R2 Agenda | Neil Strauss: demagoogide võimu on kindlustanud hirmust juhitud ahelreaktsioon ({{commentsTotal}})

Neil Strauss
Neil Strauss Autor: Agenda/ERR

R2 saate "Agenda" toimetajad kohtusid Los Angeleses seitsmel korral NY Timesi bestselleri tiitli pälvinud kirjaniku Neil Straussiga, kelle sulest pärinevad muu hulgas raamatud "The Game" ja "The Truth". Straussi hinnangul on parem-populistide võimule tuleku taga eelmisel kümnendil alanud ahelreaktsioon, mida juhib hirm.

Straussi sõnul on maailmas toimumas ahelreaktsioon, mis sai alguse mõttetutest USA missioonidest Lähis-Idas. "Need konfliktid tekitasid ebastabiilsust ja võimuvaakumi, mida kasutasid ära terrorirühmitused," selgitab kirjanik.

Ta lisab, et rändekriis on selle protsessi tulem, millega lääneriigid tegeleda ei soovi. "Ma arvan, et hirm võõra ees ning inimeste võimetus eraldada terrorismi ja religiooni, on toonud võimule paremäärmuslikud poliitikud üle kogu maailma," räägib Strauss.

 

Müür tekitab probleeme juurde

Kirjanik leiab, et see on kurb ja hirmu tekitav. "Tulin just Mehhikost ja Trump teatas, et ehitame müüri ja toome töökohad Mehhikost tagasi. Sooviksin tema käest küsida, kas sa oled Mehhikot näinud? Kas sa päriselt soovid tekitada veel vaesust ja aidata kaasa narkokaubandusele ning arvad, et see ei mõjuta USA-d," küsib Strauss.

"Piir on lihtsalt joon ja olgem ausad, enamus Mehhiko probleeme seisneb narkokaubanduses, mille põhiturg on USA," nendib Strauss. Ta leiab, et kõik on omavahel seotud, mistõttu ei saa probleeme lahendada müüri ehitamisega.

Statistika hirmu ei peegelda

"Mulle meeldib eksida ja kirjutan tihti teemadest, mille aluseks on hirm ja kuidas demagoogid hirmu ära kasutades võimule pääsevad. Kuid vaadates statistikat elame me praegu kõige rahulikumal ja turvalisemal ajastul inimajaloos. Seda eriti USA-s, kuid ka globaalselt," rõhutab kirjanik.

Tema sõnul on suremus vähenenud, inimesed elavad kauem ja õhk on puhtam, kui see on kunagi varem olnud. "Kuigi jõukuse jaotumine ebaühtlane, on siiski üleüldine elatustase tõusnud ning mulluse statistika kohaselt on ka vägivalda vähem," räägib Strauss. Samas märgib ta, et 2016. aastal võis konfliktide arv kasvada.

Vaata ka R2 "Agenda" erireportaažide lõppsõna!

 

Toimetaja: Allan RajaveeEurod.Eurod.
Tabel: valitsus katab kasvavaid kulusid mitmete maksumuudatuste toel

Riigieelarve strateegia aastateks 2018-2021 näeb ette, et tuleval aastal jõuavad valitsussektori investeeringud kõigi aegade kõrgeimale tasemele. Selleks saadakse raha mitmetest uutest maksudest ja maksumuudatustest, samuti kavandatakse riigifirmadest lisadividende võtta.

Anett KontaveitAnett Kontaveit
VIDEOD | Kontaveit pidi tunnistama Šarapova paremust

Anett Kontaveit (WTA 73.) kaotas kõrgetasemelisel Stuttgardi tenniseturniiril kaheksa parema hulgas dopingukaristusest vabanenud endisele maailma esireketile Maria Šarapovale 3:6, 4:6. Mäng kestis tunni ja 24 minutit.

Uuendatud: 16:39 
Rändlustasude kaotamine võib tõsta kõikide telekomioperaatorite hindu, kui erisust ei saavutata.Rändlustasude kaotamine võib tõsta kõikide telekomioperaatorite hindu, kui erisust ei saavutata.
Elisa ja Tele2 oma rändlustasujärgseid paketihindu veel ei avalda

Telia avalikustas oma uued hinnapaketid möödunud nädalal, Elisa ja Tele 2 on uute pakettidega välja tulemas paari nädala jooksul. Mõlemad taotlevad esmalt tehnilise järelevalve ametilt (TJA) hinnaerisust koduturul ja EL-is kasutamiseks pärast rändlustasude kadumist alates 15. juunist.

Sven Sester ja Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil.Sven Sester ja Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil.
Ratas soovitab Sesterit idioodiks nimetanud Ligil vabandada

Peaminister Jüri Ratas soovib, et riigikogu liige Jürgen Ligi vabandaks rahandusminister Sven Sesteri ees, keda ta idioodiks nimetas.

Uuendatud: 12:12 
BLOGI
Allan RajaveeAllan Rajavee
Kokkuvõtvalt paastust | Kirjutab Allan: mida õppisin?

“Kristus on üles tõusnud”, “Ta on tõesti üles tõusnud” - need kaks lauset märgivad suure paastu lõppu. Kuna ma pole õigeusklik, pole ma kunagi soovinud seda kogemuseksperimenti sisuda õigeusu religioossete tavadega. Siiski olid need sõnad suur kergendus. Nüüd, nädal pärast paastu lõppu, on aeg vaadata tagasi 40 päevale ja jagade teiega saadud õppetunde.