Kiseli sõnul peitub seniste naftariikide tuleviku võti oma majanduse muutmises ({{commentsTotal}})

Maailma energeetikanõukogu Euroopa regiooni juhi Einari Kiseli sõnul peitub seniste naftariikide tuleviku võti selles, kes suudab oma majandust muutma hakata.

Naftaturg on viimased kaks aastat olnud hädas ületootmisest põhjustatud hinnalangusega. Kui 2014. aasta suvel maksis naftabarrel 112 dollarit, siis järgneva kahe aasta jooksul kukkus hind isegi alla 30 dollari piiri, vahendas "Välisilm".

Läinud novembri viimasel päeval suutis naftat eksportivate riikide organisatsioon OPEC kauaoodatud kärpekavas viimaks kokku leppida, lootes sel moel hindu turgutada.

"Ega see väga suurt mõju turgudele siiani siiski tegelikult andnud ei ole. Märgilise tähendusega on see kindlasti, sest esimest korda sisuliselt suudeti ka väljaspool OPEC-it olevate riikidega teha mingisugunegi kokkulepe. Samas need kärped, mis kokku lepiti, turgu väga palju ei mõjutanud ehk ka lahkhelid osapoolte vahel on siiski veel väga suured selleks, et turule väga suurt mõju avaldada," kommenteeris maailma energeetikanõukogu Euroopa regiooni juht Einari Kisel.

OPEC-i liikmed lubasid vähendada naftatootmist 1,2 miljoni barreli võrra päevas. OPEC-i välised riigid tõmbavad tootmist kokku 600 000 barreli jagu päevas ning sellest pool tuleb Venemaa arvelt.

Nafta hind reageeris leppele 15-protsendilise tõusuga ning ületas 50 dollari piiri.

"Sellist hindade kõikumist, nagu oleme viimase kahe aasta jooksul näinud, me enam ei näe. Just sellepärast, et nafta bilanss - nõudluse ja pakkumise tasakaal - on jõudmas nulli lähedale. Seda muidugi juhul, kui ei tule mingit suurt pakkumisšokki, et mõnes riigis näiteks sõda tekib, mis katkestab nafta ahelat, mis võib hinnad kõrgele lükata. Aga põhistsenaariumis nii suurt kõikumist ei võiks olla," rääkis SEB panga finantsturgude analüütik Kristofer Vähi.

Lühiajaliselt võib Vähi hinnangul nafta hind nüüd tõusta kuni 70 dollarini barreli eest, kuid pikema perioodi vaates jääb alla 60 dollari.

"Ma arvan, et see, et hind läheb 60 või isegi 70 dollarini mingil hetkel, ei ole üldse välistatud. Nafta on väga volatiilne tooraine ja väga suurte kõikumistega. Küsimus on võib-olla ka paljuski selles, kui kauaks ta sinna jääb. Kui me räägime kvartali keskmistest, siis need võiks jääda võib-olla alla 60 dollari barreli kohta," arutles Vähi.

Nafta kallinemine kergitab omakorda kütusehinda.

"Tundub, et kütuse hind on justkui nagu orkaan, mis hetkel saab hinnakasvuks aina võimu juurde, sest nüüd on järjest tulnud /.../ uudiseid, kuidas OPEC on juba tootmist vähendanud. Detsembris OPEC-i tootmine langes, lisaks eile tulid sellised huvitavad uudised, et OPEC-i üks kõige suuremaid ja mõjukamaid liikmeid, Saudi-Araabia tõstis oma Aasia klientidele toornafta hinda," rääkis Olerexi juhatuse liige Alan Vaht.

Ühes naftaturu muutustega nihkuvad paigast ka maailmapoliitika jõujooned.

Einari Kiseli sõnul näitas OPEC-i kärpekava sõlmimise kulg, et Venemaa on mõjukust juurde võitnud. Teistes naftariikides on ehk hinnad veidi kerkinud, kuid nende puhul ei saa mõjuvõimu suurenemisest rääkida.

"Ma arvan, et tegelikult praegusel hetkel loetakse, et Venemaa on mõjutanud päris palju seda protsessi. Jah, see, et Venemaa sisuliselt on OPEC-iga liitunud kogu selles protsessis, on väga oluline signaal. Ning ka Venemaa ise on tegelikult saanud sellest mõnevõrra jõudu juurde. Teiste riikide kohta ma ei julgeks nii palju öelda," rääkis Kisel.

Hoopis olulisem on Kiseli sõnul aga see, et naftaturu tulevik pole sugugi helge, sest pikas perspektiivis on sellele palju konkurente. Riigid, mis on seni elanud naftadollaritest, lootuses, et nii saab jätkata veel mitukümmend aastat, seisavad ühel hetkel silmitsi asjaoluga, et nafta kaotab tuluallikana oma väärtust.

"Järjest rohkem räägitakse sellest, et riikidel hakkab pikas perspektiivis tekkima n-ö luhtunud ressursse nafta osas ehk nad ei saagi oma naftat suure tõenäosusega üldse enam turule paisata või seda maha müüa," selgitas Kisel.

Kui naftadollaritest sõltuvad riigid ei suuda oma sotsiaalsete väljakutsete lahendamiseks leida muid tuluallikaid, võib see viia neis riikides koguni rahutusteni.

Analüütikute hinnangul võib naftahindu oodata tagasilöök juba tulevatel kuudel, kui peaks selguma, et tootmist kärpida lubanud riigid pole oma ülesandega hakkama saanud või kui USA kildanafta tootmine saab taas hoo sisse.

"USA kildaõli tootjad hakkavad oma tootmist n-ö käivitama ja sellega tuleb kogu aeg naftapakkumist vaikselt turule juurde, mis hakkab võib-olla aasta teises pooles omakorda tirima hinda natuke allapoole," ütles Vähi.

Einari Kiseli sõnul peitub seniste naftariikide tuleviku võti selles, kes suudab oma majandust muutma hakata. Kui naftadollareid suudetakse investeerida perspektiivikatesse tehnoloogiatesse, siis on muutused valutumad. Araabia Ühendemiraadid on siin hea näide.

"Kuidas on muudetud naftakeskne riik energeetika osas väga efektiivselt toimivaks riigiks, kasutades väga energiasäästlikke lahendusi, päikselahendusi, akulahendusi, transport on muudetud väga efektiivseks ehk tegelikult selline väga tulevikku suunatud investeeringutega riik," kirjeldas Kisel.

Kindel on aga see, et kui maailma ühe ihaldatuma maavara mõjukus aegamööda kahaneb, siis toob see kaasa muutuseid ka riikidevahelistes suhetes.

"Jõujooned kindlasti nihkuvad päris oluliselt. Ja nüüd tulebki küsimus sellest, et kes ja kuidas suudab oma majandust muutma hakata," ütles Kisel.

Toimetaja: Merili NaelRassismivastane marss BostonisRassismivastane marss Bostonis

Fotod: Bostoni rassismivastasel marsil osalesid tuhanded inimesed

Bostonis toimus laupäeval tuhandete inimeste osavõtul rassismivastane meeleavaldus, millega kaasnesid väiksemad kähmlused politseiga, tõsisem vägivald suudeti ära hoida.

Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Belinda CarlisleBelinda Carlisle
Galerii: Belinda Carlisle'ile kingiti temanimelise mustriga Haapsalu sall

Eile esines Haapsalus Belinda Carlisle, kes tähistas siin oma 59. sünnipäeva. Pitsikeskuses kingiti staarile temanimelise mustriga Haapsalu sall.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.