedagi kõnes ründama - laupäevasel üldkogul antud hääled ei otsustanud enam midagi, sest elektroonilisel eelhääletusel anti 1311 häält ja kohapeal lasti kasti vaid 382 sedelit. Neist kõigist 635 läks Kristen Michalile ja 1048 Hanno Pevkurile.

Niisiis oli Pevkuri edu 413 häält, mis on suurem kui kohapeal hääletanute arv. Hanno Pevkurist sai Reformierakonna uus esimees.

Juhatuse valimisi ei võitnud aga eelmine kord enim hääli saanud Kaja Kallas, teda edestas üheteistkümne häälega hoopis tema isa Siim Kallas, kes tervislikel põhjustel kongressil osaleda ei saanud.

"Ma ütlesin juba enne isale, et ma ei tea, kuidas mul läheb, aga mul on tunnetus, et sinul läheb väga hästi, kui ma erakonna inimestega rääkisin. Eks see näitas ka seda suvist erakonnasisest tegelikult tugevat toetust isale. Oleks meil tol hetkel ka olnud valimised kandidaadi osas, siis oleks tulemus olnud samasugune," arvas Kaja Kallas.

Kalle Palling sai juhatusse 543 häälega ehk lipsas ukse vahelt viimasena sisse.

"Hea tunne, oli kasu kampaaniast, nii eelnevast kui ka siin kohapeal tehtust," kommenteeris Palling. Pevkuri saamist esimeheks pidas ta mõnevõrra ootuspäraseks. "Vaadates saali reaktsiooni kõnedele ja kogu kampaaniat hinnates," põhjendas ta.

Kristen Michal ütles, et oskas oma kaotust isegi ette näha, seepärast tahtis ta oma jõulises viimase hetke kampaanias ja kõnes öelda ära, mis hingel.

"Mul on isegi hea meel mõneti, et kampaania on nüüd läbi. Oma tulemuse osas, ma arvan, et ma sain isegi natuke rohkem, kui ma vahepeal arvasin, et ma saan hääli. Suur pluss on ka see, et ma sain üldkogu kõnes kõik olulise välja öelda - selle, mis kampaanias ei olnud hea toon," ütles Michal.

Nagu värske esimees oma kõnes ütles, siis saab Michalist Reformierakonna Tallinna linnapeakandidaat. Kristen Michal lubas juba esmaspäeval anda Hanno Pevkurile üle riigikogu fraktsioonijuhi koha ja töö jätkub.

 

Toimetaja: Merilin PärliMaria Sepperi uue ettevõttega rendilepingu sõlminud Viimsi vald lubab õigeaegsel tasumisel silma peal hoida.Maria Sepperi uue ettevõttega rendilepingu sõlminud Viimsi vald lubab õigeaegsel tasumisel silma peal hoida.
Viimsi vald sõlmis lepingu Teletorni äpardunud ja võlgades toitlustajaga

Ettevõtja Maria Sepper, kes pidi avama Teletornis restorani, ent ei suutnud lepingut vaatamata tähtaegade korduvale edasilükkamisest ikkagi täita, on loonud uue, ilma maksuvõlgadeta ettevõtte, millega Viimsi vald sõlmis rendilepingu. Enamik Sepperi ettevõtetest on võlgades, kuid ettevõtja kinnitab, et tegeleb võlakoormuse vähendamisega.

"Lotte lood!""Lotte lood!"
ETV2 toob sügisest ekraanile tippnäitlejatega seriaali "Lotte lood!"

Juba oktoobris jõuab ETV2 eetrisse uhiuus seriaal Leiutajateküla vahvatest ja lõbusatest seiklustest. Lastesaadete toimetuse juht Margus Saar ütles, et Lotte seiklused on Eestis lapsepõlve loomulik osa, mistõttu on imelik, et joonisfilmide, raamatute ja muusikalilavastuste kõrval veel telesarja pole.

Tallinn.Tallinn.
Linnapeakandidaadid vastavad | Suur-Tallinn peab sündima loomulikul teel

Kuigi Tallinna ümbritsevad rõngasvallad on tugevalt pealinnaga seotud, ei leia meerikandidaadid, et näiteks Jüri, Viimsi või Tabasalu peaks liitma Tallinnaga. Tallinna tegevlinnapea Taavi Aasa hinnangul juhtub see tulevikus paratamatult, kuid selle aluseks peab olema loomulik integratsioon läbi koostöö mitte sundliitmine. 

20. august presidendi Roosiaias20. august presidendi Roosiaias
Galerii: Vaata, kuidas jõudis ETV-sse suurejooneline ülekanne roosiaiast

20. augustil toimus presidendi roosiaias pidulik vastuvõtt, et tähistada Eesti iseseisvuse taastamise aastapäeva.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.